Wirtualny dworzec do nauki
Nowoczesny symulator do obsługi wirtualnego dworca kolejowego otrzymał Zespół Szkół Budowlano Energetycznych w Ostrowie od Krakowskich Zakładów Automatyki. Urządzenie, trzecie tego typu w Polsce przekazane szkole, wykorzystane zostanie w procesie nauczania w reaktywowanych klasach kolejarskich.
Uroczyste przekazanie sprzętu odbyło się 27 maja 2015 roku. To kolejny krok w reaktywowaniu szkolnictwa kolejowego w Ostrowie. Symulator jest tak naprawdę wysokiej klasy komputerem wraz z oprogramowaniem.
- Wydawało mi się, że w naszej szkole po technikum kolejowym pozostały jakieś urządzenia, na bazie których będzie można odbudowywać kierunki kolejowe. Okazało się jednak, że właściwie nie pozostało nic i wszystko trzeba odtwarzać. Zdążyliśmy już pozyskać silniki z grantów PKP. Dyrektor Bałoniak zakupił dla nas oscyloskopy, a dziś mamy okazję jako trzecia szkoła w Polsce otrzymać symulator – powiedział Honorata Sachowska Barańczak, dyrektor ZSBE w Ostrowie, podkreślając, że wokół idei reaktywowania klas kolejarskich zebrała się grupa ludzi wspierających ten projekt. Oprócz władz powiatu należy do niej z pewnością Dariusz Bałoniak dyrektor PLK, fundator stypendiów, ale także osoba dzięki której doszło do współpracy szkoły z fundatorem symulatora.
Podczas potkania w szkole podkreślano po raz kolejny, że zapotrzebowanie na fachowców wciąż rośnie, a luka pokoleniowa w tych zawodach jest ogromna. W samym Ostrowie na fachowców tej branży czekają trzy duże zakłady kolejowe: Cargo, Energetyka i PKP PLK.
- Czekamy jak kania dżdżu na monterów sterowania ruchem kolei (srk). Nie ma w Polsce tych specjalistów. Ostatni monterzy wszyli z ostrowskiej szkoły prawie 15 lat tem. Przy tak rozbudowanych inwestycjach i perspektywie kolejnych wielomiliardowych inwestycji na kolei, wykonawcy potrzebują ogromnych ilości monterów. Nie można wprost zatrudnić elektryka, ponieważ na kolei jest określona specyfika, która powoduje, że potrzeba ludzi z branżowym wykształceniem. Rasowym monterom skr płacimy od 5-7 tys. brutto, ale problem kadrowy wciąż istnieje - mówił Grzegorz Bosy, dyrektor Krakowskich Zakładów Automatyki, firmy która przekazał symulator.
Przekazany symulator zawiera urządzenia tzw. oszczędnościowego systemu automatyki, który stosowany jest do małych stacjach kolejowych.
- Szkolnictwo zawodowe jest naszym priorytetem w tej kadencji. Jednym z największych zadań inwestycyjnych w tym obszarze jest rozbudowa Centrum Kształcenia Praktycznego o zupełnie nową część, w której znaczny sektor przeznaczony zostanie dla uczniów ZSBE. Nowoczesna baza dydaktyczna oferująca wysoki poziom kształcenia jest bardzo potrzebna. Mówiono o tym dziś, ale także podczas Konwentu Starostów Wielkopolski, że zapotrzebowanie na fachowców rośnie. Przedstawiciel koncernu Energa mówił, nam starostom, że w najbliższym czasie w Wielkopolsce potrzebnych będzie np. kilka tysięcy elektryków – powiedział Tomasz Ławniczak - Wicestarosta ostrowski.