Laury Kultury przyznane po raz trzeci
Inaugurując Rok Kulturalny Starosta Ostrowski wręczył Laury Kultury. Dwadzieścia pięć statuetek powędrowało do animatorów, artystów, publicystów i działaczy kultury. Nagrodę specjalną za całokształt działalności przyznano Jadwidze Jankielewicz i Józefowi Bendziesze.
Uroczysta gala z okazji IX Inauguracji Roku Kulturalnego w Powiecie Ostrowskim odbyła się w piątek, 25 października 2013r. w Forum Synagoga w Ostrowie Wielkopolskim. Oprócz laureatów Nagrody Starosty w uroczystości wzięli udział między innymi przedstawiciele władz samorządowych powiatu oraz miast i gmin z terenu powiatu ostrowskiego. Podczas Inauguracji Starosta Paweł Rajski po raz trzeci wręczył honorowe statuetki „Laury Kultury”animatorom, artystom, publicystom i działaczom kultury.
- Każdy z Państwa jest dla mnie wielką radością. Wiem, że są wśród nas twórcy, którzy nie schodzą z pierwszych stron gazet, mają otwarte drzwi galerii, ale mamy też twórców gdzieś z pogranicza naszego powiatu, którzy tworzą może dla garstki ludzi, ale tworzą i za to jestem im wdzięczny - mówił podczas uroczystości starosta, Paweł Rajski. – Szanowni Państwo, Laury Kultury pojawiły się po raz pierwszy w tej kadencji, proszę przyjąć je jako wyraz uznania dla tego, co robicie. A skoro o uznaniu mowa, Drodzy Samorządowcy, również i Wam chciałbym podziękować za to, że kultura w Waszych gminach zajmuje tak ważne miejsce. Jestem przekonany, że i w kolejnych edycjach Laurów Kultury tych twórców nie zabraknie.
Jak podkreślił starosta Ostrowski to co robią animatorzy kultury ma wartość kruszcu. Laury Kultury to nagroda prestiżowa. Laureaci otrzymują pamiątkową statuetkę oraz dyplom. W tym roku zawierał on m.in. symboliczny liść z drzewa laurowego pokryty płatkami złota.
- Pozwólcie Państwo, że wrócę do początków tej imprezy. Ten pomysł pojawił się dziewięć lat temu, w 2004 roku na Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Ostrowskiego w nawiązaniu do obchodzonego w mieście Dnia Animatora i Pracownika Kultury wieńczącego sezon kulturalny. Z tej skromnej, powiatowej uroczystości wyrosła wspaniała impreza, jaką jest gala Laury Kultury Starosty Ostrowskiego. Cieszy mnie to, że ten wspólny pomysł, jaki miałem przyjemność, wspólnie z radną Agnieszką Iwanowską-Pawlak zaproponować owocuje po tylu latach – mówił Andrzej Leraczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego wznosząc uroczysty toast za pomyślność.
W tym roku Statuetkę „Laur Kultury” otrzymali:
Witold Banach - historyk i publicysta. Wydawca i muzealnik. Jest autorem cyklu wydawniczego „Biblioteka Ostrowska’’, publikacji o tematyce związanej z naszym regionem lub autorstwa osób związanych z naszym miastem i powiatem. Jako 43. tom tej serii w ubiegłym roku ukazał się „Powiat Ostrowski w dawnej ikonografii…’’ wyjątkowy album prezentujący w roku Jubileuszu 125-lecia Powiatu Ostrowskiego ciekawe arte fakty: pocztówki, zdjęcia, ilustracje, dokumenty czy przedmioty codziennego życia ilustrujące dziedzictwo minionych lat. Wydawnictwo okazało się sukcesem wydawniczym, finansowym bardzo ciepło przyjętym przez czytelników, a w październiku 2013 publikacja zdobyła II miejsce w kategorii Albumów Krajoznawczych na Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej w Poznaniu.
