Kubuś Puchatek i Technika w ZST
W czwartek 7 marca 2013 roku w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się zajęcia z uczniami klasy II c ze Szkoły Podstawowej Nr 11 im. Mirosława Feriča.
Dzieci przyszły pod opieką swojej wychowawczyni Arlety Doktór. Przedsięwzięcie jest kontynuacją projektu „Duże Dzieci - Małym Dzieciom”, ponieważ w przygotowanie zajęć dla najmłodszych zaangażowała się silna grupa uczniów ZST: Anna Bałwas, Anna Dwornikowska, Kamil Jankowski, Adam Skrzypczak, Szymon Tomczak i Arkadiusz Wasielewski. Spotkanie nawiązywało do przygód misia o bardzo małym rozumku i nosiło nazwę „Kubuś Puchatek i technika”.
Najpierw drugoklasiści uczestniczyli w doświadczeniach z ciekłym azotem, które przygotowali uczniowie przy współpracy doktora Szymona Łosia. Niemożliwe stało się możliwe! Bananem zmrożonym w azocie chłopcy wbijali gwoździe w deskę a dziewczynki sprawdzały kruchość zmrożonych róż. Następnie pod okiem inżyniera Zbigniewa Eliasza odbyła się prezentacja dotycząca energii odnawialnych. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z nowinkami techniki tj. baterie i kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne. A także tankowali samochód na paliwo wodorowe i poznali działanie elektrowni wiatrowej.
- Uczennice naszej szkoły przygotowały dla dzieci prezentację multimedialną opowiadającą o starcie Prosiaczka w wyścigu na pomysłowym, przez siebie wykonanym wózeczku. Dzieci rozwiązywały zadania oparte na tekście książeczki o przygodach bohaterów w Stumilowym Lesie. Zmagały się z ortografią, tabliczką mnożenia, redagowaniem ogłoszenia itp. ćwiczeniach. Uczniowie pracowali bardzo chętnie i z uśmiechem na twarzach – mówi polonistka Beata Dura.
Drugoklasiści mieli także możliwość poznania kilku słów po niemiecku - dowiedzieli się jak nazywają się w j. niemiecki przedmioty użyte przez Kubusia i jego przyjaciół do budowy swoich pojazdów. A także odszyfrowywały ukryte słówka w języku niemieckim. Poza zabawami językowymi, dzieci miały również zajęcia przy komputerze. Na utworzonej specjalnie dla nich przez uczniów ZST i nauczycielkę informatyki Katarzynę Płóciennik stronie WWW dotyczącej energii odnawialnych, gier związanych z energią i wodą - wirtualnie poprowadziły wodociąg i zaświeciły żarówkę.
- Nasi goście opuszczali ZST z dyplomami za aktywny udział w zajęciach, słodyczami i nagrodami w konkursie plastycznym. Wszystkim towarzyszył uśmiech na twarzach. Młodzieży i nauczycielom ZST, bo to co przygotowali wzbudziło duże zainteresowanie. Dzieciakom, bo mogły doświadczyć nowych i ciekawych rzeczy – mówi germanistka Dominika Sadowska.