Dwutygodniowe praktyki dla uczniów
W minionym roku szkolnym 186. uczniów ze wszystkich szkół zawodowych prowadzonych przez Powiat Ostrowski brało udział w zagranicznych praktykach zawodowych.
W projektach współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego po ZST, ZST-E, ZSB-E i ZSP CKU w Przygodzicach wzięli także udział po raz pierwszy w tym okresie programowym 2007-2013 uczniowie Zespół Szkół Ekonomicznych im. Józefa Gniazdowskiego i Zespołu Szkół Usługowych.
Dwutygodniowe zagraniczne praktyki w Wielkiej Brytanii odbyła młodzież ZSE ksztacąca się w zawodzie technik ekonomista. Z kolei w Niemczech ucząca się w zawodzie technik logistyk. W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii młodzi ekonomiści zdobywali doświadczenie zawodowe w różnego rodzaju firmach branży ekonomicznej, administracyjno – handlowej i finansowej oraz przedsiębiorstwach angielskich. Poznali także funkcjonowanie jednostek kadrowych i finansowych, nawiązli kontakty z przedsiębiorcami. Popołudniami zorganizowane były zajęcia językowe oraz integracyjne. Natomiast uczniowie, odbywający praktykę w Niemczech codziennie uczestniczyli w prowadzonych w języku niemieckim zajęciach, podczas których pogłebiali swoją logistyczną wiedzę, zapoznając się ze standardami i wymaganiami stawianymi logistykom na arenie międzynarodowej.
Doświadczenie i wiedzę poza granicami naszego kraju zdobywali także wychowankowie Zespołu Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim. Uczniowie technikum żywienia i gospodarstwa domowego pod opieką Bogumiły Piec przebywali w Niemczech. Z kolei uczniowie z technikum organizacji usług gastronomicznych pod opieką Urszula Sommerfeld we Francji.
Na początku czerwca kolejna juz ósma z kolei grupa uczniów technikum i zasadniczej szkoły zawodowej Zespołu Szkół Transportowo - Elektrycznych odbywała staż zawodowy w niemieckim ośrodku szkoleniowym w górskiej miejscowości Rohr. Uczniowie kształcili praktyczne umiejętności w warsztatach samochodowych, z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi diagnostycznych i obecnie produkowanych modeli pojazdów samochodowych. Zapoznali się także ze standardami technologicznymi i jakościowymi, z typowym w tym kraju wyposażeniem stanowisk do wykonywania specjalistycznych badań samochodu, z nowoczesnymi urządzeniami diagnostycznymi oraz procedurami obowiązującymi przy wykonywaniu określonych obowiązków zawodowych. Uczniowie uczyli się między innymi obsługi nowoczesnego urządzenia do badania geometrii kół.
Kolejne grupy uczniów wyjadą już na początku września. W pierwszej kolejności do Wielkiej Brytanii wyjedzie grupa z „budowlanki“ z klasy o specjalności architektura krajobrazu, a ze szkoły przy ulicy Kantaka uczniowie kształcący się w zawodzie mechanika samochodowego.