Autografy mistrzów na aukcję
Atrakcyjna grafika z autografiami największych gwiazd lotnictwa, gości ubiegłorocznego Festynu „Lotnisko Bliżej Miasta” jest darem Powiatu Ostrowskiego na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która odbędzie się w Ostrowskim Centrum Kultury w najbliższą niedzielę 13 stycznia 2013 roku.
Z myślą o przeznaczeniu na cel charytatywny podczas dwudniowego festynu, który odbywał się 26 i 27 maja 2012 roku w Michałkowie zdobyliśmy autografy pilotów szybowcowych i akrobacji.
- Grafika jest pięknie oprawiona może być ozdobą każdego wnętrza, a największą gratką będzie z pewnością dla miłośników lotnictwa. Są na niej podpisy i wesołe rysuneczki wielu sław lotnictwa z Polski i Europy – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Swój podpis złożył m.in. pilota Tadeusz Wrona, któremu polskie media nadały tytuł Bohatera. Przypomnijmy. 1 listopada 2011, zmuszony awarią samolotu Boeing 767 (lecącego z Newark, w stanie New Jersey w USA), dokonał skutecznego lądowania awaryjnego na pasie lotniska Chopina w Warszawie bez wysuniętego podwozia. Żadna z 231 osób znajdujących się na pokładzie nie ucierpiała. Przebieg lądowania został zarejestrowany przez ekipy telewizyjne, a relację z lądowania wyemitowało wiele telewizji na świecie.
Wsparcia udzielił także Artur Kielak Mistrza Polski w Akrobacji. Pilot: akrobacyjny, szybowcowy, śmigłowcowy i komunikacyjny, a także skoczek spadochronowy. Na co dzień kapitan Boeingów 737-800 w jednych z największych liniach lotniczych na świecie Ryanair (wcześniej Centralwings), pilot wyczynowych samolotów akrobacyjnych Sbach 300, Extra 300, Extra 330, oraz Zlín Z-50. Członek Aeroklubu Śląskiego. Założyciel i członek Śląskiej Grupy Akrobacyjnej. W przeszłości pracował także, jako instruktor samolotowy. Zajmował się przebazowaniami samolotów jednosilnikowych nad dużymi zbiornikami wodnymi, m.in. nad Oceanem Atlantyckim.
Jest także podpis Jurgisa Kairysa Mistrza Świata w Akrobacji Samolotowej. Zdobył wiele nagród i wymyślił kilka manewrów, w tym „Kairys Wheel”. Jego technika i umiejętności pilotażu zostały uznane i został poproszony do współpracy z Suchoj Biuro Projektów w celu opracowania Suchoj 26, 29 i 31 szereg zupełnie nowych statków powietrznych akrobacji przy użyciu nowych pomysłów w przyszłości dominować Mistrzostwa Świata Akrobacji Lotniczej klasy Ultimate. Cel ten został osiągnięty, kiedy samoloty pilotowane przez Jurgisa i rosyjskich członków zespołu wygrały wiele mistrzostw Europy oraz Świata. To dziedzictwo trwa do daty kiedy to Su31 wygrywa ponownie w 2003 roku WAC w Lakeland na Florydzie.
Nie zabrakło także autografu Adeli Dankowskiej, szybowniczki, piętnastokrotnej rekordzistka świata w szybownictwie i guru w środowisku szybowników. W 1959 rozpoczęła karierę w szybownictwie. Ustanowiła łącznie 12 rekordów świata i 35 rekordów Polski. Przez wiele lat pracowała jako instruktor lotniczy w Centralnej Szkole Szybowcowej. Nagrodzona za osiągnięcia sportowe m.in. Medalem Tańskiego (1964) oraz Medalem Lilienthala (1975), przyznawanym przez Międzynarodową Federację Lotniczą raz w roku jednemu pilotowi.
Swoje podpisy zrobili także członkowie czeskiej Grupy akrobacyjnej Red Bull.