Czy cyborg zastąpi człowieka?
„Czy cyborg zastąpi człowieka? Twoja wizja zrobotyzowanego świata” tak brzmiało hasło 10. edycji konkursu międzyszkolnego CYBORG 2013. Do udziału w zmaganiach zaproszono tradycyjnie uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, natomiast nowością były prace plastyczne uczniów szkół podstawowych.
„Cyborg” to konkurs informatyczny organizowany od 2004 roku z myślą o młodzieży ponadgimnazjalnej. Z czasem rozszerzono formułę i zaproszono do udziału gimnazjalistów, a w tym roku także uczniów szkół podstawowych. Konkurs został przeprowadzony na początku marca, w dniach 7 oraz 8. marca 2013r.w ZST. Finał konkursu odbył się w piątek, 22 marca 2013r. w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.
- Jestem pod wrażeniem tej dziesiątej edycji Cyborga, który od zawsze był konkursem z głębokim przesłaniem, wykraczającym w przyszłość. Cieszy mnie obecność w tym projekcie szkół podstawowych, bo dzięki nim jeszcze szerszy jest jego wymiar edukacyjny – mówił Starosta Ostrowski Paweł Rajski.
Uczestnicy konkursu i zaproszeni goście wysłuchali wykładu dr Tadeusza Sarnowskiego pt. „Roboty przemysłowe i ich zastosowanie”. Dziekan Społecznej Akademii Nauk w Ostrowie Wielkopolskim podkreślił, że idea stworzenia robota od początku zakładała, że będzie on posłuszny człowiekowi i nigdy nie zrobi mu krzywdy.
Swoje wizje zrobotyzowanego świata zaprezentowali uczestnicy konkursu. W tegorocznej edycji wzięło udział 127 osób. Uczniowie szkół podstawowych mieli za zadanie przygotować prace plastyczne związane z głównych tematem konkursu, uczniowie gimnazjów - prezentację multimedialną, natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych musieli stworzyć witrynę internetową. Poza tym młodzież miała do rozwiązania test z wiedzy informatycznej.
W kategorii szkół gimnazjalnych: I miejsce zajął Marek Stodolny z Gimnazjum Nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim, II miejsce Michał Kasprzak z Gimnazjum Nr 2 w Ostrowie Wielkopolskim, natomiast III miejsce ex-aequo Nikodem Krupa z Gimnazjum w Dębnicy i Błażej Busza z Gimnazjum Nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim. Wyróżniono prace Martyny Piwowar z Gimnazjum w Dębnicy, Michała Hurnego z Gimnazjum Nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim i Rafała Wnuka z Gimnazjum w Odolanowie.
Kategorię szkół ponadgimnazjalnych zdominowali uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim: I miejsce zajął Piotr Portasiak (ZST), II miejsce ex-aequo: Bartłomiej Wierciński (ZST) i Bartosz Woś (ZST) a III miejsce również ex-aequo: Tomasz Suś z III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim i Michał Kasprzyk (ZST). Wyróżnienia przypadły również uczniom Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim: Szymonowi Jabłońskiemu, Janowi Krzyżaniakowi i Beniaminowi Rychterowi.
Spośród uczniów szkół podstawowych najwieksze uznanie wzbudziła praca plastyczna Angeliki Majchrzak z SP Nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim, II miejsce przypadło ex-aequo Joannie Skoczylas z SP Nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim i Patrykowi Tomalakowi z SP Nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim, natomiast IIImiejsce zajęłyex-aequo:Angelika Pałasz i Monika Cebulska z SP Nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim a także Dawid Pacyna z SP Chynowa. Ponadto przyznano wyróżnienia następującym osobom:Julia Armanowska - SP Chynowa, Sandra Grzesiak - SP Chynowa, Weronika Hipp - SP Nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim, Kacper Kaczmarek - SP Nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim, Filip Pankowiak - SP nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim, Anna Modrzyńska - SP ZSS, Beata Płóciennik - SP Lewków, Oliwia Kania - SP Dębnica, Nadia Pacyna - SP Nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim i Zuzanna Stodolna - SP Nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim. Nagrodę publiczności zdobyła Angelika Pałasz z SP Nr 7 w Ostrowie Wielkopolskim.
Organizatorami konkursu byli: Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły ZAP-EDUKACJA. Projekt został dofinansowany przez Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa dla Ostrowa Wielkopolskiego, który na uroczystości reprezentowała prezes Sylwia Nowicka.