„Dziedzice…’’ w prezencie dla Powiatu
Przewodniczący Rady Powiatu i Starosta Ostrowski otrzymali pierwsze egzemplarze książki „Dziedzice dwory pałace. Właściciele dóbr rycerskich w powiecie ostrowskim wielkopolskim 1795-1945’’. – Pierwsze egzemplarze wręczamy w jubileuszowym prezencie i w podzięce - powiedział współautor publikacji prof. Jerzy Pietrzak przekazując książkę na uroczystej, jubileuszowej sesji powiatu 14 grudnia 2013 r.
Autorami książki są Jerzy Pietrzak i Agnieszka Gibasiewicz.
- Często mówimy o Małej Ojczyźnie, potrzebie poznania i przekazania tradycji. Polska powiatowa to właśnie polska Małych Ojczyzn. Dobrami rycerskimi nazywano specjalną kategorię dóbr szlacheckich, a właściciele tych dóbr z urzędu zasiadali do 1918 r. w Sejmiku Powiatowym, a więc używając dzisiejszej terminologii byli radnymi powiatu. Byli Państwa poprzednikami – powiedziała A. Gibasiewicz.
Książka zawiera wykazy właścicieli, ich życiorysy oraz losy dworów i pałaców. Liczy blisko 400 stron, zawiera 300 ilustracji w znacznej części ze zbiorów rodzin właścicieli. W książce autorzy uwzględnili także właścicieli dóbr rycerskich narodowości niemieckiej.
Publikacja jest historią tej warstwy społecznej, która zwłaszcza w czasach zaborów, a po części polskich także w odrodzonej Polsce stanowiła elitę narodu polskiego. Rezydencje ziemiańskie dwory i pałce były ośrodkami polskiego życia i kultury, a bardzo często budowane były jako wysokiej klasy dzieła architektury.
- Prawdziwy cios zadano ziemiaństwu po II wojnie światowej. Nacjonalizacja majątków doprowadziła zdecydowaną większość do ruiny. Majątki, które miały więcej szczęścia, przetrwały zagospodarowane na ochronki, szpitale czy inne obiekty użyteczności publicznej. Odarto je jednak z wielowiekowej historii, a te które nie odpowiadały nowej funkcjonalności skazano na śmierć – pisze w przedmowie do książki Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Książka napisana została na podstawie wielu źródeł, często pozyskanych i wykorzystywanych po raz pierwszy opracowań i wywiadów. Ukazuje ona nieznane dotąd fakty z życia ziemiaństwa otwierając przed czytelnikiem zupełnie nowy obszar dziejów lokalnych.
- Dziękujemy władzom samorządowym Powiatu Ostrowskiego, za to, że doceniły historyczny i współczesny walor tej książki i sfinansowały w dużej mierze jej wydanie. Sporo wiadomości uzyskaliśmy dzięki życzliwości wielu osób, wszystkim chcemy podziękować – powiedziała A. Gibasiewicz.
Współwydawcą jest Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Wydawnictwo Nauka i Innowacje z Poznania. W dniu 20 grudnia 2013 roku w ostrowskiej Synagodze odbędzie oficjalna promocja książki.
Pierwsze egzemplarze wręczamy w jubileuszowym prezencie i podzięce.