Budowlańcy najlepsi drużynowo
Ekipa Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie Wlkp. okazała się najlepsza w zestawieniu drużynowym eliminacji okręgowych XXVIII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, które odbyły się w sobotę 7. marca br. w Wieluniu. Ponadto do finału ogólnopolskiego awansował maturzysta tej placówki Krzysztof Kempa.
W wieluńskich zmaganiach ostrowskie ZSB-E reprezentowała szóstka uczniów: z klasy B4a - Krzysztof Kempa i Hubert Pluta, z klasy B4b - Piotr Grygowski i Paweł Litewka, z klasy BG3 - Klaudia Kaczmarek, z klasy B3 - Sebastian Krawczyk. Ich przygotowaniem zajmowała się Ewa Wegner – nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu budownictwa.
Jej podopieczni zmierzyli się z przedstawicielami 13 szkół, z miejscowości: Bełchatów, Radomsko, Końskie, Kępno, Kaczki Średnie, Męcka Wola, Wieruszów, Ostrzeszów, Konin, Olesno, Pabianice, Skarżysko-Kamienna i Wieluń. Tematy zawodów okręgowych zostały przygotowane przez Komitet Główny Olimpiady. Uczestnicy rozwiązywali zadania zgrupowane w dwóch częściach: A i B. Czas przeznaczony na opracowanie tematów każdej części wynosił 120 minut. Pomiędzy obu częściami zawodów miała miejsce przerwa (30 minut).
- Z relacji naszych uczestników wynika, że tematyka zadań nie była im obca, jednak były one sformułowane problemowo i w związku z tym okazały się trudne i przede wszystkim bardzo pracochłonne. Dla nikogo nie było to zaskoczeniem, ponieważ według regulaminu w zawodach okręgowych olimpiady, wymagany jest zakres oraz poziom wiedzy i umiejętności niezbędny do uzyskania oceny celującej na zakończenie nauki przedmiotów zawodowych. Niżej punktowane, drobne zadania, dotyczyły np. cech stylów w architekturze, rozpoznania właściwości zapraw murarskich, wyjaśnienia do czego służy dziennik budowy lub sporządzenia rysunku układu cegieł w narożniku muru. Na poziomie średniej liczby punktów były zadania z zakresu stanów naprężeń i metod organizacji budowy. Do grupy wysoko punktowanych należały np. schemat obliczeniowy schodów żelbetowych z obciążeniami, belka dwustronnie przewieszona z problemem w zakresie nośności, obliczenia ceny kosztorysowej robót oraz rysunki do wykonania w różnych skalach (1:100, 1:50, 1:20) dotyczące wykopów i fundamentów, przekroju stropu i tarasu, wiązara pełnego dachu płatwiowo-kleszczowego. – podsumowała Ewa Wegner.
Po zakończeniu zawodów okręgowych Komitety Okręgowe niezwłocznie przekazały utajnione prace uczestników Centralnemu Jury Zawodów celem dokonania oceny. Po ocenieniu wszystkich prac Jury ustaliło zbiorczą listę klasyfikacyjną według liczby uzyskanych punktów. W jej następstwie okazało się, że wielki sukces odnieśli uczniowie ostrowskiej budowlanki. W zestawieniu drużynowym zajęli pierwsze miejsce w swoim okręgu IV, a indywidualnie najlepszy z nich Krzysztof Kempa awansował do finału centralnego, który odbędzie się w dniach 16-18 kwietnia w Warszawie.
W dniu 27 marca w ZSBE odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów w kategorii indywidualnej. Okazały puchar za zwycięstwo w rywalizacji zespołowej odebrały: Honorata Sachowska Barańczak dyrektor ZSBE oraz Ewa Wegner. Drobne upominki uczniom reprezentujących ZSBE energetycznych wręczył Tomasz Ławniczak, wicestarosta Ostrowski.
Pogratulował zwycięstwa, ale podkreślił, że umiejętności, które młodzież nabywa podczas zajęć są poszukiwane na rynku pracy i mogą być przepustką w realizacji planów zawodowych.