Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Cieszynie (Gmin a Sośnie) brali udział w nowatorskim przedsięwzięciu projekcie „eSzkoła Wielkopolska - Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”, który objął ponad 9000 uczniów z 226 wielkopolskich szkół podstawowych. W ramach tej akcji stworzyli multimedialny zbiór wpisów, poświęconych wybitnym postaciom wywodzącym się z każdej gminy naszego województwa. Uczniowie z Cieszyna stworzyli razem 8 biogramów osób wywodzących się z terenu swojej gminy.
Dnia 01 maja 2015 r. w Szkole Podstawowej w Cieszynie odbyła się uroczystość związana z podsumowaniem projektu edukacyjnego CDEW, jednocześnie powiązana z obchodami narodowego święta Konstytucji 3 Maja. Byliśmy świadkami wspaniałego spektaklu na wysokim poziomie przygotowanego przez nauczycieli i uzdolnionych uczniów Szkoły Podstawowej w Cieszynie prowadzonej przez panią dyrektor Barbarę Nowak. W spotkaniu uczestniczyli bohaterowie encyklopedii, rodzina, przyjaciele oraz przedstawiciele władz samorządowych i powiatowych, a także pracownicy szkoły i uczniowie.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Cieszynie w roku szkolnym 2013/2014 i 2014/2015 brali udział w nowatorskim przedsięwzięciu Projekcie „eSzkoła Wielkopolska- Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”, który objął ponad 9000 uczniów z 226 wielkopolskich szkół podstawowych. Uczniowie stworzyli multimedialny zbiór wpisów, poświęconych wybitnym postaciom wywodzącym się z każdej gminy naszego województwa. W ramach tego projektu również uczniowie Szkoły Podstawowej w Cieszynie stworzyli razem 8 biogramów osób wywodzących się z Gminy Sośnie. Efektem pracy zespołów projektowych stała się Encyklopedia Cyfrowa, dostępna dla wszystkich zainteresowanych na stronie www.cdew.pl.
W Projekcie brało udział łącznie 40 uczniów. Każdego roku zaangażowana była 20 osobowa grupa, którą podzielono na 4 pięcioosobowe mikrogrupy. Spotykali się na zajęciach pozalekcyjnych każdego tygodnia. Podczas zajęć rozwijali swoje umiejętności dziennikarskie i filmowe, a także pracę ze źródłami historycznymi. Uczyli się słuchania innych, argumentowania swoich racji, szukania porozumienia, wtedy, gdy pojawiały się odmienne poglądy. Jednocześnie udoskonalili umiejętności związane z technologią informacyjną, obróbką zdjęć, wykorzystaniem różnych programów niezbędnych do stworzenia biogramów.
Opiekunki uczniów panie Małgorzata Bystrzyńska i Marzena Siedlecka w pracy z uczniami wykorzystywały aktywne metody nauczania i wspierały swych podopiecznych. Owocem pracy uczniów było stworzenie biogramów ludzi „zwykłych, ale jednocześnie niezwykłych” przez swoje życie. Są to bohaterowie: Genowefa Kisińska, Joachim Grzegorek, Daniel Krakowiak i Albin Rak- bohaterowie pierwszej edycji oraz Dariusz Gwiazdowicz, Paweł Sypniewski, błogosławiona siostra Sancja Szymkowiak i Jerzy Lanc- bohaterowie drugiej edycji.
Swoim życiem, pracą i odwagą wpisali się w encyklopedię, pamięć oraz serca uczestników projektu Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan realizowanego przez Zespół Szkół w Cieszynie.
Każdy bohater, którego sylwetka zamieszczona jest w cyfrowej encyklopedii staje się tak ważny, jak ludzie znani nam z historii. Oni tworzyli historię Polski, mieli i mają znaczący wpływ na wizerunek oraz losy naszej „Małej Ojczyzny”. „Nie trzeba od razu zmieniać świata, tylko ten kawałek wokół siebie. Wyjść do świata ze swoją pasją i elektryczną maszyną do pisania i ciężko pracować nad …….czymś. Ulepszać ludzkie życie przez sztukę. Szanować przyjaciół, pozostać wiernym swoim przekonaniom, żyć z pasją, pełnią życia, dobrze. Doświadczać nowych rzeczy. Kochać i być kochanym, jeśli to tylko możliwe”.
Dariusz Gwiazdowicz urodził się 25.04.1966 r. w Sośniach. Zafascynowany od dzieciństwa światem przyrody i podróżami, naukę po szkole średniej kontynuował na studiach Akademii Rolniczej w Poznaniu, na wydziale Leśnym. Pracę magisterską i rozprawę doktorską napisał o roztoczach, drobnych, małych bezkręgowych zwierzątkach, niewidocznych gołym okiem. Praca zawodowa związana jest ze zdobytym wykształceniem. Odbył wiele podróży po świecie. Jego aktywność naukowa skoncentrowana jest na prowadzeniu projektów badawczych. Przez 23 lata pracy napisał ponad 350 prac naukowych i popularno-naukowych. Jest ich autorem lub współautorem, a ukazały się w 80 czasopismach w 20 krajach.
