Debata 10 – lat w Unii Europejskiej
Analizę mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń członkowska Polski w Unii Europejskiej przygotowali uczniowie wspólnie z Starostą Ostrowskim Pawłem Rajski, kandydatami do Parlamentu Europejskiego Andrzejem Grzybem i Andrzejem Derą, a także Posłem na Sejm RP Piotrem Walkowskim. Omówienie analizy SWOT odbyło się 12 maja 2014 roku w Zespole Szkół w Wielowsi.
Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia debaty z 2005 roku na temat traktatu konstytucyjnego, która również miała miejsce w Zespole Szkół w Wielowsi. Wyświetlono także film pt. „Unia Europejska oczami najmłodszych”, w którym wystąpili uczniowie klasy I, II i III.
W swoim wystąpieniu wójt gminy Sieroszewice podkreślał, że spotkanie ma na celu pokazanie, jak uczniowie postrzegają Unię Europejską.
- Cieszę się, że Państwo przyjęli zaproszenie na dzisiejsze spotkanie. Sądzę, że owoce tego dzisiejszego spotkania będą bardzo pozytywne – powiedział Czesław Berkowski.
Zadaniem zaproszonych gości i uczniów było przygotowanie analizy typu SWOT w czterech zasadniczych obszarach: mocne strony i szanse, słabe strony i zagrożenia przynależności Polski do Unii Europejskiej.
Pomysł zorganizowania debaty przypadł gościom.
– Ten sposób zaprezentowania Unii Europejskiej to jest osobiste przeżycie ze strony uczniów i myślę, że ono ma największą wartość, bo tym przeżyciem młodzież podzieli się ze swoimi rówieśnikami i uczniami – mówił Andrzej Grzyb.
Pomysłu gratulował także Starosta Ostrowski.
- Żadna szkoła ostrowska nie zrobiła takiego spotkania. Szacunek dla Was, że takie spotkanie przygotowaliście – powiedział Paweł Rajski. - Byłem niezwykle dumny i widziałem namacalnie ten skok, który uczyniliśmy przez okres pobytu w Unii, kiedy na otwarcie Mistrzostw Europy zasiadłem na stadionie w Warszawie. Pomyślałem sobie wtedy, że w 90. roku nikt nie myślał, że 22 lata później będziemy organizatorami największej imprezy sportowej w Europie. To było dla mnie namacalne, że mamy piękne stadiony. Ale to tylko przecież jeden przykład – mówił starosta.
Dużej wiedzy na temat Unii Europejskiej gratulował uczniom poseł Andrzej Dera.
- Jest czymś niesamowitym uczestniczyć w takiej lekcji o Unii, o podsumowaniu naszego 10-lecia w Unii Europejskiej z Wami młodymi ludźmi. Podoba mi się, że zostało opisane to tak, jak Wy to widzicie i czujecie. Wasze emocje i wiedza zostały na tych tablicach umieszczone. To od Was będzie zależało, aby jak najmniej było słabych stron i zagrożeń. Chciałem Wam bardzo serdecznie pogratulować olbrzymiej wiedzy i fajnej pracy w grupie. To wszystko zostało zorganizowane na wysokim poziomie – stwierdził Andrzej Dera.
Słowa podziękowania za zorganizowanie spotkania skierował do uczniów i nauczycieli Piotr Walkowski.
- Musimy oswajać się z myślą, że Unia to my. Zdajemy sobie sprawę, że zmiany będą ciągle zachodziły. Młodzi ludzie mają możliwość kształcenia, uczestnictwa w wymianach międzynarodowych, podczas których poznają mentalność, tradycję, kulturę i motywują się do nauki języków, aby móc porozumieć się z kolegami i koleżankami z innych krajów Unii Europejskiej – powiedział poseł.
Gimnazjalistów do nauki zachęcała przewodniczący Rady Rodziców.
- Pomyślcie, że możecie być kiedyś na miejscu dzisiejszych gości. Zwróćcie też uwagę na starszych kolegów i koleżanki, którzy już bardzo dużo osiągnęli, mogli studiować dzięki funduszom unijnym. Tylko brać przykład z nich i uczyć się – mówiła Renata Koziołek.
(na zdjęciu) Grupa Senator RP Andżeliki Możdżanowskiej
Spotkanie poprowadzili absolwenci Zespołu Szkół w Wielowsi: studentka politologii spec. administracji publicznej Uniwersytetu Warszawskiego Klaudia Ziemiańska i laureat Stypendium Starosty Ostrowskiego Wojciech Skrobański.
Źródło: Urząd Gminy w Sieroszewicach