Uczyli sie zawodu w Niemczech
Poszerzyli swą wiedzę techniczną i kompetencje zawodowe, podszlifowali język niemiecki w praktyce, ale także poznali kulturę i realia życia codziennego mieszkańców Turyngii, a wszystko podczas dwutygodniowego stażu w Niemczech.
Grupa 10 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskiego z końcem kwietnia 2015r. ukończyła staż zawodowy w Niemczech w ramach projektu Powiatu Ostrowskiego pn. „Europejskie mobilności zawodowe uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Ostrowswkiego”. Uczestnikami kursu byli uczniowie klas II i III o profilu mechatronicznym, nad którymi piecze sprawowała nauczycielka języka niemieckiego Anna Mrowińska.
Wyjazd poprzedziły staranne przygotowania. Uczniowie uczestniczyli w 30-godzinnym kursie językowym poszerzającym ich znajomość języka niemieckiego zawodowego na potrzeby praktyki. Uczestnicy projektu zostali wybrani przez Komisję Rekrutacyjną według wcześniej ustalonych kryteriów: wiedza zawodowa w dziedzinie mechatroniki, zaangażowanie ucznia w naukę zawodu, bardzo dobre wyniki w nauce, umiejętność konwersacji w języku niemieckim oraz wysoka kultura osobista.
Zajęcia odbywały się w Centrum Kształcenia Zawodowego HBZ w Eisfeld. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z zakresu bezpiecznej obsługi maszyn sterowanych numerycznie, z zakresu programowania i obsługi maszyn CNC, programowania i obsługi sterowników mikroprocesorowych. Wykonywali także pomiary mechaniczne za pomocą specjalistycznych przyrządów pomiarowych. Uczniowie obsługiwali program Inventor CAD do projektowania brył w 3D oraz wykonali na frezarce logo szkoły ZST, Powiatu Ostrowskiego i logo HBZ.
- Zajęcia były bardzo ciekawe, prowadzone przez fachowców, ale dopasowane do możliwości uczniów. Zagadnienia teoretyczne poparte były ćwiczeniami praktycznymi. Na podstawie rozwiązanych zadań i wykonanych ćwiczeń każdy uczestnik stażu otrzymał certyfikat potwierdzający odbytą praktykę zagraniczną – wyjaśnia Anna Mrowińska, nauczycielka języka niemieckiego w ZST.
W czasie wolnym od zajęć uczniowie ZST zwiedzili miasto Hildburghausen m.in. muzeum mleka i reklamy a także muzeum porcelany i zabawek w Eisfeld. Biorąc udział w krótkich wędrówkach górskich młodzież ZST poznała okolicę i historię regionu oraz podziwiała malowniczy krajobraz Turyngii. Dla polskich uczniów zorganizowano wycieczki do Coburga (miasteczka w Bawarii) i Erfurtu (stolicy kraju związkowego Turyngii). W Coburgu młodzież zwiedziła twierdzę Veste, park zamkowy, obejrzała ratusz miejski i zabytkowe kamienice. Następnie Dyrektor HBZ Kai Michaelis zaprosił uczestników na uroczysty, typowo bawarski obiad. W Erfurcie przewodnik przedstawił uczniom historię miasta, pokazał Katedrę, Kościół Św. Seweryna, most Krämerbrücke oraz starą Synagogę. Ciekawym doświadczeniem dla przyszłych techników było zwiedzanie jednego z lokalnych zakładów pracy FEINTECHNIK w Eisfeld, produkującego na cały świat żyletki i maszynki do golenia, przy zastosowaniu najnowszych technologii. Uczestnicy w wolnych chwilach mogli korzystać z obiektów sportowych, jak: basen, boisko do gry w koszykówkę, skatepark, siłownia, bilard i kręgielnia. Na zakończenie każdy przygotowywał własny raport z realizacji programu stażu.
– Pobyt w Niemczech, który stworzył uczniom lepsze możliwości do uczenia, zmobilizuje ich niewątpliwie do dalszej intensywnej nauki przedmiotów zawodowych i języków obcych i do inwestowania w siebie. Uczestnicy pogłębiali wiedzę techniczną i poczuli się obywatelami zjednoczonej Europy. Doskonalili także język niemiecki na potrzeby zawodowej aktywności – powiedziała opiekun uczniów Anna Mrowińska.
Dzięki uczestnictwu w projekcie Powiatu Ostrowskiego młodzi ludzie mieli możliwość zapoznania się z systemem oświaty w Niemczech, z obowiązującymi tam przepisami BHP, porównali polskie normy, technologie, sprzęt i wyposażenie specjalistyczne obowiązujące w branży mechatronicznej, z ich odpowiednikami w Niemczech, a przede wszystkim podnieśli swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe.
Praktyki Zawodowe w Niemczech w Hildburghausen i Eisfeld odbywały się w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Współfinansowanego Z Europejskiego Funduszu Społecznego.