Zwiedzili Akademię Marynarki Wojennej
W dniach 10 do 13 września 2013 roku uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przygodzicach odwiedzili Akademię Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte na gdyńskim Oksywiu.
W wyjeździe do Trójmiasta uczestniczyli uczniowie klas drugich:zarządzania kryzysowego i wojskowej, w sumie 31 uczniów wraz z opiekunami.
Najważniejszym punktem wycieczki był pobyt w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte (http://www.amw.gdynia.pl/).W trakcie zwiedzania placówki uczniowie mogli uczestniczyć w ceremoniale wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Po prezentacji multimedialnej zwiedzili salę tradycji. Niewątpliwymi atrakcjami były pracownie nawigacji z nowoczesnym symulatorem okrętu, gdzie zaprezentowano działanie symulatora artyleryjskiego i pracowni wyszkolenia strzeleckiego z symulatorem pola walki. Wszyscy mieli okazję przekonać się jak działa drużyna piechoty w ogniu walki. Młodzież zapoznała się również z przygotowywanym do uruchomienia najnowszym symulatorem działań okrętu podwodnego. Ciekawostką jest to, że będzie on zainstalowany w ustawionym na terenie akademii okręcie typu Kobben, który do niedawna służył w Polskiej Marynarce Wojennej. Podczas wizyty na okręcie uczniowie z ZSP w Przygodzicach przekonali się, że służba na okrętach podwodnych nie należy do łatwych. Zwiedzanie zakończono wpisem do księgi pamiątkowej.
Młodzież zwiedziła również Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (http://www.muzeummw.pl/), gdzie w nowoczesnych wnętrzach jak i na terenie przylegającym do budynku zgromadzono eksponaty związane z historią marynarki w tym szczególnie polskiej floty wojennej.
W programie wycieczki przewidziano również zwiedzanie Gdyni m.in. Skweru Kościuszki, gdzie przy nadbrzeżu zacumowane były: żaglowiec „Dar Pomorza” i okręt muzeum polski niszczyciel „Błyskawica”, a przy kei również „Zawisza Czarny”. Atrakcją było wejście do portu żaglowca „Dar Młodzieży”. Młodzież z przygodzickiej szkoły miała okazję wzbogacić się o zdjęcia jednych z najbardziej znanych polskich żaglowców. Nie mogło się obejść bez wyprawy do Gdańska m.in. na koncert organowy w Archikatedrze na Gdańskiej Oliwie, spacer Długim Targiem czy wizyta na Westerplatte.
- Mamy nadzieję na powrót do Akademii za rok, a kto wie może niektórzy z nas wrócą tam na dłużej przywdziewając mundur podchorążego. Wszystkim, którzy tak serdecznie przyjęli nas w Akademii życzymy „stopy wody pod kilem” – mówi Pan Dariusz Sosiński, nauczyciel zarządzania kryzysowego i elementów samoobrony ZSP CKU w Przygodzicach.
Wyjazd zorganizowali nauczyciele ZSP CKU w Przygodzicach. Część kosztów pokryła uczniom Rada Rodziców i UKS „Sokół” działające przy ZSP CKU w Przygodzicach.