Oni znajdą pracę!
Siedmiu uczniów reaktywowanej po wielu latach starań klasy o profilu kolejarskim otrzymało stypendia. Znacznie ważniejsze oprócz kwoty stypendium jest dla uczniów przyrzeczenie, że po zakończeniu nauki otrzymają pracę w Polskich Liniach Kolejowych.
We wrześniu 2013 roku w Zespole Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie udało się zebrać grupę uczniów zainteresowanych nauką w zawodzie kolejarskim. Mimo, że oddział liczył tylko 16 osób pozytywną zgodę na uruchomienie tej klasy i tym samym pokrycie kosztów funkcjonowania wyraził Zarząd Powiatu Ostrowskiego. Patronat nad klasą objęły Polskie Linie Kolejowe z Ostrowa obiecując warcie dla najlepszych uczniów.
W dniu 27 lutego 2014 grupa siedmiu wyróżniających się uczniów, w tym jedna dziewczyna otrzymały z rąk Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego, Dyrektora PLK w Ostrowie Dariusza Bałoniaka oraz Dyrektora Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych Honoraty Sachowskiej-Barańczak stypendia.
- Największą satysfakcją dla dyrektora, który uczy młodzież o profilu technicznym jest kształcenie w zawodach, w których absolwenci znajdują pracę. Tworząc profil kolejarski uważałam, że rynek kolejowy jest jak najbardziej właściwym kierunkiem, bo za 2-3 lata nastąpi wymiana kolejowa pracowników. Żeby ten projekt się na udał potrzeba było oprócz naszej szkoły dwóch partnerów. PLK wspomogły nas w akcjach promocyjnych, objęły patronatem i systemem stypendialnym. Podziękowanie kierujemy także do Starosty Ostrowskiego i Zarządu Powiatu. Cieszę się Panie Starosto, że patrzy Pan perspektywicznie na rozwój szkolnictwa zawodowego, szczególnie wtedy, gdy w mediach mówi się o bezrobociu wśród absolwentów – powiedziała Honorata Sachowska-Barańczak, dyrektor ZSB-E.
Mury dawnej kolejówki opuściło ponad 7 tys. absolwentów. Ostatni uczniowie w tej profesji wyszli w 2005 roku.
- Od tego roku powtarzało się pytanie czy Ostrów w dalszym ciągu jest miastem kolejarzy. To pytanie nabrało intensywności, gdy Pani Dyrektor Barańczak została dyrektorem ZSB-E. To właśnie ona wraz zespołem zaczęła intensywnie ten problem analizować i zaowocowało to przekonaniem, że warto zaryzykować i utworzyć kierunek kolejarski. Udało się to, chociaż oddział nie jest liczny. Jest to dla nas spore wyzwanie finansowe, ale warto. Chyba po raz pierwszy biorę udział w uroczystości, w której pracodawca przekazuje pieniądze i mówi, że czeka na absolwenta w pracy. Usłyszeć to już w pierwszej klasie to dla ucznia wielka wartość – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Patronujące klasom kolejarskim Polskie Lnie Kolejowe ufundowały nie tylko stypendium finansowe w wysokości 300 zł miesięcznie, ale coś, co we współczesnym czasach ma znacznie większa wartość.
- Jesteście pierwszymi, którzy przecierają edukacyjne szlaki kolejowe po okresie niebytności tego kierunku. Gratuluję stypendystom, którzy wynikami udowodnili, że jeśli się chce to można wiele zdziałać. Te stypendia będą poparte umową, która w swym wymiarze będzie odwoływać się do pieniędzy za uzyskane wyniki w nauce, ale również przyrzeczenie pracy. Przyrzecznie spisane i podpisane. Więc za cztery lata skutkować będzie pewnością przyjęcia do pracy, jeśli tego będziecie chcieli. Będziecie mogli także skorzystać z wsparcia na studia wyższe i po ich zakończeniu będziemy również na was czekać. Niewielu w powiecie czy nawet w Wielkopolsce ma możliwości przyrzeczenia pracy i tego gratuluję wam i rodzicom – powiedział D. Bałoniak -dyrektor ostrowskiego oddziału PLK.