Najlepsi w Polsce wynalazcy
Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim zdominowali Ogólnopolską Olimpiadę Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Siedem prac nagrodzonych w tej prestiżowej rywalizacji pochodziło z ZST. Nagrodą jest m.in. wstęp wolny na wybraną uczelnię techniczną w Polsce, najlepsi uczniowie mają już po kilka zaświadczeń umożliwiających im dostanie się na dowolny kierunek.
Laureaci Olimpiady wraz ze swoimi opiekunami spotkali się 24 czerwca 2014 roku ze Starostą Ostrowskim oraz władzami Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości.
Udział w konkursie to przede wszystkim pomysł, który rodzi się w głowie. Kolejnym etapem jest realizacja projektu, a czasem wykonanie wynalazku wymaga nawet kilku miesięcy pracy, a nawet lat. Przysłowiową kuźnią olimpijczyków jest konkurs Elektronik organizowany w ZST już od 15 lat. Ale swojego wsparcia w promocji najlepszych wynalazków udziela także Eurocentrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Ostrowie.
– Te sukcesy są potwierdzeniem tego co dyrektor Eugeniusz Namysł wraz ze swoim zespołem buduje od wielu lat. Rankingi mówią wyraźnie, że jest to najlepsza szkoła mająca swoją markę nie tylko w Powiecie Ostrowskim. Za to chciałbym serdecznie podziękować. Dziękuję także olimpijczykom, bo dzięki nim o Powiecie Ostrowskim i ZST mówiono ostatnio dużo i bardzo dobrze – mówił Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
W Olimpiadzie nagrodzonych zostało 15 uczniów, którzy wykonywali prace indywidualne lub zespołowe. Niektórzy zdają jeszcze maturę i egzaminy zawodowe inny już podjęli pracę. Konkurs jest bowiem dla pracodawców miernikiem umiejętności młodych ludzi.
- Nie nastawiamy się na konkretne urządzenie, ale najpierw w głowie rodzi się pomysł, a uczniowie potrafią to wykonać. W wielu przypadkach są prace na poziomie inżynierskim czy akademickim. Wynika to zarówno z zainteresowań, jak i hobby uczniów. Duża jest tu rola po stronie nauczycieli, ale także rodziny, zwłaszcza w pokryciu kosztów budowy. Przekrój prac od mechatroniki o elektronikę, a co najważniejsze przynajmniej 90 proc. z nich znajdzie zastosowanie. Sukces Elektronika polega na tym, że doceniamy prace tych ludzi – powiedział Eugeniusz Namysł dyrektor ZST w Ostrowie.
ZST zdominował tegoroczną olimpiadę, mimo, że po raz pierwszy od wielu lat zaostrzono zasady.
- W olimpiadzie wzięło udział 250 uczniów z całej Polski. Z naszego terenu było ok. 25, a ZST jako jedyna szkoła wprowadził do ścisłego finału osiem prac, siedem zostało docenionych w tych dwóch tytułami laureata. To jedyny przypadek w kraju. Dla nas to też wzruszenie, że najpierw gratulujemy na szczeblu okręgowym, a później możemy spotkać się na szczeblu centralnym – powiedział Zbigniew Matuszczak z Eurocentrum.
W kategorii E – pomysł ekologiczny II miejsce zajęła praca Sebastiana Nowickiego, Dawida Niezgódki i Daniela Potarzyckiego, opiekun Ryszard Dolata. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała praca Piotra Portasiaka i Michała Zmyślonego, opiekun Tomasz Szydłowski. W kategorii P – pomoc dydaktyczna I miejsce zajęła praca Marcina Staszewskiego, Marcina Mazurka i Patryka Góry, opiekun Zbigniew Eliasz. W kategorii U – usprawnienie softwarowo-techniczne wyróżnienie zdobyła praca Piotra Kałużnego, Bartłomieja Jurka i Dawida Marszałkiewicza, opiekun Adrian Mikołajczyk oraz praca Mateusza Kryszczaka, Mikołaja Banasiaka i Wojciecha Urbana, opiekun Bogdan Lipiński. W kategorii R – pomysł techniczny wyróżniono pracę Konrada Chmieleckiego, opiekun Anna Opłocka.