Joachim Grzegorek urodził się 01.03.1952 roku w Cieszynie w województwie wielkopolskim. Od najmłodszych lat interesował się modelarstwem lotniczym i elektroniką. Pasjonat i samouk. Skonstruował wiele urządzeń. Do najciekawszych należy samochodzik własnej konstrukcji. Jego zainteresowania i umiejętności służą pomocą innym. Uchodzi w środowisku za ''złotą rączkę”. Uwielbia wycieczki rowerowe i spacery szlakami polskich gór. Marzeniem Joachima Grzegorka jest przydomowa elektrownia wiatrowa.
Janina Szymkowiak urodziła się 10.07.1910 roku w Możdżanowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Z domu rodzinnego wyniosła głęboką religijność, otwartość i miłość do drugiego człowieka. W 1934 roku, po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Poznańskim wyjechała do Francji, gdzie podjęła decyzję o wstąpieniu do zakonu. W 1936 roku wstąpiła do Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej w Poznaniu, zwanych serafitkami. W klasztorze oddawała się pracy wychowawczej i była posłuszna poleceniom przełożonym. Wycieńczona ciężką pracą i trudnymi warunkami życia zachorowała na gruźlicę gardła. Po wojnie Zgromadzenie Sióstr Serafitek rozpoczęło starania o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego. 18 sierpnia 2002 roku na krakowskich Błoniach Jan Paweł II dokonał beatyfikacji siostry Sancji Janiny Szymkowiak i zaliczył ją w poczet błogosławionych.
Paweł Sypniewski urodzony 24.02.1925 r. w Cieszynie powiat Ostrów Wielkopolski, weteran II wojny światowej w stopniu podporucznika. Uczestnik bitwy o Bolonię w 1945 r. jako kanonier 12 Pułku Artylerii Ciężkiej wspierającej 2 Korpus Armii Andersa. W 2014 roku w rocznicę bitwy o Monte Cassino otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Gminy Sośnie” przyznane przez Radę Gminy Sośnie żołnierzom walczącym o wolność naszej ojczyzny.
Jerzy Lanc urodził się 21.09.1901 r. w Kostkowicach na Podbeskidziu. Zmarł 29.02.1932 r. w Piasutnie na Mazurach. Pochowany na cmentarzu ewangelickim w Szklarce Śląskiej. Nauczyciel, animator życia kulturalnego i oświatowego, działacz społeczny.
Założyciel pierwszej polskiej szkoły powstałej w 1922 r. w Szklarce Śląskiej w Wielkopolsce
Rak Albin Walenty, pseudonim „Lesiński” (1898 - 1960). Pochodzi z Krotoszyna, oficer sztabowy Wojska Polskiego, wielki patriota, uczestnik I wojny światowej 1914 - 1918, powstania wielkopolskiego, żołnierz NSZ i AK z II wojny światowej1939 - 1945, brał udział w powstaniu warszawskim 1944 roku. Po II wojnie światowej wybitny wychowawca, nauczyciel i kierownik Szkoły Podstawowej w Cieszynie (gmina Sośnie, powiat ostrowski), działacz społeczny, inicjator życia kulturalnego
i oświatowego, muzyk i reżyser przedstawień.
Krakowiak Daniel urodzony w 1979 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Pochodzi ze wsi Dobrzec (gmina Sośnie, powiat ostrowski), amatorski mistrz sztuki walk wschodnich, posiada trzeci Dan - Modern Ju - Jitsu, mistrz Krajów Nadbałtyckich w mieszanych sztukach walk MMA z 2012 roku, członek formacji Rio Grappling Club w Ostrowie Wielkopolskim, przedsiębiorca.
Genowefa Kisińska urodziła się 20 kwietnia 1948 w Cieszynie. Jest założycielką oraz właścicielką zakładu pracy chronionej CERTUS i zatrudnia osoby niepełnosprawne. Jest wrażliwa na ludzkie cierpienie i bezinteresownie pomaga potrzebującym. Zdecydowała się być rodziną zastępczą dla osieroconych sióstr, odremontowała ich dom, stworzyła warunki do życia i nauki. Okazuje wielkie serce dziewczynce chorej na raka, która jest wychowywana tylko przez matkę. Pokrywa koszty jej leczenia, zawozi na badania i opiekuje się jej najbliższą rodziną. Genowefa Kisińska została uhonorowana tytułem „Zasłużony dla gminy Sośnie”.