Technologie OZE w ZST
Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim wziął udział w specjalnym projekcie, który przewidywał pracę z technologiami odnawialnych źródeł energii. Całość finansowana była z funduszy unijnych. Finał projektu odbył 23 kwietnia 2013 r. się w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.
Przez pięć miesięcy nauczyciele uczestniczyli w bezpłatnych warsztatach oraz szkoleniach, natomiast uczniowie w bezpłatnych zajęciach pozalekcyjnych oraz praktykach, realizowanych w ramach Projektu „Odnawialne Źródła Energii - pilotażowy projekt przygotowujący wielkopolskie szkoły zawodowe do poszerzenia oferty edukacyjnej o technologie OZE”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem projektu było przygotowanie do 30.04.2013 r. trzydziestu ponadgimnazjalnych szkół zawodowych z województwa wielkopolskiego do poszerzenia oferty edukacyjnej o nowy kierunek - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W projekcie brało udział 360 uczniów i uczennic z całej Wielkopolski.
W ramach projektu szkoły otrzymały wsparcie techniczne oraz merytoryczne np. mobilne zestawy edukacyjne do prowadzenia eksperymentów związanych z energią odnawialną wraz z oprogramowaniem. Uczniowie oprócz możliwości uczestniczenia w zajęciach dodatkowych z tematyki OZE otrzymali możliwość odbycia praktyk zawodowych w przedsiębiorstwach działających w tym sektorze. Nauczyciele wzbogacili się o wiedzę jak skutecznie prowadzić zajęcia metodą projektową natomiast dyrektorzy szkół jak poszerzać ofertę nauczania w technologii OZE. Projekt zakładał również stworzenie nowych powiązań „business to education” między szkołami a przedsiębiorstwami, w których odbywały się praktyki.
- Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wziąć udział w projekcie tym bardziej, że od zeszłego roku kształcimy właśnie techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Na pewno wzbogacił on naszą wiedzę w zakresie metodyki nauczania tego kierunku, a samą szkołę o dodatkowe zestawy edukacyjne z technologii OZE. Dla samych uczniów jest to bardzo atrakcyjna oferta i duża zachęta do nauki i pracy w tej rozwojowej dziedzinie – mówi Dariusz Główczak, wicedyrektor ZST.
Na zakończenie przedsięwzięcia przewidziany był konkurs projektów uczniowskich związanych z tematyką OZE. Nagrodami w konkursie były dodatkowe mobilne zestawy edukacyjne do prowadzenia eksperymentów związanych z energią odnawialną.
Ostatecznie z 30 szkół zostało wybranych 5 równorzędnych laureatów, wśród nich znalazła się ekipa z ZST. Z trzech projektów przedstawionych przez Zespół Szkół Technicznych, jury wybrało pracę Marcina Staszewskiego i Marcina Mazurka pt. „Inteligentna Elektrownia Hybrydowa”.
- Uczniowie startowali w konkursie na najlepsze prace podsumowujące projekt. W naszej szkole zostały wykonane trzy: „Analiza bilansu energetycznego pompy ciepła”, „Inspekcja szkoły kamerą termowizyjną po termomodernizacji” oraz „Inteligentna Elektrownia Hybrydowa”. Właśnie ta ostatnia praca, czyli elektrownia hybrydowa znalazła uznanie kapituły konkursowej, więc jak się okazało przyjechaliśmy do Poznania nie tylko na podsumowanie projektu, ale także po odbiór nagrody dla szkoły – mówi Zbigniew Eliasz, koordynator projektu w Zespole Szkół Technicznych.
Projekt realizowany był przez firmę DC Edukacja Sp. z o.o. w partnerstwie z Wielkopolską Agencją Zarządzania Energią Sp. z o.o. i był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.