Remont z dentystyczną precyzją
Rusza kompleksowy remont Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowie. Jak na zabytkowy obiekt przystało odzyska dawną elewację wzbogaci się ponadto o rozwiązania techniczne ułatwiające życie szczególnie uczniom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
W ubiegłym roku również w okresie wakacyjnym zaledwie w ciągu kilku tygodni szkoła wzbogaciła się o nowe i funkcjonalne boisko ze sztuczną nawierzchnią. Pierwsze znaczące inwestycje w samym budynku ZSS rozpoczęły się na przełomie roku.
- Ze względu na charakter swojej działalności ta szkoła jest dla nas szczególnie ważna. Kilka lat temu postawiliśmy sobie za cel, żeby na koniec tej kadencji samorządu powiatowego Zespół Szkół Specjalnych zmienił swoje oblicze i… konsekwentnie ten projekt realizujemy – mówił Paweł Rajski Starosta Ostrowski podczas briefingu z dziennikarzami w dniu 17 czerwca 2013 r. - W tym roku skoncentrowaliśmy się na budynku głównym szkoły. Ponieważ jest to obiekt w rejestrze zabytków postanowiliśmy przywrócić mu dawny wygląd. Jednym z elementów będzie zrobienie wejścia głównego od strony ulicy.
Już wymieniono stare okna na nowoczesne i energooszczędne. Kolejnym elementem będzie piaskowanie elewacji, wybudowanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych oraz windy.
- Te inwestycje i remonty przenoszą nas w zupełnie nowe czasy. Praca przy remoncie elewacji będzie bardzo misterną robotą. Porównuję ją z zajęciem stomatologa, ponieważ trzeba wyczyścić wszystkie fugi, uzupełnić ubytki i na końcu wypiaskować. Efekt końcowy powinien jednak rekompensować nam wszystko – stwierdziła Beata Serbakowska Dyrektor ZSS. – Wielkim utrudnieniem dla rodziców i dzieci poruszających się na wózkach był dostęp do wyższych kondygnacji. Dlatego tak bardzo cieszymy się zarówno z podjazdu, jak i windy, która zostanie wybudowana wewnątrz szkoły.
O skali potrzeb świadczy ilość uczniów uczęszczających do ZSS. W placówce naukę pobiera 278 uczniów, z czego kilkunastu na wózkach. Właściwą opiekę nad nimi sprawuje 71 nauczycieli. Szkoła zajmuje się także tzw. wczesnym wspomaganiem, opieką nad dziećmi z deficytami od urodzenia, aż do wieku szkolnego. Dla 92 z nich, a w szczególności dla ich rodziców winda będzie ułatwieniem z dotarciem m.in. do sali doświadczeń świata, którą szkoła otrzymała w ubiegłym roku od Stowarzyszenia Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski.
Ostatnim elementem inwestycyjnym będzie wymiana centralnego ogrzewania. Koszt wszystkich przedsięwzięć to wydatek ok. miliona złotych.
- Środki na ten cel przeznaczamy z budżetu powiatu, ale mamy nadzieję, na pozyskanie ich także ze źródeł pozabudżetowych, m.in. na wybudowanie windy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – stwierdził Starosta Ostrowski.
Planowane zakończenie prac to wrzesień 2013 roku.