Kolejna edycja konkursu za nami
Za nami XXII edycja Regionalnego Konkursu Gazet Szkolnych. Tym razem warunkiem udziału było zamieszczenie tekstu konkursowego nt. „Jak spełnić w I połowie XXI wieku marzenie przyjaciela dzieci i młodzieży - Janusza Korczaka o „szkole przyjemnej i pożytecznej”?. To kryterium konkursowe spełniło 21 redakcji.
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 12 czerwca 2013 roku w ostrowskiej Bibliotece Publicznej. Tradycyjnie już patronat honorowy nad nim objął Wielkopolski Kurator Oświaty. W konkursie wystartowały także gazety spoza naszego województwa. Była to gazeta „Gimzetka” z Gimnazjum w Biadaczu- województwo opolskie.
W konkursie wzięło udział 21. redakcji z terenu województwa wielkopolskiego i nie tylko - w tym ze szkół podstawowych – 6., z gimnazjów – 9., ze szkół ponadgimnazjalnych - 6.
- Jurorzy oceniali szkolne gazety na podstawie jednolitej Karty „Ramowe kryteria oceny gazet szkolnych”, która znajduje się w Regulaminie Konkursu. Recenzji dokonywali indywidualnie i niezależnie od siebie – wyjaśnia Jerzy Wójcicki - współtwórca i koordynator konkursu.
Prace oceniało jury konkursu w składzie: red. Łukasz Bartczak – „Głos Wielkopolski- Ziemia Kaliska”, Włodzimierz Grabowski- wydawca książek i Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, Katarzyna Kulikowska - konsultantka gazety „Feniks”, Ewa Ziętek – konsultantka gazety „Szkolny Expresik”.
- Zwracałam uwagę przede wszystkim na obiektywizm, prezentację różnych opinii na podany temat, trafną argumentację i twórcze ujęcie tematu. Istotna dla mnie była też płynność stylu i bogactwo słownictwa i poziom edytorski gazety – mówi Ewa Ziętek – konsultantka gazety „Szkolny Expresik”.
- Szczególnie trudna była ocena gazet szkół ponadgimnazjalnych, które reprezentują bardzo wysoki poziom. Dlatego też trudno było wybrać tą najlepszą, ponieważ wszystkie redagowane są bardzo dobrze – powiedziała Katarzyna Kulikowska - konsultantka gazety „Feniks”.
- Czytanie tych gazet było dla mnie ogromną przyjemnością. Jestem pod wielkim wrażeniem tych artykułów, galerii i ich kształtu. Gratuluje też wam pomysłu na teksty, które są na bardzo wysokim poziomie – mówi Łukasz Bartczak – „Głos Wielkopolski - Ziemia Kaliska”.
Uczestniczące w konkursie redakcje zostały uhonorowane dyplomem i nagrodą rzeczową, które wręczył Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kaliszu Aleksander Ziobro i przedstawiciel Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Danuta Skrzypczak.
- Jako nauczyciel, który przepracował dwie dekady w oświacie wiem, ile wysiłku wymaga poświęcenie się wydawaniu szkolnej gazety i jakikolwiek innych przedsięwzięć poza normalnym tokiem lekcyjnym. Ten konkurs jest tak naprawdę owocem przełomowego roku 1989. Wtedy to zafunkcjonowała w polskiej rzeczywistości wolność słowa, wypowiedzi i opisu otaczającej nas rzeczywistości. Jednocześnie wraz z tą wolnością dla każdego dziennikarza nałożona jest tym bardziej odpowiedzialność za opis tej rzeczywistości, i za to żeby opisem czy słowem nie zranić drugiego człowieka – mówił wicestarosta T. Ławniczak.
W kategorii szkoły podstawowe: I miejsce przyznano redakcji gazety szkolnej „Uczniowskie ABC” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kępnie. II miejsce przyznano ex aequo redakcjom gazet szkolnych „OX” ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim oraz „Między nami” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim.
W kategorii szkół gimnazjalnych: I miejsce przyznano redakcji gazety szkolnej „Pauza” z Gimnazjum w Brzezinach, II miejsce przyznano ex aequo redakcjom gazet szkolnych „Szkolny Donosiciel” z Zespołu Szkół w Lotyniu i „Mikołajek” z Gimnazjum w Słupcy.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych: I miejsce przyznano redakcji gazety szkolnej „Ad rem” z III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, II miejsce przyznano redakcji gazety szkolnej „Re(y)moncik” z II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, a III miejsce przyznano redakcji gazety szkolnej „Czarno na białym” z I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie.
Przeprowadzenie tegorocznej edycji Regionalnego Konkursu Gazet Szkolnych było możliwe dzięki dotacjom otrzymanym z Powiatu Ostrowskiego i Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Organizatorami konkursu było Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Klub Nauczyciela” w Ostrowie Wielkopolskim.