Turniej Gokartowy ZST-E CKU
Około 290 uczniów szkół młodzieżowych Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU bierze udział w wyścigach o puchar dyrektora szkoły na torze kartingowym Alkart w Ostrowie na ul. Radłowskiej. Zawody rozpoczęły się 19 lutego, a zakończą 21 marca 2014 roku.
Szkoła drugi rok realizuje zajęcia na torze Alkart dla tak dużej liczby uczniów i chce uczynić z tego turnieju stały element pracy w każdym roku szkolnym.
- Zawody są przeznaczone dla uczniów, którzy z uwagi na wiek nie posiadają jeszcze prawa jazdy, natomiast fascynuje ich motoryzacja. Wyścigi kartingowe są dla nich przede wszystkim świetną zabawą, dającą możliwoś sportowego wyżycia się na dobrze zabezpieczonym torze kartingowym. Turniej kończy się finałowymi wyścigami w pierwszy dzień wiosny, w których biorą udział uczniowie wytypowani w drodze wcześniejszych eliminacji klasowych – tłumaczy dyrektor Marek Wojtasz.
Nauczyciele podkreślają, że karting jest w istocie złożonym procesem wychowawczym, którego celem nie jest jedynie uzyskiwanie spektakularnych wyników sportowych i rozładowanie emocji. Jest pożytecznym sposobem ukierunkowania zainteresowań młodzieży.
- Zdrowa rywalizacja, umiejętność uznania porażki jest doskonałym sposobem na kształtowanie osobowości młodego człowieka. Szkoła z Kantaka wykorzystuje entuzjazm młodych ludzi do realizacji celów kształcenia zawodowego. Większość uczniów ZST-E CKU uczy się zawodów motoryzacyjnych (mechanik samochodowy, elektromechanik samochodowy, technik pojazdów samochodowych), w których nauka pojazdem samochodowym jest elementem szkolnego programu nauczania – dodaje dyrektor.
Karting jest pierwszym i to bardzo bezpiecznym krokiem w świat motoryzacji, jest wstępem do nauki jazdy samochodem, metodą wypracowywania odpowiednich zachowań na drodze. Daje możliwość wyuczenia koordynacji ruchów, wyczucia możliwości prowadzonego pojazdu, wyuczenia refleksu niezbędnego do prowadzenia samochodu. Kręty tor wymaga używania taktyki w pokonywaniu łuków. Jazda gokartem uczy pokory i opanowania.
Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej oraz technikum zapoznają się także z konstrukcją, napędem obsługą tego małego pojazdu. Gokart ze względu na swoją prostotę budowy może być obsługiwany, naprawiany czy też konstruowany przez nastolatków i jest to kapitalna zaleta. Karting zawsze postrzegano jako sport młodzieżowy, stanowiący doskonałe przygotowanie młodych ludzi do życia w zmotoryzowanym społeczeństwie a jednocześnie kuźnią kadr dla wielu dyscyplin sportu motorowego. Uczniowie na torze Alkart mają także możliwość odbycia lekcji z historii motoryzacji, w której uczestniczy pionier polskiego kartingu Aleksander Spitalniak.