Wróbelek Elemelek w ZST
W ramach projektu „Duże dzieci – Małym dzieciom” w piątek 14 marca 2014 roku w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się zajęcia dla dzieci 3, 4, 5 i 6-letnich z przedszkola „Wróbelka Elemelka” z Lamek. Przedszkole gościło już w szkole drugi raz a panie opiekujące się maluchami: Małgorzata Wasielak, Krystyna Kaczmarek i Ewa Lis mają nadzieję, że nie ostatni.
Spotkanie przygotowała młodzież szkoły w składzie: Ania Dwornikowska, Daniel Dera, Artur Śniegocki, Michał Kaźmierczak, Rafał Wnuk, Łukasz Wiśniowski i Mateusz Zając pod opieką nauczycieli: Katarzyny Płóciennik – strona informatyczna, Zbigniewa Eliasza – energie odnawialne, Szymona Łosia – doświadczenia z ciekłym azotem, Beaty Dury i Dominiki Sadowskiej – praca plastyczne oraz koordynacja zajęć.
- Maluchy miały również zajęcia przy komputerze. Na utworzonej specjalnie dla nich przez uczniów ZST stronie WWW dotyczącej energii odnawialnych, gier związanych z energią i wodą - wirtualnie poprowadziły wodociąg i zaświeciły żarówkę. Na koniec dzieci malowały farbami przygotowane z masy solnej figurki, kolorowały postacie z bajki o Kubusiu Puchatku, robiły z rolek po papierze toaletowym króliczki. Młodzież naszej szkoły cały czas towarzyszyła dzieciom – pomagała się podpisać i zawiązywać kokardki na przygotowanych zakładkach do książek - mówi uczennica Ania, która w kilku zdaniach zachęciła przedszkolaki do nauki czytania.
Przedszkolaki dobrze się bawiąc zdobywały wiedzę przydatną w życiu. Nasi uczniowie przekazywali informacje w taki sposób, że dzieci bardzo chętnie słuchały i oglądały. Dali również radę z udzielaniem odpowiedzi na setki ciekawych pytań, którymi maluchy ich zarzucały. Przedszkolaki były bardzo aktywne i gotowe do współpracy. Niemożliwe stało się możliwe! Bananem zmrożonym w azocie chłopcy wbijali gwoździe w deskę a dziewczynki sprawdzały kruchość zmrożonych róż. Dzieci tankowały samochód na paliwo wodorowe i poznały działanie elektrowni wiatrowej. Zapoznały się z nowinkami techniki tj. baterie i kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne.
- Nasi goście opuszczali ZST z dyplomami za aktywny udział w zajęciach, słodyczami i pracami, które sami stworzyli. Wszystkim towarzyszył uśmiech na twarzach. Młodzieży i nauczycielom ZST, bo to co przygotowali wzbudziło duże zainteresowanie. Dzieciakom, bo mogły doświadczyć nowych i ciekawych rzeczy – mówi Dominika Sadowska.
- Nasz projekt cieszy się każdego roku dużym zainteresowaniem. Niektóre placówki tj. np. przedszkole z Lamek odwiedzają nas kolejny raz w związku z czym staramy się zaskakiwać dzieciaki i pokazywać im wciąż coś nowego. To wymaga dużego zaangażowania ze strony nauczycieli i uczniów za co jako pomysłodawca gorąco im dziękuję – mówi Beata Dura.
Już trwają przygotowania do majowych zajęć na które zostało zaproszone przedszkole w Czekanowie oraz 1 i 2 klasa ze szkoły.