Andrzej Henryk Bączyk upowszechnia kulturę poprzez pracę pedagogiczną. Ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jest m.in. laureatem I Nagrody i wyróżnienia II stopnia w Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Kompozytorskim. Ponadto zdobył trzy pierwsze Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Srebrna Szybka”. Jako akompaniator młodej skrzypaczki Weroniki Hoffman otrzymał Dyplom na II Ogólnopolskim Festiwalu Skrzypcowym w Kielcach 2012 oraz Dyplom na IV Włocławskich Spotkaniach Skrzypcowych we Włocławku 2013. Jest autorem publikacji dla najmłodszych „Klawiaturowe kolorowanki” i dla młodzieży „Miniatury na fortepian”.
Heike Reinhold i Teresa Burkietowicz. Dwie dekady temu rozpoczęły wymianę młodzieży pomiędzy Powiatem Ostrowskim a Niemcami. Najpierw był to Berlin teraz na stałe jest to mała miejscowość Wallmow. Udowadniają, że najtrwalsze granice to nie te państwowe, ale granice ludzkich stereotypów, uprzedzeń czy przesądów. Przekonują, że uniwersalnym i zrozumiałym językiem nie potrzebującym słowników, językiem który łamie wszelkie bariery jest właśnie kultura, a dzieci są jej wdzięcznymi odbiorcami. Za promocję dziecięcej sztuki oraz międzynarodowej współpracy otrzymały nagrodę Ministra Brandenburgii. (W imieniu Heike Reinhold nagrodę odebrała Roksana Lisiak, wielokrotna uczestniczka wymian z Wallmow).
Prof. zw. dr hab. Roman Dziergwa jest wybitnym językoznawcą i tłumaczem tekstów z języka niemieckiego na język polski. Przekładał wiele pozycji książkowych dotyczących postaci i faktów z polsko-niemieckiej historii Ostrowa Wielkopolskiego, powiatu ostrowskiego oraz regionu, w tym m.in. publikacje Studia Judaica Ostrovienisa oraz książki dotyczące pastora Rodhe. Jest czynnym uczestnikiem paneli historycznych, spotkań autorskich i projektów popularyzujących historię regionalną organizowanych przez instytucje kultury z miasta i regionu.
Justyna Baraniak. Siedem lat temu, jak sama mówi z potrzeby serca i z wdzięczności za pontyfikat naszego papieża, zorganizowała pierwszy szkolny przegląd piosenki „Młodzi w Hołdzie Janowi Pawłowi II’’. Mało kto przypuszczał wtedy, że ta szkolna impreza rozwinie się do jednej z największych scen przeglądu amatorskiej twórczości wokalnej i muzycznej w Powiecie Ostrowskim i regionie. Poszczególne edycje przyciągają po kilkuset młodych wykonawców, a przegląd jest nie tylko okazją do promocji wokalnych talentów, ale także swojej szkoły – Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach i powiatu w ogóle.
Stanisław Brajer - wspaniały artysta malarz o nieograniczonej wyobraźni i zarazem skromny człowiek, pełen pasji i wrażliwości. Uznany malarz mogący się pochwalić ponad 50 wystawami indywidualnymi. Jak sam mówi, tworzy obrazy wbrew przyjętym schematom, by nakłonić odbiorcę do odejścia od automatycznego odbioru treści. Pokazuje na nich prawdy o życiu i przemijaniu używając do tego braw. Nieprzerwanie tworzy i poszukuje nowych tematów i sposobów artystycznej komunikacji. Poznaniak z zamieszkania, sercem zawsze mieszkaniec powiatu. Przez wiele lat nieobecny. Powrócił ubiegłoroczną wielką wystawą swoich prac, która okrzyknięta została wydarzeniem artystycznym.
Dr Maciej Kowalczyk - prawnik z wykształcenia genealog z zamiłowania. Jako jeden z pierwszych publicznie wywołał temat obchodów 125-lecia powstania Powiatu Ostrowskiego, czego efektem były ciekawe inicjatywy wydawnicze w tym m.in. wydanie pierwszej w dziejach monografii Powiatu Ostrowskiego jego autorstwa. Wyróżnia go to, że do historii potrafi podchodzić ze swadą, czasem nawet żartem, ale zawsze wiarygodnie. Pokazuje, że nasze historyczne dziedzictwo to nie tylko skarby wielkich muzeów. Równie cenne jest to, co znajduje się w szpargałach naszych babć, na domowych strychach czy w urzędowych archiwach zaprezentowane jednak w nowoczesnej i atrakcyjnej formie.
