strona główna | mapa serwisu | kontakt | NPP
Herb Powiatu Ostrowskiego
80 – lecie tradycji „Zrywania Kaczora”
29 lipca 2013 roku

80 – lecie tradycji „Zrywania Kaczora”

Królem „Zrywania kaczora” został Konrad Ciupek, a marszałkiem Karol Królak. W rywalizacji udział wzięło jedenastu jeźdźców i pięć amazonek. Jubileuszowy turniej odbył się w niedzielę 28 lipca 2013 roku we wsi Chynowa (Gmina Przygodzice).

Pierwszy konkurs „Zrywania kaczora” odbył się w Chynowej 80 lat temu. Celem tej niezwykłej rywalizacji jest zerwanie głowy, a w drugiej części tułowia kaczora zawieszonego wysoko na lince. Jeździec musi to uczynić konno, w ruchu, stojąc w strzemionach lub bezpośrednio na siodle.

zdjecie

- Turniej urządzano przed żniwami, na zapłociu wsi, na miękkim gruncie, który miał w razie upadku chronić jego uczestników. Przed laty wieś tętniła życiem, utrzymywano ścisłe kontakty towarzyskie i sąsiedzkie. Popularny wówczas „kaczor” był okazją do spotkań i zabawy w gronie hodowców koni – wspomina Teodor Grzesiak z Chynowy.

zdjecie

Imprezę otwarli wspólnie: Poseł na Sejm RP Piotr Walkowski, Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Wójt Gminy Przygodzice Krzysztof Rasiak i sołtys wsi Chynowa Stanisław Gąsiorek.

- Po raz pierwszy jestem na tej niezwykłej imprezie. „Wierność tradycji” to jest coś wyjątkowego i pięknego. Dlatego też dziękuję lokalnej społeczności za to, że o niej pamięta. Wszystkim zawodnikom życzę powodzenia – powiedział starosta Paweł Rajski.

- W tym roku odbywa się 80 – lecie „Zrywania kaczora”. Cieszę się, że mieszkańcy wsi Chynowa znają tą tradycję, jej zasady i znakomitych jeźdźców. Myślę, że ta rywalizacja o miano króla będzie prowadzona fair play i w duchu sportowym – mówił wójt Krzysztof Rasiak.

Wśród zgromadzonej publiczności znaleźli się także: Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Baraniak, a także radni gminni i powiatowi.

zdjecie

zdjecie

Kaczor wisiał wysoko, dopiero po dwóch najazdach szesnastu jeźdźców, w tym pięć amazonek: Karol Wodniczak, Marta Wojtkowska, Mateusz Walas, Joanna Bierła, Konrad Wilgocki, Jarosław Nowakowski, Julia Pisuła, Patrycja Wietecka, Alina Wróbel, Konrad Małecki, Łukasz Gomółka, Waldemar Kupijaj, Marcin Kątny udało się jego głowę zerwać po raz kolejny Konradowi Ciupek z Przygodziczek. Resztę kaczki zerwał Karol Królak.

zdjecieUczestnicy turnieju otrzymali puchary, a konie okazałe laury.

* dsc_0074.jpg

* dsc_0092.jpg

Jubileuszowi towarzyszyły wyścigi konne, przejazdy bryczkami oraz wystawa zdjęć dokumentujących historię turnieju. Odbyła się także dziecięca wersja „zrywania kaczora” gdzie oryginalne trofeum zastąpiono pluszową kaczuszką. Ozdobą tegorocznego turnieju były między innymi konie z miejscowego Ośrodka Jeździeckiego „Jurand”. Podczas konkursu nie zabrakło dobrej zabawy i serdecznej atmosfery. Imprezę zakończyła wspólna biesiada.

Imprezę wsparły: Powiat Ostrowski, Gmina Przygodzice i Wielkopolska Izba Rolnicza. Organizatorzy: Rada Sołecka i Koło Gospodyń Wiejskich w Chynowej, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Gminny Ośrodek Kultury z Przygodzic.

Dodał(a): Anna Kryjom
Odwiedzin: 1070