Wystawa poplenerowa w Ostrowie Wielkopolskim
W środę, 10 lipca 2013 roku, w Powiatowej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim odbył się wernisaż wystawy poplenerowej pt. „Lipcowy początek lata w Ołoboku”. W lipcu i sierpniu w siedzibie straży przez całą dobę można oglądać obrazy przedstawiające krajobraz Ołoboku.
Po powitaniu gości przez komendanta Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim Andrzeja Mortę o wystawach organizowanych w siedzibie straży opowiedziała Teresa Burkietowicz, która przypomniała, że jest już dziewiąta taka wystawa, w tym czwarta z pejzażami gminy Sieroszewice.
- Bardzo cieszę się, że Galeria Twórczości Dzieci i Młodzieży „Pędzelek” zawsze na okres wakacji otwiera swój Letni Salon Sztuki dzięki uprzejmości Pana Komendanta, który jest przychylny sztuce. Ołobok należy do moich ulubionych miejscowości. Jestem zauroczona tym miejscem. W sobotę i niedzielę przypadały uroczystości 800-lecia lokacji klasztoru w Ołoboku. Ta wystawa była prezentowana i stamtąd przyjechała do nas, gdzie będzie gościła w lipcu i sierpniu. To jest jedyna w Polsce taka galeria, która jest czynna całą dobę – mówiła Teresa Burkietowicz.
Szczegółowo o plenerze w Ołoboku opowiedział dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach Jerzy Pawłowski. Przekazał pozdrowienia od wójta gminy Sieroszewice Czesława Berkowskiego, który ze względu na inne obowiązki służbowe nie mógł wziąć udziału w wernisażu. Słowa wdzięczności skierował do plastyków czuwających nad imprezą malarską. W swoim wystąpieniu Wicestarosta Ostrowski gratulował pomysłu organizowania plenerów artystycznych.
– Jest to znakomity pomysł, aby rozpoczynać wakacje z częścią naszej młodzieży aktywną artystycznie i intelektualnie od sztuki, od tego, aby wyrazili otaczającą nas rzeczywistość w skali powiatu poprzez rysunek, czy obraz malowany farbami. Z jednej strony jest to promocja powiatu, a z drugiej zakorzenianie młodego pokolenia w dziedzictwie kulturowym okolic Ostrowa. Jestem pod wrażeniem tych prac – powiedział Tomasz Ławniczak.
Podkreślił, że w Ołoboku znajdował się klasztor żeński uznawany za najwspanialszy w Polsce. Wskazał, że klasztor był trzykrotnie większy niż murowany kościół parafialny. Dodał, że po 50 latach od kasaty zakonu cysterskiego klasztor został rozebrany, a ze znacznej części cegły wybudowano kościół w Chełmcach, a także wiele domów w Ołoboku.
- Bardzo ważnym dziedzictwem jest drewniany kościółek. To był pierwotny kościół parafialny z pierwszej połowy XVI wieku i jest najstarszym kościołem drewnianym w diecezji kaliskiej i prawdopodobnie w Wielkopolsce. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków na terenie naszego powiatu – stwierdził wicestarosta.
W wernisażu uczestniczyli: wicestarosta ostrowski Tomasz Ławniczak, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Anna Torz, dyrektor Galerii Twórczości Dzieci i Młodzieży „Pędzelek” w Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim Teresa Burkietowicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach Jerzy Pawłowski, przedstawiciele Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim, przedstawiciele policji, plastycy: Ilona Mędykowska, Barbara Morawiec, Paulina Dobrzyńska i Katarzyna Bielawska, strażacy oraz autorzy prac.
Prace powstały w czerwcu 2012 roku podczas trzydniowego pleneru w Ołoboku, którego organizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury w Sieroszewicach i Galeria Twórczości Dzieci i Młodzieży „Pędzelek” działająca przy Młodzieżowym Domu Kultury w Ostrowie Wielkopolskim. Patronat honorowy nad plenerem objął Stanisław Płomiński, przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia, Pomocy Społecznej i Promocji. W plenerze wzięło udział 28 osób: młodzież z Zespołu Szkół w Sieroszewicach i Wielowsi oraz Pracowni Plastycznej MDK w Ostrowie Wielkopolskim. Dzięki Teresie Burkietowicz prowadzącej Galerię Twórczości Dzieci i Młodzieży „Pędzelek”, która współpracuje z komendantem Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim już po raz czwarty udało się ekspozycję zorganizować w siedzibie straży przy ul. Batorego 21. W minionych latach na wystawie prezentowane były obrazy, które powstały podczas plenerów malarskich w Wielowsi, Parczewie i Masanowie.
Żródło: Urząd Gminy w Sieroszewicach