Konkurs Ortograficzny o Pióro Starosty
Aleksandra Mikołajczyk z II Liceum Ogólnokształcącego wygrała tegoroczny konkurs ortograficzny „O pióro Starosty Ostrowskiego”. Z laureatką konkursu, spotkał się szef powiatowego samorządu. Gratuluję Ci bardzo serdecznie tego zwycięstwa, tym bardziej że w dyktandzie nie zrobiłaś żadnego błędu, co – zważywszy jak trudne są zasady pisowni w naszym języku - jest naprawdę ogromnym osiągnięciem. – podkreślił Włodzimierz Jędrzejak. Na spotkanie została również zaproszona polonistka, która przygotowywała Olę do konkursu, Marzenna Podskarbi oraz dyrektor szkoły, Izabella Bothur.Już po raz piaty odbył się konkurs ortograficzny „O Pióro Starosty Ostrowskiego”. W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Usługowych, Liceum Ogólnokształcącego w Odolanowie, I, II, III i IV LO w Ostrowie, Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Liceum Spółdzielni Oświatowej. Po etapach szkolnych do ścisłego finału zakwalifikowały się 33 osoby. Finał odbył się 10 grudnia w Zespole Szkół Ekonomicznych.
Matematyka ma swoje zawiłości i może sprawiać trudności, ale chyba jeszcze większy kłopot można mieć z językiem polskim. Ja miałem to szczęście, że uczył mnie wspaniały polonista profesor Misiołek, który niemiłosiernie nas „piłował”. Mieliśmy nawet o to pretensje, że w szkole o profilu technicznym tyle czasu musimy poświęcać na język polski. Profesor był jednak nieugięty, i dziś po tylu latach przyznaję mu absolutną rację. Język ojczysty trzeba znać. Dlatego bardzo mnie cieszą te konkursy, a jeszcze bardziej, że młodzież tak dobrze radzi sobie z ortografią i innymi zawiłościami naszego języka. – mówi starosta Włodzimierz Jędrzejak
Tegoroczna laureatka Aleksandra Mikołajczyk dyktando najeżone ortograficznymi pułapkami napisała bezbłędnie. Tekst dyktanda przygotowała dr Justyna Żulicka, polonistka z Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Szczególną trudność w finale konkursu sprawiła mi interpunkcja. W dyktandzie przeważały bardzo rozbudowane, złożone zdania. Tekst był długi zawierał dużo wyrazów obcych. Ale można było wszystko raz jeszcze na spokojnie przeczytać, zastanowić się nad pisownią i interpunkcją. Bardzo się cieszę z tego sukcesu. – podkreśla Ola Mikołajczyk.
To nie jedyny sukces Oli. To uczennica pierwszej klasy, która dostała się do II LO z pierwszą lokatą, uzyskując maksymalna liczbę 200 punktów. W tegorocznej edycji konkursu ortograficznego drugie miejsce zajęła Aleksandra Psikus, także uczennica II LO, a na trzecim uplasowała się Joanna Marczak z III LO. Laureatka z rąk starosty odebrała cenne pióro, pozostałe nagrody ufundowali dyrektorzy szkół. W przyszłym roku organizatorem konkursu będzie II LO.