Innowacje ZST w finale OIT w Warszawie
Podczas uroczystego podsumowania finału ogólnopolskiego Olimpiady Innowacji Technicznych w Warszawie, 22 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odebrało dyplomy laureata i finalisty, oraz nagrody i zaświadczenia uprawniające do zwolnienia z części pisemnej egzaminu zawodowego oraz wolnego wstępu na wyższe uczelnie.
Do eliminacji centralnych VI edycji Olimpiady Innowacji Technicznych zakwalifikowanych zostało, w czterech konkursach, łącznie 195 prac, z 54 szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. Wśród wyłonionych laureatów i finalistów znalazło się 14 zespołów reprezentujących Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Spotkanie odbyło się 7 czerwca 2013 r. w Domu Technika NOT w Warszawie.
- Olimpiada Innowacji Technicznych, stanowi w zmienionej, unowocześnionej formie, kontynuację Olimpiady – Turnieju Młodych Mistrzów Techniki organizowanej od wielu już lat przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów. Olimpiada ma charakter naukowo – techniczny, a jej głównym celem jest zachęcenie młodzieży do podejmowania prac nadobowiązkowych, wykraczających poza programy kształcenia, o charakterze badawczym, usprawniającym, technologicznym, bądź konstrukcyjnym, wykonywanych pod kierunkiem opiekuna – nauczyciela. Przy ocenie wartości zgłoszonych prac sądy konkursowe poszczególnych szczebli biorą pod uwagę w szczególności: twórczy charakter rozwiązania lub usprawnienia, wyrażający się nowością, oryginalnością, pomysłowością, młodzieńczą fantazją i stopniem samodzielności autorów, jak również wartości użytkowe oraz uzyskane efekty techniczne lub ekonomiczne przeprowadzonych badań albo dokonanego rozwiązania – mówi Andrzej Majer nauczyciel przedmiotów zawodowych ZST.
III miejsce w konkursie „Pomysł techniczny” i tytuł laureata uzyskali Tomasz Wojcieszak i Adam Wolniaszek za pracę „Asekurator sztangi – ćwiczenia na siłowni bez asystenta”, prowadzący Andrzej Majer.
- Nad realizacją pomysłu pracowaliśmy ponad pół roku, wykonując w warunkach domowych, samodzielnie większość jego elementów. Analiza rynku i prezentacje prototypu potwierdzają brak podobnych urządzeń wśród dostępnych w handlu, a wstępne wyniki badań i uzyskane opinie są bardzo obiecujące – mówi współautor pracy Adam Wolniaszek.
Tytuł laureata i III miejsce w konkursie „Pomoc dydaktyczna” uzyskali Marcin Mazurek i Marcin Staszewski za „Zintegrowany system energii odnawialnych”, prowadzący Zbigniew Eliasz.
- Zaawansowana technicznie praca, o charakterze interdyscyplinarnym, wykonana w ramach realizacji projektu Odnawialne Źródła Energii, w którym uczestniczyło dwóch nauczycieli ZST oraz grupa uczniów, będzie za zgodą autorów przekazana do szkolnej pracowni urządzeń i systemów energii odnawialnych, stanowiąc przydatną pomoc dydaktyczną - dodaje promotor uczniów Zbigniew Eliasz.
Finalistami w konkursie „Pomoc dydaktyczna” zostali ponadto: Przemysław Nowak i Krystian Nowak za „Pistolet dwucewkowy – praktyczne wykorzystanie pola elektromagnetycznego”, prowadzący: Zbigniew Eliasz, Łukasz Szóstek za „Nadajnik do gry terenowej - Łowy na lisa”, prowadzący: Sławomir Szymanowski.
Finalistami w konkursie „Pomysł techniczny” zostali: Bartłomiej Cierpka, Michał Humeniuk i Marcin Ilski za pracę „Elektryczna deskorolka terenowa, prowadzący: Zbigniew Eliasz, Wojciech Juszczak za „Zestaw konwersji do zasilania alkoholem dla samochodów benzynowych z zapłonem iskrowym”, prowadzący: Wojciech Płóciennik, Tomasz Krakowski, Sebastian Nowicki i Jakub Drygas za „Elektroniczną laskę dla słabowidzących”, prowadzący: Ryszard Dolata.
Finalistami w konkursie „Usprawnienie softwarowo – techniczne” zostali: Adrian Kukuła za „Innowacyjne zastosowanie czujnika zgięcia do sterowania pojazdów elektrycznych”, prowadzący: Sławomir Szymanowski, Mateusz Kryszczak za „Hexacopter FPV wraz z osprzętem do filmowania z powietrza”, prowadzący: Bogdan Lipiński, Maciej Śmigiel za „OktoDron FPV – Latająca platforma Foto - Video”, prowadzący: Andrzej Gajewski, Robert Wodnik za „Sterownik mikroklimatu do pomieszczeń inwentarskich oraz gospodarczych”, prowadzący: Andrzej Gajewski.
Finalistami w konkursie „Pomysł ekologiczny” zostali: Maciej Kwiatkowski, Miłosz Śnieciński, Jakub Kwiatkowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Krotoszynie za „Ekologiczny generator energii elektrycznej”, prowadzący: Ryszard Dolata, Michał Nawrot za „Licznik Geigera - badania poziomu promieniowania jądrowego w Gminie Grabów nad Prosną”, prowadzący: Andrzej Majer, Bartłomiej Kurzeja za „Bilans energetyczny pompy ciepła zainstalowanej na basenie szkolnym”, prowadzący: Zbigniew Eliasz.