Łopatka w roli głównej
– Bez muzyki nie tworzę – mówił o tym, jak pracuje, Piotr Łopatka. Ten doskonale znany artysta plastyk był gościem spotkania w Młodzieżowym Domu Kultury. Licznie zgromadzonej publiczności – młodej i starszej – opowiadał m.in. o swojej drodze twórczej, najnowszych realizacjach oraz warsztacie pracy, przedstawił także swoje najnowsze obrazy z cyklu „Synergia”.
Piotr Łopatka zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem, ilustracją, fotografią, grafiką użytkową. Tworzy od niemal 40 lat. Przez ten czas wypracował własny, rozpoznawalny styl, ciągle jednak szuka nowych rozwiązań, eksperymentuje, sięga po nowe narzędzia. W ostatnich latach realizuje się też w cyklach malarskich. Spotkanie z nim odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury w minioną środę, 4 lutego 2015 r. Publiczności, tej młodej, i tej starszej, która do ostatniego wolnego miejsca wypełniła wnętrze MDK-owskiej galerii „Pędzelek”, Piotr Łopatka opowiadał o swojej drodze twórczej, inspiracjach, warsztacie pracy i narzędziach.
Podczas spotkania z nim można było prześledzić jego drogę twórczą – od najstarszych prac, powstałych jeszcze w latach 70., przez prace inspirowane fantastyką, do najnowszych – abstrakcyjnych obrazów, a także plakatów, wydawnictw, czy aranżacji plastycznych wnętrz. – Aranżując wnętrza Młodzieżowego Domu Kultury brałem pod uwagę przeznaczenie tego budynku, kto będzie z niego korzystał, jakie tutaj będą się odbywać zajęcia – „tłumaczył się” podczas spotkania. Opowiadając młodym ludziom natomiast o początkach swojej plastycznej drogi mówił: – Pierwsze prace były abstrakcyjne, dużo było na nich plam, zacieków. Gdy pokazałem je z dumą mojemu mentorowi – Zdzisławowi Sucheckiemu, który prowadził pracownię plastyczną w ODK, ten powiedział mi, abym najpierw zajął się warsztatem, a na abstrakcję zawsze znajdę czas. Po latach musiałem mu przyznać rację. Dzisiaj doszedłem do abstrakcji, ale ma ona znacznie inną podbudowę niż 40 lat temu.
W ostatnich latach Piotr Łopatka chętnie wypowiada się w malarskich cyklach. – Gdy czuję, że jeszcze nie powiedziałem wszystkiego, tworzę kolejny obraz. Zanim jednak zacznę nad nim pracować, zazwyczaj mam jego gotowy koncept – wyjaśniał. – W przypadku prac abstrakcyjnych, czuję się jednak etranżerem wyobraźni odbiorcy – dodawał Piotr Łopatka.
I faktycznie. Co widziały dzieci na jego najnowszych abstrakcyjnych obrazach z cyklu „Synergia"? Chociażby fajerwerki, mapę, smoka, syrenkę, rzekę... Podczas spotkania z nim bowiem można było właśnie zobaczyć jego najnowsze prace z cyklu „Synergia”. To siedem abstrakcyjnych obrazów, które znalazły się także na jednym z oddziałów ostrowskiego szpitala – na oddziale pediatrycznym (jeden z nich jest w formie puzzli, z których mali pacjenci mogą sami tworzyć nowe prace). Dla gości spotkania natomiast przygotowano, wydane przez Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim, komplety pocztówek – na których znalazły się obrazy z tego cyklu.
Spotkanie z Piotrem Łopatką odbyło się w ramach organizowanego w tej placówce cyklu pt.: ,,Wokół Sztuki. Rozmowa z...".