Warsztaty dziennikarskie w I LO
Już po raz piąty młodzi dziennikarze mieli okazje spotkać się na Warsztatach Dziennikarskich zorganizowanych w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim. W tym roku gościem specjalnym był prof. dr hab. Piotr Śliwiński, profesor w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W piątek, 22 marca 2013 roku, w auli I LO spotkali się przedstawiciele redakcji szkolnych gazet: ILO, IILO, IIILO, LO Sióstr Salezjanek, ZSE, ZST, ZSU oraz Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 3 i Gimnazjum z Odolanowa. Wszyscy zasiedli przy wspólnym stole, aby porozmawiać o współczesnej literaturze młodzieżowej. Zebranych powitał Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak.
prof. dr hab. Piotr Śliwiński to znany i ceniony historyk oraz krytyk literacki, znawca i badacz poezji współczesnej; autor wielu artykułów i książek krytycznoliterackich. Laureat wielu nagród m.in. Nagrody im. Józefa Łukaszewicza oraz Nagrody im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki i historii literatury.
Z wykładu wygłoszonego przez prof. dr. hab. Piotra Śliwińskiego dowiedzieliśmy się, że społeczeństwo polskie czyta coraz mniej, przez co ubożeje intelektualnie. Profesor podkreślił, że nie wystarczy czytać skrótowych wiadomości na portalach informacyjnych, aby kształcić w sobie zdrowy światopogląd, zdobywać wiedzę ogólną i być mądrym człowiekiem. Bezkompromisowo przedstawił młodzieży zadanie, aby sięgali po ambitne książki, nie zniechęcali się trudnymi dziełami, a literaturze współczesnej stawiali bardzo wysokie wymagania.
W drugiej części warsztatów młodzi redaktorzy zadawali profesorowi pytania, z których wynikało, że nie jest im obojętne, co oferuje młodzieży współczesny rynek wydawniczy. Dowiedzieliśmy się od profesora Śliwińskiego, że w swojej pracy krytyka literackiego spotyka się z twórczością na różnym poziomie. Trudnym zadaniem współczesnego czytelnika jest umiejętność wyboru takich książek, które wnoszą wiele wartości. Młodzi ludzie pytali profesora, co sądzi na temat książek uznawanych współcześnie za kultowe, czy po prostu modne. Okazało się, że spora część literatury dostępnej dla młodego czytelnika jest po prostu nie warta zainteresowania i nie wnosi nic dobrego, a jej popularność to efekt reklamy i medialnego biznesu.
Spotkanie było wspaniałą okazją do skonfrontowania swoich spostrzeżeń i przemyśleń z opinią znawcy, jakim niewątpliwie jest prof. Piotr Śliwiński. Najciekawsze jest to, że mimo trudnych tematów, wyrażonych językiem naukowym, młodsi uczestnicy warsztatów, którzy są na początku swojej przygody z literaturą i jej „wyższym stopniem wtajemniczenia” z uwagą i zainteresowaniem uczestniczyli w warsztatach, więc zaproszenie uczniów gimnazjów było bardzo dobrym pomysłem.
Jednym z głównych celów warsztatów było przygotowanie młodzieży do samodzielnego zrealizowania materiałów reporterskich oraz wyłonienie zwycięskiej redakcji na podstawie napisanej relacji ze spotkania.
Warsztaty Dziennikarskie w I LO odbywały się pod patronatem Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego, natomiast ich bezpośrednimi organizatorami byli: dyrektor I LO Marek Lewicki oraz nauczyciele Elżbieta Kaźmierczak i Renata Kałużna.