Pedagodzy w szkole
„Planowanie edukacji zawodowej uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych” to temat konferencji dla pedagogów szkół gimnazjalnych, która w dniu 9 marca 2015 r. odbyła się w Zespole Szkół Usługowych w Ostrowie.
Inicjatorami i organizatorami konferencji byli: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ostrowie Wielkopolskim i Zespół Szkół Usługowych. W spotkaniu wzięło udział 18 pedagogów z terenu powiatu ostrowskiego oraz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wraz z pracownikami.
Dyrektor Zespołu Szkół Usługowych przedstawił zagadnienia dotyczące doradztwa edukacyjno-zawodowego w gimnazjum ze szczególnym uwzględnieniem uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w świetle Rozporządzenia w sprawie udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedgogicznej oraz uświadomił konieczność realizacji obowiązkowego doradztwa edukacyjno-zawodowego w gimnazjach. Ponadto omówił zasady rekrutacji uczniów niepełnosprawnych oraz podstawy kształcenia zawodowego w klasie integracyjnej.
Podstawy prawne, formy i możliwości dostosowania procesu edukacji uczniów przewlekle chorych w szkole ogólnodostępnej oraz uczniów niepełnosprawnych zreferowała pani Bogumiła Kaczmarek pedagog leczniczy pedagog terapeuta Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Psychologiczne cechy integracji, łamanie stereotypów i barier psychologicznych scharakteryzowała pani Martyna Miszkin-Kukułka psycholog ZSU. Do udziału w ogólnopolskim projekcie „Szkoła równego traktowania” zachęcały koordynatorki projektu realizowanego w ZSU panie Katarzyna Guździoł i Emilia Szkudlarz.
Uczestnikom konferencji przekazano również informacje o „Drzwiach Otwartych Szkoły” w dniu 14 mara 2015 r., w czasie których rodzice mogą zasięgnąć porady dotyczącej możliwości kształcenia w klasie integracyjnej; takie informacje i porady rodzice mogą również uzyskać w innym terminie po telefonicznym uzgodnieniu z dyrektorem lub pedagogiem.
Na zakończenie konferencji pedagodzy mieli możliwość zapoznania się z bazą dydaktyczną szkoły, specjalistycznymi i nowoczesnymi pracowniami, w których kształcą się uczniowie klas integracyjnych w zawodach: pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, kucharz, cukiernik, tapicer- na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej oraz od bieżącego roku technik technologii odzieży i technik organizacji reklamy - na poziomie technikum.