Nadzwyczajny harcerski dzień
„Po prostu – Jestem harcerzem!” - takie hasło przyświecało tegorocznemu Dniu Myśli Braterskiej – harcerskiemu świętu, które co roku obchodzone jest 22 lutego. Jest to dzień urodzin założyciela skautingu – Roberta Baden-Powella. Z tej okazji harcerze z całego świata wysyłają sobie kartki z życzeniami i starają się, aby ten dzień był naprawdę wyjątkowy.
„Braterska Kropla Krwi”
W tym roku, w związku z DMB, pojawiło się mnóstwo inicjatyw i propozycji. Ostrowscy harcerze skorzystali z wielu z nich i w ten sposób w piątkowy poranek spotkali się w punkcie krwiodawstwa i wspólnie oddali krew, mając świadomość, że dzięki temu ratują ludzkie życie.
- Oddawanie krwi wcale nie jest takie straszne, na jakie wygląda. Jeśli dodatkowo wspiera się inicjatywę, w którą włączają się harcerze z całej Polski, to robi się jeszcze przyjemniej. Polecam każdemu! – mówi Julita Borek - uczestniczka akcji „Braterska Kropla Krwi”.
W sobotę – 22 lutego – bardzo łatwo można się było zorientować, kto jest harcerzem. Wielu z nich cały dzień spędziło w mundurze. Wchodząc na popularny Facebook widać było mnóstwo zdjęć profilowych w mundurach oraz udostępnień filmu pt. „Po prostu – Jestem harcerzem”. To również ogólnopolskie inicjatywy, w których ostrowscy harcerze bardzo chętnie wzięli udział.
Ostrowski Dzień Myśli Braterskiej
W sobotę o 10:00 w Konkatedrze odbyła się Msza Święta w intencji śp. harcmistrzyni Krystyny Sufryd. Po Mszy odbyło się spotkanie, na którym wręczone zostały Listy Pochwalne od Naczelniczki ZHP wyróżnionym instruktorom harcerskim. Spośród zebranych gości byli: Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak, Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Marlena Maląg.
- Jesteście Państwo tą grupą ludzi, z których nasza młodzież powinna brać przykład – powiedziała zastępca prezydenta Marlena Maląg.
Ogólnopolski sukces ostrowianek
Spotkanie było także okazją do wyświetlenia filmu pt.„Siwy Sokół”. Film został stworzony na konkurs zorganizowany przez Muzeum Historii Polski przy współpracy Fundacji Banku Zachodniego WBK i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 27 listopada 2013 r. w warszawskim Kinie Iluzjon.
„Mistrz i uczeń – wychowanie w II RP” to projekt edukacyjny, którego głównym celem jest zachęcenie młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do odnajdywania i opisywania historii wychowawców żyjących i działających w okresie II RP. W tym roku na konkurs wpłynęło aż 200 prac. Jury wybrało z nich 6 najlepszych w dwóch kategoriach – szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Autorzy tych prac wzięli następnie udział w warsztatach filmowych organizowanych przez Łódzką Szkołę Filmową. We współpracy ze studentami szkoły powstały etiudy filmowe, które były przedmiotem oceny kolejnego etapu projektu.
Podczas uroczystej gali konkursu, która odbyła się 27 listopada 2013 r. w warszawskim Kinie Iluzjon ogłoszono wyniki II etapu konkursu. Jury postanowiło przyznać dwie równorzędne pierwsze nagrody. Jedną z nich otrzymał zespół z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego w Ostrowie Wielkopolskim w składzie: Daria Cegiełka, Michalina Ruch – pod opieką Piotra Grabarza za etiudę „Siwy Sokół” (zdjęcia: Jakub Stolecki, montaż: Filip Lisowski).