Projekty unijne w dziesiątkę
Na dziesięć wniosków przygotowanych przez Referat Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Starostwa Powiatowego w Ostrowie, dziesięć (!) zostało wybranych do realizacji i otrzyma dofinansowanie. Ten warty ok. 5 mln złotych zastrzyk środków zewnętrznych przeznaczony zostanie na przedsięwzięcia edukacyjne. Po raz pierwszy w projekcie wezmą udział pracodawcy.
W latach 2012-2013 przygotowanych zostało w sumie 25 projektów „miękkich’’ skierowanych na rozwój edukacji, integrację społeczną oraz przeciwdziałanie bezrobociu. Przygotowując je Powiat Ostrowski pozyskał tylko okresie dwóch lat ponad 15 milionów środków zewnętrznych. Szczegóły nowych projektów przedstawiono podczas konferencji prasowej w dniu 13 września 2013 r. w Zespole Szkół Usługowych.
– Niektórzy mówią, że programy „miękkie’ nie są zbyt efektowne, bo ich przygotowanie wymaga zbyt wiele pracy, a suma dofinansowania nie jest tak imponująca jak w przypadku projektów inwestycyjnych. My natomiast zdecydowaliśmy się sięgać po każda możliwą złotówkę spoza budżetu. Uważamy, że są to ważne pieniądze, a dzięki nim uczniowie mogą pozyskiwać konkretne umiejętności i podnosić kwalifikacje. Dajemy też w ten sposób usługę oświatową na znacznie wyższym poziomie, a młodzież chętnie się garnie do tych przedsięwzięć – mówił Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Koordynacją projektów zajął się Referat Pozyskiwania Środków Zewnętrznych Starostwa Powiatowego w Ostrowie. Co istotne realizacja ich nie wiąże się z narażeniem finansów Powiatu ponieważ są one w 100 proc. dofinansowane.
- Wysyłamy z każdej szkoły jedną grupę uczniów, a dodatkowo każda szkoła ma jeden własny projekt dla swoich uczniów. Projekty obejmują staże zawsze w wymiarze dwóch tygodni po 40 godzin tygodniowo. Po raz pierwszy w grupie nauczycieli biorących udział w programach pojawią się językowcy z liceów. To pierwszy taki projekt w Polsce, w ramach którego pedagodzy będą mogli pojechać na zajęcia do Niemiec W. Brytanii i Francji – powiedział Marcin Woliński, kierownik RPŚZ.
Nowością jest także projekt adresowany do strażaków z PSP. Dzięki pozyskaniu środków pozabudżetowych będą uczestniczyć w szkoleniu w obiekcie symulacyjnym do wybuchu na temat wybuchu i gaszenia gazów w Rohr (Niemcy). Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Ostrowski będą podnosić swoje kompetencje w Berlińskich palcówkach oświatowych.
Nietypowy bo łączący w sobie kadrę zawodową szkoły oraz rodzimych przedsiębiorców jest także projekt adresowany do pracodawców z branży gastronomicznej.
- To idea, która zrodziła się po kilku wizytach we francuskiej szkole w Bar le Duc. Nie mogliśmy się nadziwić, jak dobrze tam wygląda współpraca pomiędzy ich restauratorami a szkołą. Chcieliśmy poprawić relacje pomiędzy szkołą. To legło u podstaw napisania programu dla naszych nauczycieli i restauratorów. Projekt powstawał przy udziale Zespołu Szkół Usługowych oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych. W ramach zajęć uczestnicy ponad 40 godz. Poznawać będą praktyczne aspekty w zakresie winoznawstwa – powiedział Tomasz Sobczak inspektor RPŚZ.
Dyrektor Zespołu Szkół Usługowych podkreślał, że realizacja tego projektu będzie kolejnym etapem rozwijania współpracy szkoły i pracodawców.
– Pracodawcy są tak naprawdę naszym dodatkowym nauczycielem i są tak samo ważni jak uczniowie, rodzice czy nauczyciele. Ten projekt pokazuje że nie tylko my mamy oczekiwania w stosunku do pracodawców, ale także oni mogą mieć oczekiwania w stosunku do nas. Współpraca musi przynosić efekty obu stronom, a poziom kształcenia zależy w różnej mierze od nas i od was – mówił D. Kaczmarek dyrektor ZSU.