Wolontariat w szpitalu
Styczeń był miesiącem, w którym Stowarzyszenie „Nowy Ostrów” przejęło obowiązki nadzoru nad wolontariuszami w ostrowskim szpitalu. Dzięki porozumieniu podpisanemu przez Dyrektora Szpitala Dariusza Bierłę oraz Prezesa Stowarzyszenia Macieja Klósaka rozpoczęło się nowe rozdanie w budowie silnego szpitalnego wolontariatu w Ostrowie.
Zaczęło się od szkoleń w Stowarzyszeniu „Nowy Ostrów”. W czasie pierwszego pt. „Dlaczego warto zostać wolontariuszem” uczestnicy zapoznali się z działalnością Stowarzyszenia na rzecz wolontariatu oraz zostali przeszkoleni z zakresu najistotniejszych aspektów prawnych i organizacyjnych pracy wolontariackiej. Zapoznali się z obowiązkami i prawami wynikającymi z podjęcia pracy wolontariusza, m.in.: co to znaczy być wolontariuszem, jakie są rodzaje wolontariatu, dlaczego ludzie decydują się na ten rodzaj aktywności, jak przygotować się do pracy, jakie korzyści dla wolontariusza i organizacji wynikają z tej współpracy. W trakcie szkolenia poruszane były takie kwestie jak motywacja ludzi do pracy społecznej, gdzie i jak pozyskiwać wolontariuszy, jak nagradzać ich pracę i motywować do działania.
Wolontariat szpitalny skierowany jest dla osób, które pragną bezinteresownie dzielić się z innymi swoim wolnym czasem i energią. Kładziony jest nacisk na poczucie odpowiedzialności za wykonywaną pracę, promocję idei bezinteresownej pomocy, a także życzliwości i społecznego wsparcia dla drugiego człowieka. Szkolenie uzmysławia młodym ludziom, jak wiele dobrego można zrobić na rzecz innych - czerpiąc jednocześnie dla siebie dużo satysfakcji i zadowolenia. Większość wolontariuszy marzy o studiach medycznych i kontynuacji pracy w szpitalu już na polu zawodowym.
Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Stowarzyszeniem „Nowy Ostrów” a Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim wolontariusze podjęli pracę wolontariacką na Oddziale Chirurgii Dziecięcej, Oddziale Ogólnym, Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, Geriatrii, Ortopedii
i Oddziale Ginekologiczno – Położniczym. W piątym miesiącu funkcjonowania porozumienia jest ich około czterdziestu.
- Można mówić o sukcesie przedsięwzięcia - potwierdza Maciej Klósak. Ludzie garną się do pracy na rzecz innych, a nam udaje się to z powodzeniem tę pozytywną energie wykorzystywać. W największym stopniu to zasługa dwóch koordynatorek projektu: Pani Izabeli Rykowskiej z ZZOZ i Pani Moniki Krzywdy z „Nowego Ostrowa”.
Zapisy chętnych prowadzi Monika Krzywda w siedzibie Stowarzyszenia na Wrocławskiej 22 (w podwórzu) - spotkania odbywają się w czwartki o 17.00.