Wielkopolski Dzień Bibliotekarza
Przedstawiciele bibliotek z całego województwa zjechali się do Ostrowa Wielkopolskiego, aby odebrać wyróżnienia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu TEMPLUM LIBRI. Za nami 30. Wielkopolski Dzień Bibliotekarza, który odbył się w czwartek 8 maja 2014 roku w ostrowskiej Synagodze.
Bibliotekarzy z województwa Wielkopolskiego powitał Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki.
Podczas uroczystości Bibliotekę Publiczną w Ostrowie Wielkopolskim wyróżniono odznaką honorową „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego” przyznaną przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Odznakę dyrektorowi Włodzimierzowi Grabowskiemu wręczył Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Seweryn Kaczmarek.
- Biblioteka Publiczna im. Stanisława Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim posiada bogaty i cenny księgozbiór, w którym znajduje się m.in. wydany w 1593 r. Nowy Testament Pana Naszego. Jako pierwsza w Wielkopolsce stworzyła bibliotekę cyfrową z bogatą kolekcją wydawnictw regionalnych i innych zbiorów, stanowiących cenny element wielkopolskiego dziedzictwa kulturowego. Od kilku lat prowadzi bogatą działalność wydawniczą, kładąc szczególny nacisk na publikacje o tematyce regionalnej – wyjaśnia Anna Biedakowa z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu.
Z rąk Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzeja Leraczyka i Wicestarosty Ostrowskiego Tomasza Ławniczaka dyplomy Starosty Ostrowskiego odebrali dyrektorzy: Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Odolanowie im. Ks. Antoniego Ludwiczaka, Gminnej Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim z siedzibą w Gorzycach Wielkich oraz Biblioteki Publicznej Gminy Przygodzice im. Gustawa Bojanowskiego.
Wyróżnienia Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego - „W dowód uznania za długoletnią służbę biblioteczną” wręczyli: Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki i Zastępca Prezydenta Marlena Maląg. Otrzymały je: starszy bibliotekarz Ewa Cegła, starszy bibliotekarz Maria Frencel, starszy kustosz Iwona Kopecka, starszy kustosz Anna Lisiecka, starszy kustosz Maria Maciejewska, kustosz Iwona Morta, starszy kustosz Regina Walotka oraz starszy bibliotekarz Krystyna Wojciechowska.
- Obecny kształt literatury i książek oraz gazet zawdzięczamy oświeceniu. Zawsze książka była najważniejszą częścią życia społecznego. Dzięki upowszechnieniu druku wszyscy możemy z tego korzystać. Dzięki temu też biblioteki powstały na takim kształcie, jakim mamy dzisiaj. To Państwo robią niesamowitą pracę, która przekłada się na przechowaniu pamięci i wiedzy, a także na jej udostępnianiu i rozpowszechnianiu. Jest to bezcenne, bo na co dzień ten wasz wysiłek nie jest doceniany, ale bez takiej pracy jak Państwa bylibyśmy zdecydowanie ubożsi słowem, a dzięki temu możemy się rozwijać – powiedział Rafał Żelanowski przedstawiciel Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
W trakcie uroczystości przyznano medale i wyróżnienia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Medal Labor Omnia Vincit otrzymali je: Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Janusz Ambroży, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska Elżbieta Białek, Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnkowie Grażyna Fąferek, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie Henryk Janasek. Medal młodego pozytywisty przyznano Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy Renacie Gość. Ponadto wyróżnienie otrzymała Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera reprezentowana przez Ewę Bukowską.
Doceniając zaangażowanie oraz pracę wielkopolskich bibliotekarzy, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu podczas spotkania w Ostrowie Wielkopolskim uhonorowała tytułem Templum Libri 2013 wyróżniające się biblioteki. W śród nich znalazły się: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, Gminna Biblioteka w Sośniach, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Michalskiego w Chodzieży i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie. Wyróżnieni zostali także wspierający biblioteki i patronującym wszelkim działaniom promującym czytelnictwo Henryk Helwing – Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Tomyśl i Sebastian Wardęcki – Wójt Gminy Opatówek.
W ciągu ostatnich lat polskie biblioteki znacząco się zmieniły. Obok książek proponują audiobooki, e booki. Oferują także dostęp do bibliotek cyfrowych, baz cyfrowych czasopism. Bibliotekarze w związku z nowymi technologiami muszą poszerzać swoje umiejętności, aby pomóc czytelnikom poruszać się po wirtualnym świecie. Do biblioteki przychodzi się nie tylko, aby wypożyczyć książkę. Tutaj obok spotkań autorskich, organizuje się warsztaty i zajęcia np. z obsługi komputera, języków obcych, finansów czy fotografii, rozgrywki szachowe, wystawy fotograficzne, imprezy turystyczne i podróżnicze, koncerty, poznaje się tajniki kulinarne, a także historię regionu.
Biblioteka to miejsce przyjazne i otwarte dla każdego. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie biblioteka jest jedynym miejscem związanym z kulturą, a także miejscem z dostępem do internetu.
Biblioteki jednoczą i aktywizują społeczności lokalne. Inspirują i współdziałają przy realizacji ciekawych pomysłów, np. w Krotoszynie Akcja Miasto- Święto ulicy Benickiej,w Nowym Tomyślu Przystanek Biblioteka w Śremie spotkania – heppeningi czytelnicze organizowane na Promenadzie.