Targi Pracy w Ostrowie
Dwudziestu sześciu pracodawców wystawiło swoje oferty na Targach Pracy w Ostrowie Wielkopolskim organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy i Starostwo Powiatowe. W ciągu pięciu godzin z tej formy poszukiwania pracy skorzystało kilkaset osób bezrobotnych.
VIII Targi Pracy odbyły się po raz drugi w hali sportowej Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim w dniu 7 marca 2014 roku.
Na ostrowskim rynku pracy najbardziej poszukiwani są ślusarze, frezerzy, operatorzy, fryzjerzy, sprzedawcy i opiekunowie do pracy w Niemczech. O jej aktualnej sytuacji z przedstawicielami firm biorących udział w targach rozmawiali także: Starosta Ostrowski Paweł Rajski, Wicestarosta Ostrowski Tomasz Ławniczak i Zastępca Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego Marlena Maląg.
- Wystawców jest porównywalnie jak w latach ubiegłych, grono pracodawców się powtarza, ale jest też kilku nowych firm. Tradycyjnie jest wojsko i punkt OHP z ofertami prac sezonowych dla młodzieży. Pracodawcy też sygnalizują o braku umiejętności w rysunku technicznym, w przypadku ślusarzy i tokarzy. To kryterium jest najczęściej powodem nie przyjęcia aplikacji – wyjaśnia dyrektor PUP Hanna Pawlak – Kornacka.
Podobnie jak w zeszłym roku do udziału w przedsięwzięciu zaproszono szkoły ponadgimnazjalne prowadzone przez Powiat Ostrowski.
- Cieszę się, że po raz drugi są także z nami szkoły, które kształcą w określonych zawodach i widzą potrzeby rynku pracy. Wszyscy zainteresowani mogą zobaczyć, w jakich kierunkach się kształcą, a jakie są obecne potrzeby rynku pracy, a przede wszystkim czego oczekują pracodawcy – dodaje H. Pawlak – Kornacka.
Podczas targów na stoisku Powiatowego Urzędu Pracy można było uzyskać informacje o aktualnych ofertach pracy.
- Dzisiaj widać dużo ludzi bezrobotnych zainteresowanych, którzy przyszli tutaj z jakimś celem. Osoby bezrobotne wiedzą, po co tu przyszli. Szukając pracy pytają, jakie możliwości są zatrudnienia i jakie warunki trzeba spełniać. Pytają także o kwalifikacje i oczekiwania pracodawcy. Myślę, że każdy znajdzie tego, czego szuka, bo są tu pracodawcy i konkretne zawody. Nie ma tutaj takich firm, w których pracuje się na umowę zlecenia. Przedsiębiorcy oferują tutaj pracę zawartą na umowę o pracę, czyli stosunek pracy, jaki gwarantuje kodeks pracy – mówi Jerzy Kubiak, inspektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy oddział zamiejscowy w Kaliszu.
Według danych Powiatowego Urzędu Pracy stopa bezrobocia dla powiatu na koniec stycznia wynosiła 10,8%, czyli 6876 osób pozostających bez pracy. Dla województwa wielkopolskiego 10.0%, a dla kraju 14.0%
W pliku lista firm biorących udział w targach wraz z ofertami pracy.