Chwała bohaterom. Pamiętamy
W niedzielę, 7 września 2014 roku w Łęczycy odbyły się jubileuszowe obchody 75. rocznicy Bitwy nad Bzurą. Tradycyjnie w uroczystościach wzięła udział liczna delegacja Powiatu Ostrowskiego – władz samorządowych, kombatantów i weteranów wojennych oraz żołnierzy Wojska Polskiego. - To swoista pielgrzymka do miejsc pamięci narodowej, która dla nas jest najlepszą lekcją historii i patriotyzmu - mówi wicestarosta Tomasz Ławniczak.
W dniach od 9 do 18 września 1939 roku nad Bzurą rozegrała się największa bitwa w czasie Wojny Obronnej Polski 1939. Znana jest jako Bitwa nad Bzurą lub Bitwa pod Kutnem. Została stoczona przez armie polskie „Poznań” i „Pomorze” z niemieckimi 8 i 10 Armią z Grupy Armii „Sud”. Bitwa nad Bzurą, mimo że w końcowym rezultacie zakończyła się klęską armii „Pomorze” i „Poznań”, spełniła ważne zadanie operacyjno-strategiczne: zmusiła dowództwo niemieckie do zmiany planu działań i opóźniła kapitulację Warszawy.
7 września 2014 roku odbyły się w Łęczycy jubileuszowe obchody 75. rocznicy Bitwy nad Bzurą. Święto to odbywa się ku czci pamięci tych, którzy heroicznie walczyli w 1939 roku o nasz kraj oraz tych, którzy byli świadkami krwawych walk w imię niepodległości. Uroczystości rozpoczęto od oficjalnego powitania zaproszonych kombatantów i gości oraz wszystkich uczestników obchodów. W jubileuszowych obchodach udział wzięli m.in.: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Maciej Jankowski, Burmistrz Miasta Łęczyca – Andrzej Olszewski, Zastępca Burmistrza Miasta Łęczyca – Wojciech Czaplij, Zastępca Starosty Powiatu Łęczyckiego – Krystyna Pawlak, wójtowie i radni gmin oraz Honorowi Obywatele Miasta Łęczyca oraz liczna delegacja Powiatu ostrowskiego na czele z wicestarosta ostrowskim, Tomaszem Ławniczakiem.
Kombatanci, żołnierze, harcerze, rodziny weteranów, przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze i oddali hołd bohaterom. Msza Święta odprawiona została na łęczyckim rynku – tym samym, na który dokładnie 75. lata temu, 9 września 1939 roku, wkraczały oddziały II i III batalionu 60. Pułku Piechoty z Ostrowa wyzwalając na kilka dni miasto z rąk niemieckiego okupanta. Po mszy św. uczestnicy jubileuszowych obchodów udali się w uroczystym przemarszu ulicami Łęczycy na cmentarz parafialny, gdzie odbył się Apel Poległych oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych żołnierzy. Na cmentarzu parafialnym Wiktoryn Grąbczewski – Honorowy Obywatel Miasta Łęczyca, świadek wrześniowych wydarzeń recytował poruszające wiersze własnego autorstwa dedykowane bohaterom tamtych dni.
- Dla mnie osobiście każdy wyjazd do Łęczycy jest niezapomnianym przeżyciem. To niezwykła, żywa lekcja historii opowiadana często przez uczestników tamtych zdarzeń. Ogromnie się cieszę, że w uroczystościach w Łęczycy uczestniczy tak liczna i dobrze zorganizowana delegacja Powiatu Ostrowskiego. Są z nami zawsze młodzi ludzie, harcerze, którzy pielęgnują pamięć o tamtych bohaterskich i trudnych czasach. Dla naszej zbiorowej pamięci narodowej niezwykle ważna jest ta sztafeta pokoleń - podkreśla Tomasz Ławniczak, wicestarosta ostrowski.
Uroczystości uświetniła Kompania Honorowa Wojska Polskiego z Leźnicy Wielkiej, klasa mundurowa z Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy, poczty sztandarowe, z którymi przybyli uczniowie szkół z terenów całej Polski, delegaci służb mundurowych oraz zakładów pracy, a także Młodzieżowa Miejsko – Strażacka Orkiestra Dęta z Dąbia. Zwieńczeniem tegorocznych obchodów 75. rocznicy Bitwy Nad Bzurą był przepiękny koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Artyści w znakomitym stylu wykonali pieśni patriotyczne oraz fragmenty oper i operetek wzbudzając zasłużony aplauz widowni.
Delegacja złożyła także wiązanki kwiatów i zapaliła znicze miejscach pamięci w Sieradzu (Dworzec Kolejowy), Tumie oraz Morawinie.