strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
Uroczyste obchody w Łęczycy
11 września 2012 roku

Uroczyste obchody w Łęczycy

W niedzielę, 9 września 2012 roku w Łęczycy odbyły się obchody 73. rocznicy Bitwy nad Bzurą. Powiat Ostrowski reprezentował Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak, wraz z towarzyszącymi mu osobami ze środowisk kombatanckich, harcerskich oraz byłych żołnierzy zawodowych. Wśród uczestników wyjazdu był 93 – letni pan Stanisław Pacholczyk, jedyny na uroczystościach żołnierz Września, były radiotelegrafista w 25. Kaliskiej Dywizji Piechoty.

W drodze do Łęczycy uczestnicy zatrzymali się w dwóch miejscach upamiętniających krew przelaną przez żołnierzy 60. Pułku Piechoty z Ostrowa – w Morawinie i Uniejowie.

zdjecie

zdjecie

Podczas oficjalnej części uroczystości w Łęczycy głos zabrał pan Stanisław Pacholczyk, przedstawiając swój szlak bojowy na tle wrześniowych losów 25. Kaliskiej Dywizji Piechoty, ze szczególnym uwzględnieniem 60. Pułku Piechoty z Ostrowa.

zdjecie

zdjecie

zdjecie

zdjecie

W południe rozpoczęła się msza św. w intencji żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Miała ona miejsce na łęczyckim rynku – tym samym, na który dokładnie 73. lata temu, 9 września 1939 roku, wkraczały oddziały II i III batalionu 60. Pułku Piechoty z Ostrowa wyzwalając na kilka dni miasto z rąk niemieckiego okupanta. Po mszy św. odbyła się defilada wojskowa, po której uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny w Łęczycy, gdzie miał miejsce Apel Poległych. Pod płytą upamiętniającą ponad 1000 żołnierzy polskich poległych w Bitwie nad Bzurą wiązanki kwiatów w imieniu władz Powiatu Ostrowskiego złożył wicestarosta Tomasz Ławniczak, a ponadto przedstawiciele władz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz różnych organizacji społecznych z naszego powiatu.

W drodze powrotnej uczestnicy wyjazdu zwiedzili jeszcze jedno miejsce pamięci – obóz zagłady w Chełmnie nad Nerem, gdzie hitlerowscy Niemcy uśmiercili kilkaset tysięcy osób, głównie żydowskiego pochodzenia.

Jak co roku wszyscy uczestnicy obchodów udali się do Łęczycy autobusem.

Dodał(a): Biuro Promocji
Odwiedzin: 285