Uczniowie w poetyckiej szufladzie
W pierwszą rocznicę śmierci Wiesławy Szymborskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie została otwarta wystawa „Szuflada Szymborskiej”. Zawartość szuflad miała okazje zobaczyć młodzież z „Saloonu Literackiego”, działającego przy Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
Wiesława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie. W uroczystości pogrzebowej Noblistki uczestniczyła grupa młodych ludzi z ZST.
- Nasze wycieczki do Krakowa stały już się tradycją. Cieszę się, że w tym roku młodzież przy okazji wyjazdu mogła zobaczyć tę niezwykłą wystawę przedstawiającą cały dorobek naszej Noblistki – mówi Magdalena Wojtasz opiekun „Saloonu Literackiego”, wicedyrektor ZST.
Podczas czterodniowego pobytu uczniowie zwiedzili krakowskie zabytki - katedrę na Wawelu, podziemie krakowskiego Rynku, kamieniczki zamieszkiwane przez Długosza, Wyspiańskiego, Matejkę i innych wielkich Polaków.
- Nie chciałabym, żeby szkoła techniczna była jednoznacznie identyfikowana z techniką. Moim marzeniem jest, by poziomem swoich kulturowych doświadczeń nasi uczniowie znacznie przewyższali tych przeciętnych. Dlatego staram się ich zapraszać do uczestnictwa w kulturze zarówno naszego miasta, jak i pokazywać to, co ciekawe gdzieś dalej. Stąd pomysł wyjazdów do Krakowa, miejsca na kulturalnej mapie Polski wyjątkowego. Efekty? Bywa i tak, że nasi technicy kończą później studia humanistyczne. I mając w zanadrzu te dwie skrajne specjalności świetnie się odnajdują na rynku pracy, a to przecież wartość nie do pogardzenia – dodaje Magdalena Wojtasz.
Turyści wybrali się też na spektakl „Transatlantyk” według Witolda Gombrowicza ze znanym z „Wszystko jest poezją” Janem Peszkiem w roli Gonzala.
Kolejną wyprawę „kulturalni” organizują na krakowski Kazimierz, by zapoznać się z atmosferą tej niezwykłej dzielnicy, wpisanej na listę zabytków UNESCO.
Wycieczka do Krakowa odbyła się w dniach 18 – 22 lutego 2013 roku.