Nowa biblioteka zachęca do odwiedzin
Ma nie tylko bogaty księgozbiór, miejsca w czytelni, ale także przytulny i przyjazny kącik do przeglądania prasy. Mowa o bibliotece Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych, która przeszła gruntowną modernizację.
W poniedziałek 16 marca 2015 r. odbyła się kameralna uroczystość symbolicznego przecięcia wstęgi i oddania obiektu do użytku.
- Uznałam, że nasza biblioteka powinna zmienić swój wizerunek i stać się miejscem bardziej przyjaznym uczniowi, funkcjonalniejszym. Teraz te plany udało się zrealizować – powiedział Honorata Sachowska Barańczak dyrektor ZSBE.
Kosztem ok. 18 tys. zł udało się kompleksowo zmodernizować obiekt, unowocześnić go i nadać mu nowego architektonicznego ducha. Autorem projekt nowej biblioteki jest Paulina Walków - nauczyciel-architekt.
- To kolejna udana inwestycja budowlana w tej szkole, która wpływa na zmianę wizerunku placówki. Po modernizacji, sali gimnastycznej, części pracowni oraz korytarzy przyszedł czas na bibliotekę. Ważne, aby także takimi elementami jak aranżacja wnętrza przyciągać młodych ludzi do odwiedzin i korzystania z bibliotecznych zasobów – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali dyrektor szkoły, starosta ostrowski oraz dyrektor Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim.
- Biblioteka ZSBE była jedną z pierwszych ze szkół ponadgimnazjalnych, która weszła do sieci międzyszkolnego katalogu bibliotecznego i jest częścią Zintegrowanego Systemu Bibliotecznego Ostrowa Wielkopolskiego – powiedział Włodzimierz Grabowski dyrektor Biblioteki Publicznej w Ostrowie.
Biblioteka może poszczycić się bogatą historią, bo założona została w 1945 roku w momencie powstania Gimnazjum Mechanicznego Kolejowego. Obecnie księgozbiór liczy ponad 10 tys. woluminów, a oprócz pozycji papierowych na stanie znajdują się audiobooki z lekturami oraz szkolna filmoteka. W latach 90. nastąpiła także komputeryzacja placówki.
- W naszej bibliotece świetnie funkcjonuje czytelnia dysponująca trzema stanowiskami komputerowymi. Młodzież chętnie korzysta z tej oferty. Szczególnie dużo czasu spędzają tutaj uczniowie oczekujący na lekcje lub ci, którzy po lekcjach czekają na autobus lub pociąg – powiedziała Alina Frąszczak, bibliotekarka.