Usuń azbest
Od dziś do 22 czerwca można składać wnioski o dofinansowanie na usunięcie ze swojej posesji elementów zawierających azbest. Ten niebezpieczny dla zdrowia materiał wykorzystywany był w Polsce głównie przy produkcji wyrobów budowlanych tzw. płyt eternitowych.
To już szósta edycja programu „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Powiatu Ostrowskiego” współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu z udziałem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Powiatu Ostrowskiego oraz Gmin z terenu powiatu. Program obejmuje działania polegające na demontażu oraz na usunięciu wcześniej już zdeponowanych wyrobów azbestowych.
W Polsce azbest wykorzystywany był głównie przy produkcji wyrobów budowlanych tzw. płyt eternitowych, które z czasem ulegając erozji stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Jego usuwaniem zajmują się specjalistyczne firmy, które mają także obowiązek zagospodarować niebezpieczny materiał unieszkodliwiając go na wskazanych specjalistycznych składowiskach. Proces usuwania azbestu jest jednak kosztowny, dlatego coraz więcej osób chce skorzystać z dofinansowania.
Zgodnie z Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009 – 2032 usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest musi nastąpić do 2032 roku. Z terenu Powiatu Ostrowskiego wyroby azbestowe są systematycznie usuwane od 2010 roku. W 2010 roku unieszkodliwiono z Powiatu Ostrowskiego ok. 250 ton zdjętego wcześniej azbestu, w 2011 ok. 220 ton, w 2012 ok. 603 tony, w 2013 ok. 505 ton, natomiast w roku późniejszym ok. 665 ton. Szacuje się, że na średniej wielkości dachu domu jednorodzinnego znajduje się ok. 2 ton płyt azbestowych.
OGŁOSZENIE NABORU ZGŁOSZEŃ NA ROK 2015
Informujemy mieszkańców Powiatu Ostrowskiego, że od dnia 7 maja do 22 czerwca bieżącego roku trwa nabór zgłoszeń do programu „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Powiatu Ostrowskiego” na rok 2015. Celem programu jest usuwanie wyrobów zawierających azbest. Zgłoszenia należy składać do właściwego terytorialnie wójta lub burmistrza gminy. Program koordynuje Powiat Ostrowski jako zadanie realizowane wspólnie z jednostkami samorządu terytorialnego, t.j. Gminą i Miastem: Nowe Skalmierzyce, Odolanów i Raszków, Gminami: Przygodzice, Sieroszewice, Sośnie, Ostrów Wielkopolski i Gminą Miasto Ostrów Wielkopolski. Środki finansowe na ten cel pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Gmin uczestniczących w programie oraz Powiatu Ostrowskiego.
W programie mogą wziąć udział:
a) osoby fizyczne,
b) wspólnoty mieszkaniowe,
c) działkowcy uprawnieni do korzystania z działki w rodzinnym ogrodzie działkowym na podstawie prawa do działki posiadające tytuł prawny do dysponowania nieruchomością, które posiadają nieruchomość (nie związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej) na terenie Powiatu Ostrowskiego, na której znajdują się wyroby i materiały zawierające azbest i dokonają zgłoszenia do urzędu gminy właściwego według miejsca położenia nieruchomości.
Sfinansowanie działania obejmującego łącznie demontaż lub usuwanie, transport, unieszkodliwienie ustala się w wysokości 100% całkowitych kosztów tego działania. Górny limit dofinansowania wynosi 7.000 zł w przypadku osób fizycznych i pozostałych podmiotów.
KOSZT ZAKUPU I MONTAŻU NOWEGO POKRYCIA DACHOWEGO PONOSI PODMIOT BIORĄCY UDZIAŁ W PROGRAMIE
Aby wziąć udział w programie należy:
1. Dokonać zgłoszenia na odpowiednim formularzu we właściwym Urzędzie Gminy.
2. W zgłoszeniu podać m.in. nr działki, obręb, szacunkową ilość odpadów azbestowych przewidzianych do demontażu lub usunięcia.
3. Do zgłoszenia dołączyć tytuł prawny do dysponowania nieruchomością (akt notarialny, umowa najmu, umowa dzierżawy, wypis z rejestru gruntów wystawiony nie później niż 3 miesiące przed datą składania zgłoszenia, kopię uchwały wspólnoty powołującej zarząd, odpis z Księgi Wieczystej dla nieruchomości gruntowej – w przypadku wspólnot mieszkaniowych, uchwała PZD ustanawiająca na rzecz członka bezpłatne i bezterminowe prawo użytkowania działki i pobierania z niej pożytków lub umowa cywilno-prawna zawarta w formie aktu notarialnego ustanawiająca na rzecz członka prawo użytkowania działki lub umowa dzierżawy działkowej - w przypadku działkowców).
4. W przypadku zgłoszenia na demontaż, transport i unieszkodliwienie załączyć kopię zgłoszenia robót niewymagających pozwolenia na budowę (wymiana pokrycia dachu lub rozbiórka) bądź kopię pozwolenia na budowę lub rozbiórkę wydanych przez Starostę Ostrowskiego w Referacie Architektury i Budownictwa.
5. Właściwie wypełnić i dołączyć do zgłoszenia oświadczenie o pomocy de minimis w rolnictwie oraz formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę.
6. W przypadku rezygnacji z realizacji zadania, dostarczyć pismo do właściwego Urzędu Gminy lub Starostwa.
Nabór zgłoszeń do programu „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Powiatu Ostrowskiego” na rok 2015 rozpoczyna się z dniem 7 maja i trwa do 22 czerwca bieżącego roku. Zasady i tryb realizacji programu, formularze zgłoszeniowe, oświadczenie o pomocy de minimis w rolnictwie oraz formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę dostępne są każdym Urzędzie Gminy.
W trosce o otaczające nas środowisko naturalne oraz z uwagi na posiadane środki finansowe zachęcamy do wzięcia udziału w programie.
Przedsięwzięcie pn.: „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Powiatu Ostrowskiego” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu www.wfosgw.poznan.pl
Załączniki poniżej:
- Zasady i tryb realizacji programu: „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Powiatu Ostrowskiego” na rok 2015
- Zgłoszenie w ramach programu „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Powiatu Ostrowskiego” (załącznik nr 1)
- Zgłoszenie w ramach programu „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Powiatu Ostrowskiego” (załącznik nr 2)
- Oświadczenie o pomocy de minimis w rolnictwie (załącznik nr 4)
- Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę (załącznik nr 5)