Najlepsze okładki i plakaty
Okładki płyt winylowych światowej sławy plakacistów Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego są prezentowane na nowej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej. Na wystawie nie brak ostrowskich akcentów, to seria plakatów na Muzeum Jazz Festiwal.
Wernisaż tej wystawy i spotkanie z jednym z autorów odbyło się dokładnie w sobobtnie południe 25 kwietnia 2015 r.
Na wystawie zobaczymy prace dwóch artystów: Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego. Duet ten w latach 1958-1963 zdobył sporo nagród w ogólnopolskich konkursach na plakat. Stanisław Zagórski, absolwent warszawskiej ASP, to grafik i projektant plakatów, okładek płytowych i wydawnictw, projektował okładki płyt (m.in.: Areta Franklin, Roberta Flack, Velvet Underground, Cream, Cher, Miles Davis, Otis Redding, Duke Ellington, Roland Kirk, The Modern Jazz Quartet, Billy Cocham, Charles Lloyd, Michał Urbaniak) dla wytwórni fonograficznych Atlantic Records i CBS Records (1964-1999) i współpracował ze studiem PushPin (1980-2001).
Rosław Szaybo, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, to jeden z najbardziej znanych na świecie polskich plakacistów, autor okładek płyt znanych artystów. Był dyrektorem artystycznym Agencji Reklamowej Young Rubicam (1968-1973), dyrektorem kreatywnym na Wielką Brytanię CBS (1973-1988) i kierownikiem artystycznym Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” (1994-1996). Grafik i fotografik, projektujący m.in.: plakaty jazzowe, festiwalowe, filmowe i teatralne, okładki płytowe i ilustracje. Wśród setek zaprojektowanych okładek znaleźli się tacy wykonawcy jak: Judas Priest, The Clash, Chicago, Mott The Hoople, Elton John, Carlos Santana, Janis Joplin, Simon & Garfunkel, a także autorzy muzyki klasycznej.
– Na okładkę nie ma recepty. Szanuję odbiorcę i osobę zamawiającą plakat lub okładkę, w związku projekt poprzedza rozmowa. Muzyki jednak się nie ilustruje, tak jak zresztą poezji. Trzeba też pamiętać, że okładka nie sprzedaje płyty, tylko jej pomaga – dodawał Rosław Szaybo.
Na ostrowskim wernisażu wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej duetu Zagórski-Szaybo, obecny był jeden z nich – właśnie Rosław Szaybo. Warto wspomnieć, że artysta ten od kilkunastu lat związany jest z Ostrowem poprzez projektowanie plakatów na Muzeum Jazz Festival.
Przybyli w sobotnie południe do ostrowskiej galerii mogli też zobaczyć film dokumentalny Grzegorza Brzozowicza pt. „Przyjaciele na 33 i 1/3 obrotów”, opowiadający właśnie o artystach, których prace są prezentowane w placówce przy ul. Królowej Jadwigi.
Poza Ostrowem wystawa prezentowana była wcześniej w warszawskiej kordegardzie, a przed nią wernisaże w Londynie i Paryżu.
Wystawie towarzyszy katalog prac artystów sfinansowany z budżetu Powiatu Ostrowskiego.