Bernadetta Jaszczyk - zawodowo nauczyciel i dyrektor Szkoły Podstawowej. Od wielu lat obecna w lokalnej kulturze Gminy Ostrów Wielkopolski szczególnie zaangażowana w na rzecz rozwoju artystycznego dzieci i młodzieży. Realizuje się w działaniach na rzecz środowiska Małej Ojczyzny. Instruktor w Gminnym Ośrodku Kultury w Wysocku Wielkim, zaangażowana w prowadzenie chóru szkolnego w ramach projektu „Śpiewająca Polska’’. Od lat wspólnie ze szkołą muzyczną organizuje koncerty muzyki poważnej dla środowisk szkolnych i mieszkańców gminy Ostrów Wielkopolski.
Patryk Cannon. Nie gatunek muzyczny, ale wyrażone w niej emocje są najważniejsze – tak o muzyce mówi kolejny laureat młodego pokolenia, producent muzyki elektronicznej, który szlifów nabierał grając w punkowych kapelach. Do dziś zresztą w jego muzyce pobrzmiewają mocniejsze dźwięki. Z powodzeniem uczestniczy w polskim rynku muzyki elektronicznej budując swoją pozycję. Prawdziwy przełom nastąpił w minionym roku, kiedy zagrał na głównej scenie Audioriver w Płocku, jednym z najbardziej znanych festiwali muzyki elektronicznej w Polsce oraz wrocławskim Arsenale w ramach festiwalu Nowe Horyzonty. W tym roku ukazały się dwie jego EPki – zwiastuny płyt. Obecnie pracuje nad muzyką do filmu „Gotland” na postawie zbioru reportaży Mariusza Szczygła.
Justyna Wojtkowiak - ostrowianka z wyboru. Animatorka kultury muzycznej, instruktorka śpiewu w Studiu Wokalnym w Ostrowskim Centrum Kultury, której podopieczni odnoszą wiele sukcesów na przeglądach i konkursach wokalnych. Z wykształcenia nauczycielka muzyki, flecistka, wielbicielka śpiewania wielogłosowego oraz poezji śpiewanej. Obecnie gość specjalny zespołu „U studni’’ promującego i wykonującego poezję śpiewaną. Uczestniczka konkursu Debiuty na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1996 z zespołem „Strych dziadka Hieronima’’.
Piotr Łopatka - artysta plastyk, fotograf, grafik komputerowy, projektant. Sześciokrotnie nagradzany m.in. na prestiżowym konkursie CorelDRAW Design Contest w kanadyjskiej Ottawie. Autor projektów plastycznych płyt, książek i wielu innych wydawnictw. Spod jego ręki wyszły koncepcje plastyczne „Ostrowskiej nostalgii’’ i ubiegłorocznego „Powiatu Ostrowskiego w dawnej ikonografii’’. To m.in. wyjątkowość szaty graficznej decyduje o niezwykłym charakterze tych publikacji. Potrzeba bowiem smaku, ale także dużej wyobraźni popartej doskonałym warsztatem, by ze zwykłych stempli, okruchów starej ceramiki czy pożółkłych dokumentów stworzyć odbiorcy produkt żywy i przestrzenny, który przyciąga, przekonuje i w konsekwencji zachęca do sięgnięcia po lekturę. W czasach schematyzmu i uproszczeń zadanie to wyjątkowo trudne.
Marian Sikorski - muzyk instrumentalista, tamburmajor orkiestry wojskowej Garnizonu Ostrowskiego, obecnie dyrygent Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej, z którą odbywa liczne zagraniczne podróże artystyczne, a w ubiegłym roku obchodził Jubileusz 90-lecia orkiestry. Laureat wielu prestiżowych nagród zdobytych z orkiestrą m.in. Złotych i Srebrnych i Kryształowych Buław, wyróżniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdobywca Grand Prix Międzynarodowych Dni Muzyki i Folkloru. Koncertuje z Orkiestrą na terenie Polski oraz poza granicami. Ostatnio zagraniczna trasa to m.in. występ w partnerskim Delitzsch, gdzie zespół został bardzo gorąco przyjęty.
