Rozmawiano o przyszłości miasta i powiatu
Ponad godzinę trwała dyskusja o przyszłości Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego zorganizowana w ramach I Regionalnych Targów Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Ekonomicznych. W krzyżowy ogień pytań zostali wzięci Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Ostrowski i Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Tytuł debaty to „Determinanty i kierunki rozwoju Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego”, która odbyła się 28 marca 2014 r. Pytania zaproszonym gościom zadawali uczniowie ostrowskiego Ekonomika Jagoda Kowalska i Rafał Piec, a moderatorem dyskusji była Maria Kasprzak-Raszewska reprezentująca Agencję Wydawniczo-Reklamową „Nasz Rynek”.
Prezydenta Ostrowa młodzież dopytywała o korzyści płynące ze współpracy w ramach Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej.
- Lata budowania współpracy między Kaliszem a Ostrowem, tworzenia wspólnej aglomeracji zaczynają właśnie dawać pierwsze wymierne efekty. Jednym z nich jest wpisanie obu miast do Krajowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. To bardzo ważny dokument planistyczny, zostaliśmy w nim umieszczeni, jako jedyny taki podmiot w kraju. Oznacza to dla nas, że jako ośrodek regionalny jesteśmy w planach strategicznych państwa na podobnym poziomie co Poznań czy Wrocław – przekonywał Jarosław Urbaniak. - Dzięki temu, że działamy w ramach Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej będziemy wspólnie otrzymywać pieniądze z ZIT-ów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – mówił prezydent, wskazując, że w ramach środków przeznaczonych na ZIT-y do podziału będzie ok. 300 mln złotych na konkretne inwestycje. Zapewniał także, że Ostrów Wielkopolski posiada udogodnienia dla przedsiębiorców rozpoczynających i prowadzących działalność gospodarczą. Zdaniem włodarza wyróżnia to nasze miasto na tle innych i decyduje o tym, że w ostatnim czasie pojawiło się wielu nowych inwestorów.
Czy jest szansa na stworzenie biletu mieszanego, który pozwoliłby korzystać z różnego rodzaju komunikacji oraz większe wsparcie w zakresie transportu zbiorowego (kolej, linie autobusowe)? Dopytywano o to Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego.
- Myślę, że jeżeli chodzi o bilet, to taki projekt powstanie szybciej między samorządami z Ostrowa i Kalisza w ramach ZIT-ów. Jako Urząd Marszałkowski przewidujemy natomiast znaczne nakłady w zakresie remontu torów, taboru kursującego na trasie Poznań – Kluczbork i Kalisz – Łódź. Duże fundusze zostaną także przeznaczone na poprawę, jakości dróg – powiedział Marszałek Mateusz Klemenski.
Uczniowie pytali także jak samorządy mogą wpływać na rozwój przedsiębiorczości, by ograniczać bezrobocie.
Starosta Ostrowski odpowiadając na te zagadnienia wskazywał, że samorząd powiatowy jest zdeterminowany gospodarczą aktywizacją terenów inwestycyjnych w Przygodzicach. Sukces w postaci ich zagospodarowania zdecyduje o rozwoju gospodarczym całego regionu.
- Po względem terenów inwestycyjnych jesteśmy niezwykle zamożni, bo mamy 100 ha ziemi w jednym kawałku. Naszym zadaniem jest, aby to bogactwo odpowiednio obrobić i bardzo dobrze wykorzystać. Od początku tej kadencji staramy się, aby tym terenom nadać odpowiedni kształt i żeby można było z nich korzystać. Od 2010 roku wspólnie z Gminą Przygodzice przygotowujemy te tereny pod inwestycje. Już został opracowany Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Kolejnym krokiem będzie zaprojektowanie tego terenu. To projekt bardzo duży i trudny. Jedną z przeszkód jest realizacja mostu nad torami kolejowymi. Równocześnie staramy się pozyskać środki finansowe na przygotowanie projektów oraz uzbrojenie. Dzięki czemu wartość gruntów znacznie wzrośnie – powiedział P. Rajski.
Drugie pytanie skierowane do Starosty Ostrowskiego dotyczyło sposobu wspierania i promowania szkolnictwa zawodowego w Powiecie Ostrowskim i planach związanych z rozszerzeniem współpracy szkół z pracodawcami.
- Nikt nie ma odwagi w kraju zmienić programu szkolnictwa zawodowego tak, aby odpowiadał on potrzebom biznesu. Szkolnictwo zawodowe jest w trudnej sytuacji, ale nie w naszym powiecie. Minusem było m.in. utworzenie liceów profilowanych, z czego my, jako powiat zrezygnowaliśmy. Sytuacja w szkolnictwie zawodowym, potrzeby rynku, zainteresowanie młodzieży bardzo szybko ulegają zmianom. Np. obecnie mamy trudność, żeby stworzyć klasę, np. instalatorów CO, która do niedawna była klasą bardzo obleganą. Nie ma żadnej klasy w zawodzie krawcowej, choć do niedawna było ich sporo. W ogromnym kryzysie znajdują się też szkoły rolnicze. Nie chcemy jednak zrywać z tradycją wiedząc jak trudno odtworzyć kierunek. Zgodziliśmy się na mniej liczną klasę, ale koszty jej funkcjonowania obciążają nasz budżet. Przez wiele lat chciano też odbudować w Ostrowie, mieście kolejarzy profile kolejarskie. Nam się to udało, choć pierwsza klasa liczy zaledwie 17 uczniów. Istotne jest to, że już część uczniów podpisała umowę, przyrzeczenie, że po zakończeniu nauki otrzymają pracę, a wyróżniających się uczniów uhonorowano stypendium – mówił Starosta Paweł Rajski.
Starosta podkreślił także, że oświata ponadgimnazjalna w powiecie ma swoją markę, a to w połączeniu z marketingiem edukacyjnym podejmowanym przez dyrektorów szkół daje pozytywne efekty. Świadczy o tym prawie 300 uczniów, spoza powiatu ostrowskiego a nawet województwa, którzy na miejsce swojej edukacji wybrali powiatowe szkoły. To istotna informacja w kontekście widma niżu demograficznego, którzy spędza sen z powiek oświatowcom. W ciągu 15 lat istnienia Powiatu Ostrowskiego, od 1999 roku liczba uczniów spadła, bowiem o połowę z 12.000 do 6.000.
Janusz Grzesiak
Anna Kryjom