Trudniejsze niż matura?
Już od dziewięciu lat przy Zespole Szkół Transportowo – Elektrycznych w Ostrowie Wielkopolskim funkcjonuje Regionalny Ośrodek Egzaminacyjny. Do tej pory egzamin zawodowy w placówce zdawało 664 absolwentów zasadniczych szkół zawodowych z całego regionu. W tym roku z takiej możliwości skorzysta 79 osób.
W dniach od 1 do 5 lipca 2014 roku w ostrowskim ZST-E przeprowadzano praktyczne egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe absolwentów szkół zawodowych z rejonu południowej Wielkopolski na zlecenie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.
To już jedenasta sesja egzaminacyjna, w ośrodku egzaminacyjnym OKE w warsztacie szkolnym ZSTE CKU, a dziewiąty rok jego funkcjonowania. W tym roku realizuje się tam egzaminy w zawodzie operator obrabiarek skrawających oraz elektromechanik pojazdów samochodowych. Egzaminowanymi są absolwenci szkół z Krotoszyna, Leszna, Kalisza, Turka i Koźmina Wielkopolskiego oraz oczywiście z macierzystej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 4 w Ostrowie.
- Egzaminy zawodowe są realizowane w warsztacie szkolnym ZSTE CKU, z uwagi na jego odpowiednie wyposażenie techniczne. Szkoła posiada uprawnienia do organizacji takich egzaminów także w zawodach ślusarz i elektryk, co oznacza, że także w zakresie tych kwalifikacji zawodowych szkoła spełnia ogólnopolskie standardy wyposażenia. Ponadto, dzięki modernizacji i doposażeniu wielostanowiskowego warsztatu samochodowego przy ulicy Wojska Polskiego, szkoła od września 2014 będzie uprawniona do organizacji egzaminów w zakresie kwalifikacji mechanika samochodowego – tłumaczy dyrektor Marek Wojtasz.
Nie wszyscy zdają egzaminy zawodowe w pierwszym podejściu. Od 2006 roku stopień trudności egzaminu z kompetencji zawodowych jest o wiele wyższy, niż egzaminów maturalnych. Po to, żeby zdać egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe należy zdobyć co najmniej 75% możliwych do uzyskania punktów. Podobnie wysokie progi procentowe stosuje się w pozostałych krajach Unii Europejskiej.
- Po zakończeniu szkoły absolwent zasadniczej szkoły zawodowej otrzymuje tylko świadectwo ukończenia bez informacji o wyuczanym zawodzie. Dopiero po zdanych egzaminach zawodowych otrzyma zaświadczenie o przyznanym tytule zawodowym wraz z suplementami w języku angielskim. Zdobyte w ten sposób kwalifikacje są honorowane we wszystkich krajach europejskich – dodaje dyrektor.
Egzamin praktyczny w zawodzie operator obrabiarek skrawających polega na przykład na wykonaniu odpowiedniego detalu zgodnie z dokumentacją poprzez zaplanowanie i zrealizowanie wielu operacji z użyciem tokarek, frezarek konwencjonalnych lub obrabiarek sterowanych numerycznie. Natomiast zadanie egzaminacyjne dla elektromechanika pojazdowego polega najczęściej na samodzielnym zdiagnozowaniu usterki określonego układu lub urządzenia elektrycznego w samochodzie i dokonaniu skutecznej naprawy. Uczniowie muszą sami dobrać materiały, narzędzia oraz metody wykonania określonych czynności.
Nad przebiegiem egzaminów czuwają certyfikowani egzaminatorzy zewnętrzni, pochodzący spoza szkół, które ukończyli zdający oraz dyrekcja ZSTE. Do zadań kierujących ośrodkiem w Ostrowie należy nie tylko koordynowanie egzaminacyjnych wydarzeń, ale także techniczne przygotowanie stanowisk i materiałów egzaminacyjnych.