Aleksandra Kiełb-Szawuła - autorka tekstów, poetka i wokalistka krainy łagodności. Dla wielu wciąż pozostaje niezapomnianym głosem zespołu „Stare Dobre Małżeństwo’’, tamtego SDM, o którym zresztą napisała bogato ilustrowaną książkę. Obecnie śpiewa w zespole „U studni’’. W swoim dorobku ma jednak także płyty solowe. Od kilku lat szczególnie wspiera twórczość poetycką. Ma odwagę zbierać spisane ludzkie myśli i kolekcjonować kruche literackie wyznania w…. „Szufladzie’’. To nazwa cyklu, podczas którego promuje lokalnych poetów, także tych z małych i bardzo małych miejscowości czego efektem jest nie tylko zaprezentowanie ich szerszej publiczności, ale także kolejne tomiki wierszy. (Nagrodę w jej imieniu odebrał mąż Tadeusz).
Ks. Sławomir Nowak. Ksiądz, którego pasją są motory oraz głośna muzyka rockowa. Jest pomysłodawcą „SALVE” motocyklowych spotkań z mszą świętą, z festynem parafialnym „Lekarze dusz i serc”. Wydał dwie książki dotyczące parafii. Każdego roku w okolicy Świąt Bożego Narodzenia organizuje koncert kolęd w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej. Za jego zasługą rozpoczęto remont zabytkowego kościoła i wielkie porządki w otaczającym świątynię parku. To również organizator pielgrzymek i kapelan Ochotniczych Straży Pożarnych. (W imieniu księdza statuetkę odebrał Marian Brzeziński, przedstawiciel Rady Parafialnej Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach).
Violetta Sikora - animatorka kultury zaangażowana w pracę z dzieci. Prowadzi zajęcia teatralne dla najmłodszych oraz dzieci przewlekle chorych w ostrowskim szpitalu. Wykorzystuje różne formy i konwencje teatralne: teatr ruchu, teatr dramatyczny, teatr plastyczny. Poprzez swoją pracę integruje młodzież niepełnosprawną i daje jej szansę aktywności także w tym obszarze życia. Jest jurorką Festiwalu Teatralnego Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „ Maska”. Reżyseruje przedstawienia i spektakle, które były wielokrotnie nagradzane na przeglądach i konkursach teatralnych.
Wojciech Słodkiewicz - dyrektor Centrum Pomocy „Wiara, Nadzieja Miłość” z duszą społecznika i animatora. Jest organizatorem wielu imprez kulturalno–artystycznych, które na stałe wpisały się w pejzaż artystyczny Gminy Odolanów, a niektóre to przedsięwzięcia o charakterze ponadregionalnym. Należy do nich „INTEGRACJA”. Przegląd będący kolorowym świętem niepełnosprawnych. Co roku bierze w nim udział ok. 1000 osób, które tańcem, muzyką, wspólną zabawą i biesiadowaniem udowadniają o swojej wartości. Jest także inicjatorem „ZARADNIKA”, wydawnictwa, które pomaga w sytuacjach kryzysowych.
Maria Frąszczak - powszechnie znana postać w środowisku ostrowskiej kultury, niezłomnie działająca na rzecz upowszechniania kultury muzycznej. Od kilkunastu lat jest bezpośrednim organizatorem uznanych Turniejów Pianistów Stypendystów Zagranicznych o nagrodę Księcia Radziwiłła. Pomysłodawczyni oraz organizatorka wielu przedsięwzięć wśród nich np. Festiwalu Wielkanocnego, „Zaduszki Ostrowskie”. Osoba z wielkim sercem dla muzyki, muzykowania i kultury w ogóle. Zawsze jednak z dala od głównych świateł sceny i z przekonaniem, że każde kulturalne wydarzenie musi się opierać na solidnym zapleczu.
