REYMONTAŻ 2014
Niedawno ukończona scena teatralna II Liceum Ogólnokształcącego gościła 1 kwietnia 2014 roku młodych aktorów w ramach Przeglądu Małych Form Scenicznych REYMONTAŻ 2014.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów gimnazjów i zaskoczył wszystkich różnorodnością oraz bogactwem form, a także ponadstandardowo wysokim poziomem artystycznym nagrodzonych zespołów.
Jury w składzie: Aleksandra Kiełb-Szawuła, Violetta Sikora i Tomasz Gruchot postanowiło przyznać GRAND PRIX grupie AKTES z Gimnazjum nr 2 w Ostrzeszowie prowadzonej przez Magdalenę Przywarę. Jurorzy zgodnie podkreślali niespotykaną w tej grupie wiekowej świadomość artystyczną wykonawców i profesjonalne przygotowanie niezwykle oryginalnego przedstawienia, będącego twórczą adaptacją tekstów Mirona Białoszewskiego. Wysmakowane sceny i aktorska wyrazistość wprawiały widzów (podobnie zresztą jak jurorów) w autentyczne zdumienie.
Druga nagroda (jurorzy postanowili nie przyznawać pierwszej) powędrowała do Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach, które reprezentował Arkadiusz Grzęda. Młody aktor z podziwu godną swobodą i wyczuciem słowa zaprezentował monodram, zbudowany w całości z tekstu napisanego gwarą wielkopolską. Doceniono w tym wypadku przede wszystkim spójność i autentyczność scenicznej kreacji.
Nagroda trzecia przypadła w udziale Kabaretowi „Babeczki z rodzynkami” działającemu w Odolanowie przy Gimnazjum im. Jana Pawła II. Jurorzy wskazywali tutaj na wyjątkową umiejętność zdystansowania się aktorów do prezentowanych scen, odgrywanych postaci oraz sytuacji naznaczonej konkursową rywalizacją. Spontaniczność i autentyczna radość, jaka emanowała z całego zespołu, udzielała się również publiczności szczelnie wypełniającej miejsca na widowni.
Omawiając poszczególne spektakle, członkowie jury z całą mocą podkreślali wagę wszelkich działań artystycznych oraz ogromny sens pracy nad spektaklami, nawet wówczas, gdy nie zostają one nagrodzone na przeglądach czy festiwalach.
Osobną bohaterką dnia, co warto podkreślić, była sama scena. Urządzona na poddaszu stuletniego budynku liceum urzeka i uwodzi niepowtarzalnym klimatem, który dodatkowo podkreślał kameralny urok spotkania młodych adeptów sztuki aktorskiej. Na co dzień pracują tam uczniowie klasy humanistycznej, której program wzbogacony został o zajęcia z edukacji teatralnej.
Kolejna edycja przeglądu wprawdzie dopiero za rok, ale scena II Liceum Ogólnokształcącego działać będzie nieprzerwanie, sukcesywnie budując swoje miejsce na mapie teatralnej naszego miasta.