Gwiezdne wojny na basenie
Ponad 67 tys. osób korzysta rocznie z oferty krytego basenu „Wodny Raj’’ przy III Liceum Ogólnokształcącym, który w dniu 1 kwietnia obchodził skromnie 15-lecie swojego istnienia. Zamiast akademii były baloniki dla odwiedzjących i coraz to ciekawsze pomysły na spędzenie czasu.
Budowa basenu była jednym z pierwszych zadań odrodzonego samorządu powiatowego, za kadencji starosty Andrzeja Dery. Z okazji jubileuszu nie było żadnej oficjalnej uroczystości, jedynie skromne spotkanie z pracownikami.
- Ten basen to obiekt bardzo mocno wpisany w krajobraz miasta, ale jego losy były różne. Zanim został oddany do użytku wywoływał wiele emocji. Byli i tacy, którzy proponowali, żeby w niecce basenowej zrobić lodowisko lub całkowicie go wyburzyć. Sukces związany z jego oddaniem był tym większy, że w tamtych czasach nie było środków unijnych, a realizacja inwestycji przypadła na początku funkcjonowania odrodzonego powiatu – powiedział Paweł Rajski podczas spotkania z pracownikami basenu.
Dziś palcówka podlega III Liceum Ogólnokształcącemu i jak przekonuje dyrektor Maria Tomalak jest ona bardzo potrzebna.
- Liczba osób korzystających z oferty basenowej pokazuje, że jest to obiekt ze wszech miar potrzebny. Placówka funkcjonuje na okrągło i jest to jedna z atrakcji, gdzie ludzie mogą spędzać wolny czas i aktywnie wypoczywać. Zauważamy, że coraz więcej zakładów pracy przywiązuje wagę do zdrowia swoich pracowników, wykupują dla nich godziny wraz całym programem basenowym – powiedziała M. Tomalak.
Skarbnicą wiedzy na temat basenu jest Kierownik Gospodarczy w Zespole Szkół Ogólnokształcących, osoba znająca dokładną statystykę charakteryzującą funkcjonowanie basenu.
- Średnio w roku korzystało z naszych usług ok. kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W ostatnich latach było to blisko 60 tys. osób, a w 2014 nawet 67,8 tys. osób, czyli różnica jest spora. Coraz więcej przychodzi do nas ludzi starszych, emerytów, jest teź bardzo dużo rodzin z dziećmi, które korzystają z tzw. „Niedziel na basenie’’ lub imprez urodzinowych dla najmłodszych. Organizujemy róźnorodne atrakcje, gry i zabawy, które zawsze dostosowujemy do potrzeb i zainteresowań naszych gości. Basen jest potrzebny społeczeństwu i zimą i latem – mówi kierownik Lucyna Finger.
Niedziela na basenie to oferta dla rodzin, które mogą od 12.00 do 15.00 spędzić czas ze swoimi pociechami. Wówczas nie ma podziału na tory, jest natomiast pomost, dzięki któremu dzieci mogą chodzić po wodzie, mają do dyspozycji różne zabawki i mogą bawić się z rodzicami. Równie popularne są urodziny dla najmłodszych. To dwugodzinne połączenie zajęć na basenie wraz z zabawami w sali basenowej. Maluchy wspiera dwóch opiekunów, którzy są w stanie przygotować różnorodne tematyczne gry i zabawy. Były bale księżniczkowe, w stylu Harrego Pottera oraz Gwiezdnych Wojen.
Obecnie cena biletu wynosi 7 zł dla osoby dorosłej i 5,50 zł za bilet ulgowy. Coraz więcej ludzi, nawet do kilkuset osób miesięcznie to uczestnicy programu Karta Dużej Rodziny, korzystający z ulgowych wejściówek.
- Nie ma w Polsce basenu, który by się samofinansował. My także jako powiat dokładamy do tego rodzaju działalności – powiedział Starosta Ostrowski.