Festiwal filmowy w Warszawie
W dniach 27-28 września br. młodzi ludzie z całej Polski spotkali się w Warszawie w ramach III Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Aby wziąć udział w tym przedsięwzięciu, uczniowie pod kierunkiem nauczycieli pracowali cały rok oglądali filmy z pakietu Filmoteki Szkolnej, brali udział w dyskusjach i zajęciach, nagrywali własne filmowe etiudy.
Uczniowie z IV LO – Maria Lewicka, Julita Sztylka i Sebastian Królak pod opieką Bogny Skrzypczak-Walkowiak wzięli udział w festiwalu, w ramach którego zwiedzili Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Warszawską Szkołą Filmową oraz porozmawiali z ekspertami w dziedzinie filmu. Filmy autorstwa uczniów IV LO („Tango z Miłobędzką” czy „Przyjaciel”) obejrzał i przychylnie skomentował polski reżyser, scenarzysta, operator, producent i montażysta filmowy Grzegorz Zgliński.
- Dowiedziałam się tutaj, co specjaliści myślą o filmach, które stworzyłam razem ze znajomymi. Poznałam sławy ze świata filmu, spotkałam mnóstwo osób w moim wieku, które również zajmują się tym co ja. To było jedno z najlepszych i najciekawszych doświadczeń, jakie mnie w życiu spotkały – mówi Julita Sztylka, uczennica IV LO.
- Poznałam wielu młodych ludzi o podobnych zainteresowaniach, dowiedziałam się interesujących rzeczy o filmach. Festiwal był udany i na pewno mnie zainspiruje do pracy – wyjaśnia Maria Lewicka, uczennica IV LO.
Wśród wielu atrakcji tego dwudniowego festiwalu wyróżnić należy również możliwość spotkania się wielu uczniów z całej Polski, których połączył filmowy bakcyl. Młodzież obejrzała filmy kolegów i mogła je skomentować w czasie warsztatów zorganizowanych w Centrum Konferencyjno-Kongresowym PWSBiA.
- To właśnie przez ten festiwal utwierdziłem się w przekonaniu, że powinienem nadal kroczyć tą drogą, którą wybrałem jeszcze w szkole- musze robić filmy, bo dzięki temu jestem szczęśliwy. Nauczyłem się tez wierzyć w siebie i podchodzić z dystansem do krytyki. Wiem, że każdy artysta, także twórca filmu, ma zawsze własną wizję swego dzieła i powinien jej bronić. Spotkania ze specjalistami w dziedzinie filmu wiele mnie nauczyły – mówi Sebastian Królak, tegoroczny absolwent IV LO.
Także nauczyciele-koordynatorzy projektów wzięli udział w warsztatach dotyczących miedzy innymi Kampanii Społecznej Legalna Kultura oraz nowych możliwości pracy z platformą Filmoteka Szkolna.
- Cieszę się, że ta inicjatywa spotkała się z entuzjazmem uczniów. Dla mnie samej jest to bardzo rozwijające doświadczenie. Uwielbiam literaturę i filozofię, a te dwie dziedziny doskonale korespondują z filmem. Pragnę zainteresować uczniów „teatrem świetlnym”, zachęcając ich nie tylko do pracy z filmem w szkole, ale i właśnie do takich wyjazdów – mówi Bogna Skrzypczak-Walkowiak nauczycielka IV LO.