Mariusz Łęcki. Od 11 lat nauczyciel gry na gitarze daleki jednak o stereotypu pedagoga. Stworzył Przegląd Twórczości Okołogitarowej GITAROWNIA, który jak mówi daje szansę wyspowiadania się z swojej twórczości wykonawcom z różnych półek muzycznych. A festiwal ten to w pewnym sensie forma buntu, przeciwko produkcjom popowym i wyrażenie przekonania, że muzyka powinna, być dla człowieka czymś więcej niż tylko tłem do jazdy samochodem, zmywania czy porannej toalety. Dzięki GITAROWNI na scenie MDK pojawiają się ludzie, którzy mają muzycznie wiele do powiedzenia, dla widowni to okazja do chłonięcia dobrej i szczerej energii często w mocniejszym wydaniu.
Józef Kozan. Człowiek, który całym swoim jestestwem udowadnia, że nigdy nie jest za późno… na edukację, kulturę czy na działanie w ogóle, bo chociaż szron na głowie, nie to zdrowie, to w sercu ciągle maj. Nauczyciel, pedagog o niepokornym i twórczym uosobieniu. Człowiek obdarzony wielkim talentem organizatorskim. Animator życia kulturalnego, autor tekstów piosenek i wierszy, a także publikacji pedagogicznych. Kieruje organizacją, w której swoje miejsce i cel znajdują wszyscy, mający główny ciężar aktywności zawodowej już za sobą. Stwarza w nim warunki do edukacji kulturalnej, poznawania swojej Małej Ojczyny, kraju czy Europy. Ostatnim projektem jest w tej dziedzinie wymiana międzynarodowa seniorów, którą w tym tygodniu zainicjował w Berlinie.
Zespół Tańca Ludowego SWOJACY. To zespół działający od 2007 roku. Obecnie formacja liczy około 60 osób, podzielonych na dwie grupy wiekowe. Mają w swoim repertuarze tańce wielkopolskie, krakowskie, śląskie i z wielu innych regionów. Wykonują widowiska folklorystyczne jak np. zielonogórskie winobranie czy zabawy wielkopolskie, a także tradycyjne wielkopolskie obrzędy. Jako jeden z trzech zespołów w Polsce mają w swoim repertuarze program tańczonych kolęd i pastorałek ,,Chwalcie Pana tańcem’’. W 2011 roku odbyli swoje pierwsze zagraniczne tournée we Francji, od tego czasu rozsławiali swój warsztat muzyczny na Litwie, w Serbii, a nawet w Mołdawii.
Antoni Szwed. To jeden z najbardziej rozpoznawanych ostrowskich twórców. Pedagog i malarz, który żyje sztuką i udowadnia, że można ze sztuki żyć. Człowiek z ogromnym poczuciem humoru, którego osobowość, ale także wielka pracowitość wpisują się w kulturowy pejzaż powiatu. Jego twórczość nie odzwierciedla jednak codziennego stylu bycia, a rozpoznawalną marką jest na wskroś poważny i refleksyjny krajobraz oraz abstrakcje. Autor wystaw indywidualnych uczestnik licznych plenerów i wystaw, którego prace znajdują się w zbiorach i kolekcjach prywatnych.
Robert Kaczmarek - społecznik i przyrodnik z pasją. Pomysłodawca i od pięciu lat współorganizator Przeglądu Kulturalnego „Doliny Baryczy’’. I właśnie Dolina Baryczy z jej przyrodniczym i kulturalnym dziedzictwem znajduje w jego sercu szczególne miejsce. Animator życia kulturalnego na terenie Gminy Przygodzice. Twórca i realizator projektów adresowanych dla dzieci m.in. Konkursu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Złoty mikrofonik” oraz współfinansowanego ze środków europejskich projektu „Tańca granie i śpiewanie przy bocianie w Dolinie Baryczy’’. Ostatnie inicjatywy to przedsięwzięcia z zakresu profilaktyki, których odbiorcą są ludzie młodzi.
