Pochylmy głowy przed odwagą i poświęceniem
W niedzielę, 8 września 2013 roku w Łęczycy odbyły się obchody 74. rocznicy Bitwy nad Bzurą. Tradycyjnie w uroczystościach wzięła udział delegacja Powiatu Ostrowskiego. - Dla mnie osobiście każdy wyjazd do Łęczycy jest niezapomnianym przeżyciem. To niezwykła, żywa lekcja historii- mówi wicestarosta Tomasz Ławniczak.
W dniach od 9 do 18 września 1939 roku nad Bzurą rozegrała się największa bitwa w czasie Wojny Obronnej Polski 1939. Znana jest jako Bitwa nad Bzurą lub Bitwa pod Kutnem. Została stoczona przez armie polskie „Poznań” i „Pomorze” z niemieckimi 8 i 10 Armią z Grupy Armii „Sud”. Bitwa nad Bzurą, mimo że w końcowym rezultacie zakończyła się klęską armii „Pomorze” i „Poznań”, spełniła ważne zadanie operacyjno-strategiczne: zmusiła dowództwo niemieckie do zmiany planu działań i opóźniła kapitulację Warszawy.
Od lat w Łęczycy organizowane są uroczystości upamiętniające wydarzenia z września 1939 roku. Tegoroczne obchody 74. rocznicy Bitwy nad Bzurą odbyły się w niedzielę 8 września. W uroczystościach wzięła udział liczna delegacja Powiatu Ostrowskiego na czele z wicestarostą Tomaszem Ławniczakiem. Kombatanci, żołnierze, harcerze, rodziny weteranów, przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze i oddali hołd bohaterom. Msza Święta odprawiona została na łęczyckim rynku – tym samym, na który dokładnie 74. lata temu, 9 września 1939 roku, wkraczały oddziały II i III batalionu 60. Pułku Piechoty z Ostrowa wyzwalając na kilka dni miasto z rąk niemieckiego okupanta.
- Dla mnie osobiście każdy wyjazd do Łęczycy jest niezapomnianym przeżyciem. To niezwykła, żywa lekcja historii opowiadana często przez uczestników tamtych zdarzeń. Tak było rok temu, gdy w wyprawie do Łęczycy towarzyszył nam pan Stanisław Pacholczyk, który przedstawił swój szlak bojowy na tle wrześniowych losów 25. Kaliskiej Dywizji Piechoty, ze szczególnym uwzględnieniem 60. Pułku Piechoty z Ostrowa. W tym roku nie było już z nami pana Pacholczyka, odszedł na wieczną wartę, ale pozostał w naszej pamięci, w naszych wspomnieniach i rozmowach. Ogromnie się cieszę, że w tych uroczystościach w Łęczycy biorą także udział młodzi ludzie, bo jest to najlepsza okazja do przekazywania kolejnym pokoleniom historii, kształtowania wśród nich wzorów postaw patriotycznych i obywatelskich. Pamięć o bohaterach tamtych dnia jest naszym wielki patriotycznym obowiązkiem - podkreśla Tomasz Ławniczak, wicestarosta ostrowski.
Po ceremonii wojskowej i Mszy Świętej odbyła się defilada wojskowa. Następnie uczestnicy uroczystości – kombatanci, parlamentarzyści, władze samorządowe, żołnierze, strażacy, harcerze, uczniowie, mieszkańcu Ziemi Łęczyckiej przeszli na cmentarz parafialny gdzie odbył się Apel Poległych.
- 8 września 2013 roku w Łęczycy pochylmy głowy przed odwagą i poświęceniem wszystkich tych, którzy narażali swe życie za wolną Ojczyznę, mężnie bronili jej niepodległości, ryzykowali życie nie tylko swoje, ale najbliższych, przyjaciół, rodaków, z honorem znosili trudy wojny i upokorzenia ze strony najeźdźców – mówi burmistrz miasta, Andrzej Olszewski.
Tradycyjnie ostrowska delegacja po drodze do Łęczycy zatrzymała się w miejscach upamiętniających krew przelaną przez żołnierzy 60. Pułku Piechoty z Ostrowa - w Morawinie, Uniejowie i Solcy Wielkiej. Na grobach żołnierzy i w miejscach pamięci zapalono znicze i chwilą ciszy uczczono ich męstwo.