Czternasta Maska
Wielka teatralna rodzina spotkała się po raz czternasty podczas tegorocznego Przeglądu Form Teatralnych MASKA. Aktorom i widzom jak zwykle towarzyszyły wielkie emocje, od wzruszeń i zadumy po nieskrępowaną radość.
14. Maska zorganizowana przez Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się w środę,11 marca 2015 w Ostrowskim Centrum Kultury. Imprezę otworzyła dyrektor Beata Serbakowska oraz wicestarosta Tomasz Ławniczak
- Dziękuję, że jesteście dzisiaj z nami, ponieważ to człowiek człowiekowi potrzebny jest do szczęścia. Dotychczasowe przeglądy dostarczały nam niezapomnianych wrażeń, myślę, że tym razem będzie podobnie. Życzę wszystkim wspaniałej uczty duchowej – dyr. B. Serbakowska.
- Tutaj na scenie każdy może poczuć się w pełni wolnym. Każda osoba niepełnosprawna może być wolna jak ptak. Właśnie tej wolności, własnej ekspresji życzę każdemu aktorowi – powiedział wicestarosta ostrowski Tomasz Ławniczak.
Na scenie wystąpiło 11 zespołów teatralnych, a w przerwy pomiędzy spektaklami umilali gospodarze. Ogromne zaangażowanie wszystkich aktorów i opiekunów zostało docenione przez jury w skład, którego wchodziły: dr Anita Stefańska - przewodnicząca, Teresa Burkietowicz oraz Violetta Sikora.
- Chciałabym przywołać słowa wicestarosty, że scena to miejsce wolności. Myślę, że po obejrzeniu tych wszystkich jedenastu prezentacji widzimy, że to nie jest tylko puste hasło. Widzimy, że to jest świat, który osoby tutaj występujące realizują w sposób wyjątkowy. Mamy zaszczyt podziwiać nie tylko prace aktorów, ale i osób, które realizują te spektakle: instruktorów i nauczycieli – powiedziała przewodnicząca jury A. Stefańska.
W tym roku najlepsi okazali się aktorzy z Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi koło Kępna, którzy zaprezentowali spektakl pt. „Historia Mojżesza na motywach Biblii”, drugą nagrodę zdobył zespół Kajtuś Czarodziej – przedstawiciel gospodarzy tj. Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim za spektakl pt. „Pan Kotek był chory”, a trzecią grupa teatralna z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Mosinie za przedstawienie pt. „Pinokio i Marionetki”.
Każde przedstawienie poruszało inną tematykę i prezentowało różne formę przekazu, dlatego grupy teatralne otrzymały wiele wyróżnień np. za jasny przekaz i oryginalność formy scenicznej (ZSS Jarocin), opracowanie muzyczne spektaklu i plastykę słuchu (ZS nr 11 w Kaliszu), czystość formy scenicznej i organizację przestrzeni teatralnej (ZSS nr 101 w Poznaniu), harmonijną współpracę w zespole (OSW w Konarzewie), wrażenia estetyczne (OSW Ostrzeszów), opracowanie muzyczne i ekspresję aktorską (ZPS w Pleszewie), interpretację i adaptację tekstu literackiego (OSW w Borzęciczkach), opracowanie muzyczne spektaklu (WTZ Tęcza w Ostrowie Wielkopolskim).