Jerzy Pawłowski jest plastykiem, malarzem, pedagogiem z zakresu plastyki i teatru, animator kultury w Gminie Sieroszewice. Inicjator wielu projektów z zakresu edukacji plastycznej, teatralnej i muzycznej. Prowadził grupy teatralne oraz plastyczne, a w swoich teatralnych poczynaniach najbliższy jest mu teatr poezji. Inicjator i założyciel Zespołu Tańca Współczesnego MTT, od ponad 20 lat organizatorem Festiwalu Piosenki Wakacyjnej i Konkursów Recytatorskich adresowanych do dzieci i młodzieży. Znakiem firmowym są także organizowane przez niego plenery malarskie dla uzdolnionej młodzieży, wcześniej stworzył podobne warsztaty dla plastyków profesjonalistów.
Po raz drugi w historii Starosta Ostrowski przyznał Laury Kultury za całokształt działalności. W tym roku taka nagroda została przyznana Jadwidze Jankielewicz i Józefowi Bendziesze.
Jadwiga Jankielewicz. Kobieta instytucja, która wiele lat temu podjęła się organizacji wyjątkowego festiwaluChanterelel Festival. W muzycznym świecie zdominowanym przez remiksy i wszelkiego rodzaju upiększacze dźwięków zabiera swoich słuchaczy na wyjątkowe podróże: do renesansowej sali zamkowej na biesiadę przy dźwiękach lutni, do starego opactwa na koncert psalmów, spotkanie z anielskimi dźwiękami harfy czy folkowe brzmienia. A każdy z tych koncertów to spotkanie z żywą muzyką i autentycznym ludzkim talentem. Przez wszystkie edycje festiwalu łączy muzykę z wyjątkowymi miejscami: pałacami, kościołami czy dworami tworząc dla odbiorcy wyjątkowo klimatyczne widowiska. Udowodniała, że dysponujemy ogromnym dziedzictwem muzycznym, z którego warto czerpać i którym warto się inspirować, a jedynym warunkiem skorzystania z tych pokładów jest tylko obecność na koncercie. (Z powodu niedyspozycji laureatki nagroda zostanie przekazana w późniejszym terminie).
Józef Bendziecha - grafik, rysownik, ilustrator. Artysta mający w swoim dorobku około 150 wystaw w całej Europie, a także Brazylii, Argentynie, Kanadzie i Korei Południowej. Pierwsze swoje prace opublikował w miesięczniku Południowa Wielkopolska. Po tym debiucie przyszedł czas na Politykę, Wprost, Gazetę Wyborczą czy L’estocade. Istotną częścią jego artystycznych osiągnięć są plakaty, wśród których szczególne miejsce zajmuje seria wykonana dla Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych oraz autorska akcja ,,Plakat do niczego’’, przeprowadzona we współpracy z założycielem Galerii Plakatu Polskiego w Krakowie. W swojej twórczości porusza tematy inspirowane codziennością, w których jednak fantazja przeplata się z pierwiastkami realistycznymi. Jego droga artystycznego wyrazu doprowadziła do wykształcenia nowatorskiej techniki plikografii – stwarzającej możliwość łączenia odmiennych stylistyk w obrębie jednego dzieła.
Laury Kultury przyznawane są co roku przez Starostę Ostrowskiego Pawła Rajskiego na podstawie kandydatur zgłoszonych m.in. prezydenta, burmistrzów i wójtów z terenu powiatu ostrowskiego. Nowy regulamin dopuszcza formę zgłaszania kandydatur przez osoby fizyczne i prawne z terenu Powiatu Ostrowskiego.
Piątkową uroczystość uświetnił występ Mieczysława Szcześniaka, który zaśpiewał utwory z różnych etapów swojej kariery dzieląc się ze słuchaczami swoimi refleksjami. Goście Laurów Kultury mogli poznać zupełnie nowe kompozycje, które nie zostały jeszcze wydane. Autor w przygotowaniu ma dwa krążki, jeden z tekstami ks. Twardowskiego, a drugi inspirowany amerykańskim Gospel’em. Na zakończenie koncertu nie mogło zabraknąć wielkiego przeboju „Za-czekam”.