Jubileuszowe spotkanie neonatologów
215. lekarzy neonatologów, pediatrów, pielęgniarek i położnych z całej Wielkopolski, Dolnego Śląska, a także z Ukrainy spotkało się na jubileuszowym V Regionalnym Spotkaniu Neonatologicznym w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas sobotniego spotkania w Ostrowskim Domu Kultury nie zabrakło wykładów, prezentacji i warsztatów praktycznych.
Patronat nad konferencją objęli: Starosta Ostrowski Paweł Rajski i Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak.
- Dzisiaj szczególne podziękowania pragnę skierować pod adresem pani ordynator dr Katarzyny Bierły, która z tak wielkim zaangażowaniem już po raz piąty zorganizowała tak ważne dla wszystkich spotkanie w Ostrowie. Chciałbym podkreślić, że pani doktor jak i cały zespół dla mnie, jako starosty są bardzo ważni – powiedział starosta Paweł Rajski, podczas otwarcia konferencji.
W spotkaniu neonatologicznym oprócz lekarzy, pielęgniarek i położnych wziął również udział Radny Sejmiku Wojewódzkiego, Przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia Publicznego Rafał Żelanowski, prywatnie lekarz psychiatra.
- Jestem dumny z tego, że w Ostrowie Wielkopolskim udało się uzyskać III stopień referencyjności. Jest to rzecz niespotykana w takich ośrodkach jak Ostrów poza Poznaniem. To dzięki pracy lekarzy i pielęgniarek udało się stworzyć ośrodek, który jest znany w kraju – mówił radny Rafał Żelanowski.
Wykłady poprowadzili: Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Kierownik Kliniki Zakażeń Noworodka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - profesor Jerzy Szczapa, Kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, konsultant regionu Wielkopolski ds. neonatologii - profesor Janusz Gadzinowski oraz profesor Marta Szymankiewicz – Bręborowicz, konsultant regionu zielonogórskiego ds. neonatologii.
W trakcie konferencji poruszano takie tematy jak wpływ cesarskiego cięcia na zdrowie dziecka i matki. Czy też stale aktualną kwestię żółtaczki u noworodków. Nowe możliwości profilaktyki oraz leczenia noworodków i niemowląt, sposoby nieinwazyjne wspomagania oddychania. Ponadto omówione zostały m. in. konkretne przypadki kliniczne.
– Obecnie szacuje się, że liczba cięć cesarskich wzrasta lawinowo i nie jest to problem jednego ośrodka wojewódzkiego, czy kraju. Jest to problem bardzo szeroki. W naszym kraju rocznie wykonuje się od 30 do ponad 40 procent takich zabiegów. Najwięcej jednak porodów tą metodą wykonuje się w prywatnych klinikach, jest to ponad 60 procent. Jest to zjawisko nieprawidłowe narastające będące w konsekwencjach groźne i dla matki i dla dziecka – wyjaśnia prof. Marta Szymankiewicz – Bręborowicz.
Podczas sobotniej konferencji dyskutowano także na temat In Vitro.
- Wady wrodzone u dzieci poczętych tą metodą są częstsze, niż w populacji poczętej w sposób naturalny. Chodzi tu zwłaszcza o wady przewodu pokarmowego i wady serca. W przypadku „in vitro” mamy do czynienia zezwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia ciąż mnogich. Już w niektórych krajach w Europie liczbę wszczepianych zarodków ograniczono do jednego, ale mimo to nie unika się patologii związanych z niską masą urodzeniową dziecka oraz z wadami wrodzonymi – tłumaczył profesor Janusz Gadzinowski.
Przypomnijmy. Od 1 stycznia 2012 roku Oddział Neonatologiczny ostrowskiego szpitala uzyskał trzeci, najwyższy stopień referencji. Po poznańskiej klinice to druga placówka w Wielkopolsce, która oferuje opiekę na tak wysokim poziomie. Wyższy stopień dla pacjentów oznacza lepszą opiekę i warunki pobytu, a dla powiatu prestiż oraz szansę na większe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Ogromnie się cieszę, że Ostrów wyrósł na naszego lokalnego lidera w tym zakresie – podkreślał profesor Jerzy Szczapa.
- Posiadamy oscylator, który posiada tylko duża klinika w naszym regionie wielkopolskim, czyli Katedra i Klinika Neonatologii w Poznaniu. Mamy tlenek azotu do leczenia przede wszystkim nadciśnienia płucnego, który towarzyszy różnym zespołom chorobowym, wadom serca, ciężkim zakażeniom. Posiadamy bardzo nowoczesne inkubatory w tym inkubatory hybrydowe – mówiła dr Katarzyna Bierła, ordynator Oddziału Neonatologicznego w ostrowskim szpitalu.
Organizatorem konferencji neonatologicznej, któraodbyła się 20 kwietnia 2013 roku w Ostrowskim Centrum Kultury była Wielkopolska Izba Lekarska Delegatura Ostrowsko – Krotoszyńska oraz Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim wraz z Oddziałem Neonatologicznym.