Estetycznie i energooszczędnie
Mniejsze zużycie energii, ale także większa estetyka i funkcjonalność obiektów - to największe efekty realizowanego w Powiecie Ostrowskim projektu termomodernizacji.
W 2012 r. w ramach termomodernizacji zrealizowane zostały kolejne obiekty oświatowe. Wraz z początkiem roku szkolnego 2012/2013 zostały oddane do użytku po gruntownej termomodernizacji budynki Zespołu Szkół Budowlano – Energetycznych, Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU i I Liceum Ogólnokształcącego. Tym samym Powiat Ostrowski mógł złożyć wniosek o płatność końcową kończącą ten ważny dla poprawy warunków edukacyjnych i ekologicznych projekt inwestycyjny. Dzięki temu w końcu 2012 r. do budżetu wpłynęła kwota niespełna 700 tys. złotych.
Prace termomodernizacyjne w poszczególnych szkołach polegały na wprowadzeniu usprawnień umożliwiających zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło oraz zwiększeniu sprawności układu zasilania ciepła. Inwestycje obejmowały: ocieplenie ścian zewnętrznych wszystkich obiektów, ścian podziemia, stropodachów, stropów nad piwnicą, wymiana luksferów, drzwi i okien, modernizację układów c.w.u. oraz instalacji c.o.
- Termomodernizacja naszych budynków poza efektami oszczędnościowymi i przynosi im zupełnie nową szatę co ma znaczenie dla estetyki całego miasta. Takim przykładem jest np. I Liceum Ogólnokształcące, placówka bardzo mocno wpisana w dzieje ostrowskiej oświaty, obiekt zabytkowy, który zyskał odnowioną i ciepłą salę gimnastyczną, ale także wyremontowany budynek główny. Jest to na tyle udana realizacja, że w konkursie ‘’W granicach stylu’’ projekt ten został zauważony przez organizatorów i otrzymał nagrodę za wierność detali w przywracaniu do poprzedniego stylu – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Pełen bilans zysków po realizacji termomodernizacji możliwy będzie po zakończeniu roku energetycznego i zbilansowaniu kosztów. Precyzyjne dane na ten temat mają szefowie jednostek, które termomodernizację realizowały przed laty.
- W naszej szkole zapotrzebowanie ma ciepło na basenie i w szkole zmniejszyło się o ok. 25%. Docieplenie dachów sprawiło, że starty ciepła z tego tytułu we wszystkich obiektach spadły o ok. 20%. Termomodernizacja generalnie bardzo dobrze wpłynęła na komfort przebywania w budynkach szkolnych, bo m.in. nowym oknom z zainstalowanym systemem mikrowentylacji możliwa jest wymiana powietrza bez potrzeby otwierania okien – powiedział Eugeniusz Namysł, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, w którym termomodernizacja przeprowadzona została ok. 2 lata temu. Projekt obejmował nie tylko budynki dydaktyczne, ale także basenowe, w których zainstalowano m.in. nowoczesne urządzenia zmniejszające wilgotność (z 90 % do 60 %) oraz kolektory słoneczne pozwalające na w 80 proc. podgrzewanie wody (wiosną i latem).
Projekt „Termomodernizacja budynków oświatowych Powiatu Ostrowskiego” w 85 proc. współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, działanie 3.2 infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku. Wniosek przygotował Referat Pozyskiwani Środków Zewnętrznych Starostwa Powiatowego. Udział UE w finansowaniu prac termomodernizacyjnych to ponad ok. 1,9 mln zł, natomiast całość inwestycji, wraz z pracami dodatkowymi opiewa na kwotę niemal ok. 3,8 mln zł. Projekt przygotował Referat Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.