Dzień Myśli Braterskiej
W najbliższy weekend harcerze i skauci na całym świecie świętować będą Dzień Myśli Braterskiej. Obchody w Ostrowie Wielkopolskim połączone będą z promocją nagrodzonego w Warszawie filmu „Siwy Sokół” autorstwa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego.
Dzień 22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella (22 lutego 1857) i jego żony Olave Baden-Powell (22 lutego 1889). Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem również skauci dołączyli do jego obchodów.
- Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu, i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości czy wieku. W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku – wyjaśnia Dariusz Potasznik, Komendant Hufca ZHP Ostrów Wlkp.
Dzień Myśli Braterskiej wśród ostrowskich harcerzy obchodzony będzie na kilka sposobów. Rozpocznie się już 21 lutego akcją „HARCERSKA KROPLA BRATERSTWA”, w ramach której harcerze w wieku licealnym spotkają się w ostrowskim punkcie krwiodawstwa, aby oddać krew. Warto dodać, że akcja odbywa się w wielu miastach w Polsce - Ostrów jest jednym z ogniw tego barterskiego łańcuszka.
Natomiast 22 lutego 2014r. obchody o godzinie 10:00 zainauguruje Msza Święta w ostrowskiej Konkatedrze odprawiona w intencji niedawno zmarłej drh. Krystyny Sufryd. Tego dnia o godzinie 11:00 harcerscy wychowawcy wraz z przedstawicielami władz samorządowych przejdą do auli I LO przy ul. Gimnazjalnej, gdzie odbędzie się promocyjne spotkanie z autorami filmu „Siwy Sokół” i książki „Sztandary Harcerskie na Ziemi Ostrowskiej”.
Warto dodać, że obraz „Siwy Sokół” powstał z myślą o konkursie zorganizowanym przez Muzeum Historii Polski przy współpracy Fundacji Banku Zachodniego WBK i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. „Mistrz i uczeń – wychowanie w II RP” to projekt edukacyjny, którego głównym celem jest zachęcenie młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do odnajdywania i opisywania historii wychowawców żyjących, działających w okresie II RP. W tym roku na konkurs wpłynęło aż 200 prac. Jury wybrało 6 najlepszych prac w dwóch kategoriach – szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Autorzy tych prac wzięli następnie udział w warsztatach filmowych organizowanych przez Łódzką Szkołę Filmową. We współpracy ze studentami szkoły powstały etiudy filmowe, które były przedmiotem oceny kolejnego etapu projektu. Podczas uroczystej gali konkursu, która odbyła się 27 listopada 2013 r. w warszawskim Kinie Iluzjon ogłoszono wyniki II etapu konkursu. Jury postanowiło przyznać dwie równorzędne pierwsze nagrody. Jedną z nich otrzymał zespół z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim w składzie: Daria Cegiełka, Michalina Ruch – pod opieką Piotra Grabarza za etiudę „Siwy Sokół” (zdjęcia: Jakub Stolecki, montaż: Filip Lisowski).