Lekcje historii z IPN
Lekcje historii na temat Żołnierzy Wyklętych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Przygodzicach poprowadził Artur Ossowski z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Wykład odbył się w dniu 7 marca 2014 roku.
Niezwyką lekcję historii mieli uczniowie klasy I Liceum Ogólnokształcącego oraz klasy I Technikum Rolniczego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach.
Tematem lekcji byli żołnierze wyklęci – Polacy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zaakceptowali sowieckiej niewoli i podjęli walkę z nowym okupantem i jego marionetkową polską władzą.
- To właśnie ta polska władza z nadania Moskwy nazwała ich wyklętymi, próbując zniszczyć ich nie tylko fizycznie poprzez tortury i mordy, ale również zniszczyć pamięć o nich, o ich istnieniu i wierności wolnej Polsce - tłumaczy Rafał Byzia, nauczyciel histroii w ZSP.
Od kilku lat 1 marca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, co jest najlepszym dowodem, że komunistom nie udało się osiągnąć swoich celów, a wolna Polska potrafi uczcić swoich bohaterów. Szczególną rolę w podtrzymywaniu tej pamięci ma właśnie IPN. Podczas lekcji uczniowie mogli poznać losy żołnierzy wyklętych, których dziś nazywamy niezłomnymi, dowiedzieć się w jakich warunkach działali oraz jak postępowała z nimi władza ludowa w powojennej Polsce.
-Pamięć o nich jest dziś częścią naszej tożsamości, ale zarazem uświadamia nam potrzebę szacunku wobec wolnej Ojczyzny, szacunku wyrażanego przede wszystkim nauką i pracą na rzecz jej rozwoju, aby ofiara niezłomnych nie została zaprzepaszczona – mówi uczeń ZSP CKU w Przygodzicach.