Zaprojektowali ogród przy Bursie
Zespół Szkół Budowlano - Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim po raz drugi zorganizował konkurs „Spotkajmy się przy projekcie”. W ubiegłorocznej, pierwszej edycji młodzież zaprojektowała boisko przy szkole, w tym roku otoczenie Bursy Szkolnej.
W konkursie rokrocznie biorą udział uczniowie klas I-IV Zespołu Szkół Budowlano - Energetycznych pracujący samodzielnie lub w grupach. W I etapie młodzież bez ingerencji nauczycieli przygotowuje koncepcję zagospodarowania terenu, która podlega wstępnej ocenie jury. Uczestnicy zakwalifikowani do II etapu uzupełniają swoje prace o szczegółową dokumentację opisową i graficzną zawierająca m.in. model użytkownika, analizę terenu, ideę projektu, plan nasadzeni, wybrany detal ogrodowy czy szkice ukazujące wybrany fragment w perspektywie.
W wyniku wstępnej selekcji, jaka miała miejsce w grudniu 2013 roku wybrano 5 koncepcji zagospodarowania terenu przy Bursie Szkolnej. Podczas finału, który odbył się 30 kwietnia 2014roku w „n klubie” uczestnicy konkursu za pomocą prezentacji multimedialnej mieli za zadanie przekonać jury do swojej koncepcji. Prace oceniało jury w składzie: Starosta Ostrowski Paweł Rajski, dyrektor Bursy Szkolnej Marzena Mocek, architekt Katarzyna Jastrzębska – Domagała i architekt krajobrazów Paulina Walków.
W swojej ocenie jury brało pod uwagę uwzględnienie obligatoryjnych elementów, jak: parkingi i drogi pożarowe, doświetlenie terenu oraz uwzględnienie istniejących obiektów technicznych i drzewostanu. Równocześnie kładziono nacisk na funkcjonalność terenu, dobór roślin, estetykę i spójność kompozycyjną. Jak się okazuje młodzież chętnie pytała o sugestie mieszkających w Bursie rówieśników. Z ankiet wynika, że młodzi ludzie pragną mieć miejsce do aktywnego i biernego spędzania czasu na świeżym powietrzu, dlatego w projektach pojawiały się siłownie zewnętrzne, stoły do tenisa stołowego lub gier planszowych, miejsce na ognisko a oprócz ławek i altanek również leżaki. Młodzież nie zapomniała również o przydatnych urządzeniach jak: stojak na rowery, sznury na pranie, trzepak, wiata na śmietniki czy kompostownik.
- Gratuluje wszystkim uczestnikom, ponieważ przedstawione koncepcje wymagały wiele pracy, ale także gratuluję Pani dyrektor i osobom zaangażowanym organizacyjnie. Pierwsza edycja, której towarzyszył wielki entuzjazm, była sprawdzianem czy konkurs ma szansę powodzenia. Druga edycja jest jeszcze lepsza i potwierdza, że konkurs było trafionym pomysłem. Bardzo istotny jest fakt, że młodzież opracowała te projekty z myślą o młodzieży mieszkającej w Bursie. Z pewnością Pani dyrektor Bursy będzie wnioskować do samorządu o fundusze, aby chociaż część tych elementów zrealizować – powiedział starosta Paweł Rajski.
Decyzją jury pierwsze miejsce zajął projekt Kingi Zimoch i Arkadiusza Kaźmierczaka zatytułowany „Modern Space”. Jury doceniło m.in. nowoczesne spojrzenie na istniejące tereny zieleni, zastosowanie atrakcyjnych roślin oraz małej architektury w ciekawych formach np. obrotowe ławki.
- Wasza koncepcja jest dokładnie taka jak jej nazwa – modern space. Poza tym jest bardzo dobrze przemyślana i świetnie wpasowana w istniejącą infrastrukturę i drzewostan – podsumowała przewodnicząca jury arch. Katarzyna Jastrzębska – Domagała.
Drugie miejsce wywalczył zespól w składzie: Monika Brzezicha, Ewelina Szkudlarek, Dominika Śląska, które zaproponowały koncepcję „W cieniu geometrii”. Teren wokół bursy zacieniony wysokimi drzewami dziewczęta podzieliły na geometryczne przestrzenie funkcjonujące jak osobne wnętrza ogrodowe. Zespół projektantek postanowił urozmaicić krajobraz m.in. za pomocą zmian różnicy poziomów.
Trzecią nagrodę wygrały: Katarzyna Kłosowska i Anna Pastuszak, które zostały doceniona za innowacyjność i kompozycję. Uczennice wyraźnie oddzieliły od siebie strefę wypoczynku biernego i czynnego stawiając na różnorodność przestrzeni np. zakątek trawiasty i geometryczny, ogród z drewnianymi leżakami i podestami oraz nasadzeniami imitującymi wodę. Zaprojektowano również żywopłot, który odizolowuje ogród od ulicy.
Czwarte miejsce zajął zespół w składzie: Aleksandra Hofman i Monika Knuła. Uczennice postawiły przede wszystkim na odpowiedni dobór roślin, które zniosą trudne (miejskie) warunki siedliskowe i nie będą wymagać wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W doborze rośliny kierowano się ciekawym pokrojem, barwą i zmiennością w różnych porach roku. W projekcie uwzględniono fontannę oraz ogród zielny.
Piąte miejsce uzyskały: Marta Szczepanek i Malwina Przywarciak, które zaprojektowały „Przestrzeń dla wszystkich” stawiając na wielofunkcyjność terenu. Zespół projektantek postanowił stworzyć ogród, który podkreśli zabytkowy charakter budynku, a jednocześnie będzie zawierał współczesne instalacje takie jak siłownia zewnętrzna.
Wszyscy finaliści otrzymali upominki ufundowane przez Powiat Ostrowski, natomiast nagrody główne w postaci bonów podarunkowych ufundowała Rada Rodziców, którą reprezentowała Alina Frąszczak.