800-lecie klasztoru w Ołoboku
Msza św., konferencja popularno-naukowa, widowisko historyczne – to wszystko odbyło się w ramach obchodów 800-lecia lokacji klasztoru cysterek w Ołoboku. Uroczystości zorganizowano w dniach 6-7 lipca. W obchodach uczestniczyli: Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak i przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzej Leraczyk.
Pierwszego dnia odbyła się konferencja popularno-naukowa. Wykłady otworzył i zaproszonych gości powitał Wójt Gminy Sieroszewice Czesław Berkowski. Dr Damian Pałka, historyk, pracownik Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, mówił o historii i działalności gospodarczej klasztoru cysterek w Ołoboku do XIX wieku.
Szczegóły na temat edukacji dziewcząt prowadzonej przez cysterki w ołobockim konwikcie podała Ewa Kotowska-Rasiak, współautorka książki „Ołobok na cysterskim szlaku”. Dr Barbara Stolpiak, kierownik biblioteki Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wskazywała na średniowieczne początki „siostrzanego” klasztoru w Owińskach. Ostatni wykład przygotowała dr Justyna Sprutta, specjalista historii sztuki, wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i w Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach. Niestety, prelegentka nie była obecna na spotkaniu. W zastępstwie ikonografię kościoła pocysterskiego w Ołoboku zaprezentowała dr Magdalena Pałka. Konferencję zakończył występ krasomówczy nt. Ołoboku Moniki Kaźmierczak, uczennicy III LO w Ostrowie Wielkopolskim. Przybyli na uroczystość mieli okazję zwiedzić kościół pocysterski i Muzeum Ziemi Ołobockiej. Uczestniczyli także w wernisażu wystawy poplenerowej prac przedstawiających pejzaż i architekturę Ołoboku stworzonych przez młodzież.
Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele św. Jana Ewangelisty, którą odprawił biskup kaliski Edward Janiak. Ks. biskupa powitał proboszcz parafii ks. kanonik Bogdan Wojciechowski, który przybliżył historię klasztoru w Ołoboku. Eucharystię uświetniła Orkiestra Dęta „Ołobok” pod batutą Stanisława Jarosika oraz członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Ołobok” w strojach ludowych. Po południu na placu przed Domem Rolnika odbył się Festyn Cysterski, podczas którego rozstrzygnięto konkursy: poetycki, plastyczny i fotograficzny. Atrakcją było widowisko historyczne „Ołobok przez wieki”, do którego scenariusz napisała Anna Jarosik. W przedstawieniu wzięli udział mieszkańcy Ołoboku. Widowisko wzbogacono występami uczniów Szkoły Podstawowej w Ołoboku pod kierunkiem Lucyny Wittek i Bogumiła Waleriana. Oczywiście, nie mogło zabraknąć śpiewów i tańców w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Ołobok” pod kierunkiem Heleny Saranek i muzyki granej przez Orkiestrę Dętą „Ołobok” pod dyrekcją Stanisława Jarosika. Obchody zakończyła zabawa taneczna.
Klasztor w Ołoboku był pierwszym w Wielkopolsce, a drugim w Polsce, żeńskim klasztorem cysterek. Powstał dzięki abp. Henrykowi Kietliczowi, który przywiózł z Rzymu od papieża Innocentego III zgodę i błogosławieństwo dla nowego konwentu. Za jego namową książę Władysław Odonic zdecydował się na fundację klasztoru przy współudziale starosty wielkopolskiego – rycerza Wierzbięty z Palewic (Paniewic) herbu Gryf. Na mocy specjalnego dokumentu erekcyjnego z 20 października 1213 r. cysterki otrzymały wieś Ołobok, część Prosny z żerującymi tam bobrami, a także wolny targ w osadzie Barycz, z którego zakonnice mogły czerpać korzyści. Kościół cysterek został uroczyście konsekrowany 20 października 1213 r. przez abp. Kietlicza. Pierwsze zakonnice sprowadzono do Ołoboku z Trzebnicy 21 października 1213 r. Od XVI w. cysterki zajmowały się m.in.: edukacją dziewcząt prowadząc konwikt. Kasata klasztoru nastąpiła 11 października 1837 r. Obecnie pozostał tylko kościół pocysterski św. Jana Ewangelisty, który stał się parafialnym.
Żródło: Urząd Gminy Sieroszewice